YAZARLAR

Gerek ülkemizde ve gerekse dünyanın çeşitli bölgelerinde husule gelen depremler insan faktörüne çok etkin ve özgün dersler vermektedir. Bu dersleri özümleyip yüreğine sindiren ülkeler deprem gerçeğinden en az zararla kurtulmasını bilmektedirler.

Doğunun uç noktası Japonya, batının ortası Avrupa ülkeleri ve bir kısım Amerika ülkeleri yaşadıkları depremleri minimum zararla geçiştirirken, çoğu ülkeler de altından kalkılmaz zararların faturasını halklarına kesip, ah vah açıklamaları ile züğürt tesellisi ararken işin maddi yönünü ulusal boyutları ile halklarına yüklerler.

Yakın tarihimizde Körfez Depremi’nde ölü sayısı envanterini bile sağlıklı yapamadığımız gerçeği ile yanıp yıkılırken on binlerce canımızı kara toprağa verip aklımızı başımıza alalım duyguları ile avunmuştuk.

Böylesi ulusal felaketlerde doğrudan sorumlu hükümetler üreteceği politikalarla deprem gerçeğinden korunmanın yollarını gösteren yasal düzenlemeleri yapmak mecburiyetindedirler. Burada Sayın Maliye Bakanı’nın DEPREM VERGİLERİNİ nasıl çar çur edildiğini anlatması da emanete ihanetin apaçık bir örneğidir. Siyasetimizin yaşarken insani değerleri ile yüzleşecek kadar duygu ve düşünceleri ile yasal düzenlemeleri yapıp, bir Japonya örneği ülkemizde görülmeli idi ki, ülkemiz ne yazık ki medeni imkanlardan bu alanda da nasibini alamamıştır.

Tarihin derinliğindeki depremler yüz binlerin canına mal olurken ülkemizde yakın tarihimizde sadece 1953’den bu yana Ege Bölgesi, Marmara Bölgesi, Erzincan, Varto ve Körfez Depremi’nde on binlerce canımız kara toprağa girmiştir. Hele şu Körfez Depremi acıların en derinini yüreğimize kazırken bir daha böyle gafil kalmayacağız yeminini bile dillerde tuttuğumuzu bilmekteyiz Vanımız 1976’da şimdiki felaketi çok acı bir biçimde yaşamış 3840 vatandaşımız aramızdan ayrılarak ebediyete intikal etmiştir. Bin nasihatten bir musibeti yaşamak kaderimiz olacak…

Yüce rabbimiz hiç şüphe etmiyoruz ki ülkemizi o uzak doğunun tsunamilerinden ve hele o çok yakın geçmişimizde Japonların uğradığı 9 şiddetindeki depremlerden yurdumuzu ve insanımızı korumakta ise de meleklere bile nasip etmediği şu akıl denen nimeti çalıştırmadığımız takdirde bin yıldan bu yana taş taş üstünden düşmeyen Konya’da da bir deprem felaketinin yaşanacağı varsayımını unutmamamız gerekir.

Yazımın başlığında hantal siyaset diye adını koyduğum, gerçekten duyarlı siyasilerimizi tenzih etmek isterim. Ancak Türkiye’nin deprem haritasının en ince ilmi verilerle hazırlanıp depreme dayalı konuklar ve sosyal kültürel tesislerin yapımının kanunini dayanaklarla yerine getirilmesi kaçınılmaz arzumuzdur.

Yıllar yılları kovalarken 1970’li yıllarda yazıp yayınladığım MALİ İDARİ VE TEKNİK MUAMELE ÖRNEKLERİ İLE İHALE MEVZUATI kitabının yazarı olarak o denli üzgünüm ki bu eser sonradan çıkarılan ihale yasaları ile sulandırıldığı için, içimizdeki hortumcular türeyip bu ülkenin yapı tekniğindeki kara yazgıyı yazdılar

Akıp giden zaman kavramları daima iyiye, güzele, çağdaşlığa, medeniliğe yol almalıdır ki gelecek nesiller geçmiş nesillerden daha modern ve çağdaş bir hayat düzeni içine girmelidirler. İşte bu vecibeler sıra sıra yerine getirildiği zaman uygar dünyanın insanlarıyız deme özverisini taşırız.

Aksi halde bir yetişkinler gelecek neslimize hakikatleri itiraf ederek yarattığımız siyasete HANTAL SİYASET diye ad koyarız. Bu eksiğimizi itiraf etmeyi bir görev sayarız ki vazifemizi bir hakkın yaptığımızdan emin olarak geleceğe örnek olmalıyız…

Cumhuriyetimizin 88’inci Kuruluş Yılı’nı ne yazık ki coşku ile değil de buruk bir sevinçle kutladık.

Halkımızca dizi dizi şehitler ve sayıları 600’ü aşacak gibi görünen deprem felaketi kayıplarımızın yüreğimizde yaktığı kor acısıyla yüce Cumhuriyetimizin yeni yılını kutlar bir daha böylesi acılar yaşamamayı yüce Allahtan dilerim. Keza Allah devletimize zeval vermesin…

> Yeni Meram >Yazarlar > HANTAL SİYASET VE
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.