YAZARLAR

Sözlerini doğru söyle
Helâl, haram dikkat eyle.
Gel kendine kıyma böyle
Helâl, haram dikkat eyle.

Dağ başında duman olur
Nere gitsen soran olur.
Haram yeme gören olur
Helâl, haram dikkat eyle.
***

Haramzadelerin giderek çoğalması hayra alâmet değildir. Haramzadeler, toplumun bütün katmanlarında ve her meslek dallarında vardır. Değer yargılarında, “ temiz ya da değil, rahat ya da değil, huzurlu ya da değil, uygar ya da değil, dürüst ya da değil, akçalı işlere karışmış ya da karışmamış” olmaları

toplumsal ölçütlerinden biridir. Böylece Haram- helal’de kimi kuşkular netleşecek ve sorular yanıt bulacaktır.

Haramın içeriğinde, doğruluk- dürüstlük yoktur; karşıtları vardır. Haram lokma yiyenin ibadeti ve duası kabul olmaz

Kimler haramzadedir?

Kul hakkını yiyenler,

Devletin malını- mülkünü, parasını çalanlar, zimmetine geçirenler.

Her türlü haksız kazanç sağlayanlar.

Örneğin, ihale vurguncuları, naylon faturalarla vergi iadesi alanlar, Özelleştirme Avcıları, liboşlar, garibin – gurabanın hakkını gözetmeyenler, “devlet malı temiz yemeyen domuz” diyenler, nüfus ticareti yapanlar, Alaverecilere, dalavericiler ve dolandırıcılar. Listeyi daha da uzatmak olanaklıdır.

Haramzade dedik, o halde haram nedir?

Yapılması, kullanılması, yenilip içilmesi dinimizce kesin olarak yasak edilmiş şeylere denir. İçki içmek, kumar oynamak, zina yapmak, adam öldürmek, gıybet ve iftirada bulunmak, yalan söylemek iftira atmak gibi.

Haram kılınan eşya ya da fiil, kendisinde bulunan, hiç ayrılmayan bir zarar, kötülük ve pislik nedeniyle haram kılınmış ise, buna liaynihî haram denir. Örneğin domuz eti ve her türlü alkollü içki gibi…

Kendi doğası ve niteliğinden dolayı değil de elde etme biçimi, kazanma yolu gibi dıştan bir nedenle haram kılınmış ise, buna da ligayrihî haram denir. Her türlü soygun ekmek çalma ve gasbedilmiş para gibi.

Aslını İnkâr eden.

Haram yemeyi gelenek haline getirmiş kişi ya da kuruluş.

Türk Dil Kurumu sözlüğüne göre, “piç.”

Değişik sözlüklerde de “yasaklama”

***

Ey Peygamberlerim! Helâl ve temiz yiyiniz ve bana lâyık ibadetler yapınız!


Çok kimse vardır ki, yedikleri ve giydikleri haramdır. Sonra ellerini kaldırıp dua ederler. Böyle dua, nasıl kabul olunur? Haram maldan verilen sadaka kabul edilmez. Saklanırsa Cehennem’e gidinceye kadar, ona yolluk olur. Duanın kabul olması için, helâl lokma yiyiniz!

Kambur oluncaya kadar namaz kılsanız ve kıl gibi oluncaya kadar oruç tutsanız, haramdan kaçınmadıkça, kabul edilmez, faydası olmaz.

Haram yiyenlerin yedi azası, istese de, istemese de günah işler.

BİR DAMLA:

■ Önce doğruyu bilmek gerekir; doğru bilinirse yanlış da bilinir, ama önce yanlış bilinirse doğruya ulaşılamaz.

■ Hesabı temiz olan muhasebeden korkmaz.

Şüpheli bir kuruşu geri vermeyi, binlerce lira sadaka dağıtmaktan daha fazla severim.

> Yeni Meram >Yazarlar > HARAMZADELER ÇOĞALIRKEN?
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.