YAZARLAR

Bu yazıyı kaleme almak için yaz aylarının son günlerini özellikle bekledim. Bildiğimiz gibi 1970li yıllardan bu yana içme suyumuzu Kuğulu parktan karşılıyoruz.

1990lı yıllara kadar Kuğulu park ilçenin içme suyu ihtiyacını karşılıyordu, ancak o tarihten itibaren nüfusun artması ile birlikte içme suyunda sıkıntı yaşanmaya başlandı. Özellikle Ağustos, Eylül ve Ekim aylarında parktaki gölette neredeyse hiç su kalmıyordu.

Böylece şehre su veren pompalar gölet zemininde bulunan çamurlu suları çekiyor ve bu su içme ve kullanma suyu olarak şebekeye veriliyor neticede birçok insanımızın hastalanmasına sebep oluyordu.

Bu durumu gören önceki Belediye Başkanı İbrahim Halıcı öncelikli olarak içme suyu şebekesindeki kaçaklarla mücadele etti ve akabinde çal tepede önemli su kaynakları buldu.

Daha sonra göreve gelen Başkan Abdulkadir Çat ilçenin en önemli altyapı çalışmalarından bir tanesini büyük bir cesaret örneği göstererek başlattı, Çal tepede bulunan suyu yaklaşık 12 kilometrelik ishale ve terfi hattı döşeyerek şebekeye bağladı.

Bu çalışma belediyeye yaklaşık 3 milyon liraya mal oldu. Böylece Seydişehir çamurlu su içmekten kurtuldu ve en önemlisi asgari yüz yıllık su sorunu ortadan kaldırıldı.

HAYALDİ GERÇEK OLDU

Bundan 8-9 sene önce, “Seydişehir içinde bulunduğu su sıkıntısından kurtulacak, yeni su kaynakları bulunacak, kuğuludan asgari düzeyde su alınacak ve böylece Kuğulu park 1970li yıllarda ki gibi kuş ve balık cenneti olacak” dense kimse inanmazdı.

Yapılan akıllı yatırımlar sayesinde Kuğulu parktaki göletler Ekim ayının ortalarında olduğumuz bu günlerde bile su ile dolu kaldı.

Suyun hayat olduğu göz önüne alınırsa burada kuşları ve balıkları artık görmek mümkün. Gelecek yıllarda kuş ve balık sayısında önemli artışların olacağı bir gerçek.

Sizin anlayacağınız 8-9 yıl önce hayal dahi edilmeyen kuğulu göletlerinin sularının çekilmeyeceği bugün gerçek oldu. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.

BÖLGENİN CAZİBE MERKEZİ

Seydişehir’ de rahmetli Nevzat Akbaş başkanımız zamanından bu güne kadar her belediye başkanı Kuğulu Parka yatırımlar yaptı.

Ancak Belediye Başkanı Abdulkadir Çat’ın yaptığı hizmetler asla göz ardı edilemez. Bu çerçevede;

Ferzene Mağarası’na giden yolun önceden yapılan 465 metrelik kısmının devamı olarak taş kaplama yolu 1.600 metreye çıkartıldı, ayrıca ilave olarak spor sahalarının güneyindeki köprünün yanından başlayarak Gürlevik’e kadar olan yol taş kaplama yapıldı. Yol yapımı ormanın doğal dokusuna zarar vermeyecek şekilde gerçekleştirildi.

Kuğulu’yu bölgenin en büyük piknik alanı ve cazibe merkezi haline getirmek amacıyla başlatılan çalışmalar çerçevesinde daha önceki piknik alanı 2,5 katı büyültülerek 100 bin metrekare büyüklüğünde bir piknik alanı Seydişehir’e kazandırıldı.

Kuğulu Piknik Alanı’nı Antalya Çevre yoluna bağlayacak olan yolun ulaşıma açılarak aydınlatılması bisiklet ve yaya yolu olarak düzenlenmesi çalışmaları proje kapsamında devam ediyor.

Sizin anlayacağınız Kuğulu park artık Bölgenin cazibe merkezi konumunda.

EĞİTİM, SPOR VE KÜLTÜR MERKEZİ OLMALI

Kuğulu Park mevcut konumu ile sadece piknik alanı olarak değerlendirilmemeli. Yapılacak projeler ile bölgenin Eğitim, spor ve Kültür merkezi haline getirilmeli.

Aksi takdirde böyle önemli bir güzellik yeterince değerlendirilmemiş olacaktır.

> Yeni Meram >Yazarlar > Hayalden Gerçeğe Kuğulu
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.