Torku Jelifest

Hadim’den Avrupa’ya

  • Giriş Tarihi: 21.12.2015 8:15
  • Güncelleme Tarihi: 1:42
Hadim’den Avrupa’ya

HADİM Çok Programlı Anadolu Lisesi tarafından hazırlanan ‘Okulla Aramızdaki Buzları Eritelim’ adlı proje, Avrupa Birliği Bakanlığınca da kabul gördü.

Hadim Çok Programlı Anadolu Lisesi tarafından hazırlanan ‘Okulla Aramızdaki Buzları Eritelim’ adlı proje, Avrupa Birliği Bakanlığınca da kabul gördü. Proje Koordinatörü ve İngilizce Öğretmeni Neslihan İşcan, okul adına ilk kez başvurulan çalışmanın, Hadim’de ilk olma özelliği taşıdığını söyledi. Öğrenci sayısının onuncu sınıftan itibaren azalmaya başladığını, bu durumun önüne geçebilmek için böyle bir proje hazırlamayı uygun gördüklerini ifade eden İşcan, Yeşim Karaaslan ve Ayşe Yavuz ile birlikte yürüttükleri projede ikinci yıla girdiklerini, partnerlerin Bulgaristan, Hırvatistan, Letonya, Litvanya, Polonya ve Romanya’dan oluştuğunu, son etkinliğin Mart ayında gerçekleştirilecek Hırvatistan gezisi olduğunu ve projenin Haziran ayında raporlaştırılacağını kaydetti.

hadimden-avrupaya

OKULA BAKIŞ AÇISI DEĞİŞTİ

‘Okulla Aramızdaki Buzları Eritelim’ projesiyle öncelikle öğrencileri okulda tutabilmeyi amaçladıklarını dile getiren İşcan, okulu bırakma riski bulunan öğrencinin okulla olan bağını kuvvetlendirerek okulda kendine yer bulmasını sağlamayı hedeflediklerini vurguladı. Öğrencileri hem akademik hem de sosyal açıdan geliştirmenin çabası içerisinde olduklarını aktaran İşcan, bu kapsamda ilk olarak okul bahçesini düzenlediklerini, aile, resim, edebiyat köşeleri oluşturduklarını, gitar kursu açtıklarını ve satranç kulübü oluşturduklarını söyledi. Bu tarz çalışmalarla öğrencilerin okula bakış açısını değiştirmeyi amaçladıklarını anlatan İşcan, öğrencilerin yabancı ülkelerde farklı kültürlerle tanışma imkanı bulduğunu, yabancı dile bakış açısının değiştiğini ifade etti.

AİLELER DE OKULA DAHİL OLDU

Öğrencilerle birlikte ilk olarak Romanya’ya daha sonra da Polonya’ya gittiklerini, bu ülkelerdeki öğrencilerin de Ekim ayında Türkiye’ye geldiğini hatırlatan Neslihan İşcan, “projenin de katkısıyla okulumuzdaki öğrenci sayısı geçen yıla göre biraz daha arttı. Öğrencilerde İngilizce öğrenme isteği oluştu. Üniversite sınavlarındaki başarı oranını da artırmayı planlıyoruz. Proje kapsamında ev ziyaretleri yaptık, yabancı ülkelere götüreceğimiz öğrencilerin velileriyle tek tek görüştük, onların fikirlerini aldık. Bu sayede ailelerin de okula bakış açısı değişti. Projenin amaçlarından biri aileleri de okula dahil edebilmekti. Bu vesileyle öğrenciyi takip etme oranını artırmayı hedefledik. Bu şekilde devamsızlığın azaldığını gördük” diye konuştu.

hadimden-avrupaya-2

ÖNYARGILAR ORTADAN KALDIRILIYOR

Hadim’de ilçe merkezi dışından gelen öğrenci sayısının oldukça fazla olduğunu, özellikle kış aylarında geliş gidişlerin çok zor gerçekleştiğini, bu nedenle de birçok öğrencinin okulu bırakmak isteğini belirten İşcan, “O öğrencilerle tek tek görüşerek okulu sevmelerini sağladık. Konya’daki diğer okullara da örnek olabilecek bir projeyi hayata geçirdik. Proje kapsamında öğrencileri belli bir sınava tabi tuttuk. Sınavdan en iyi derece alanları yurt dışına götürdük. Bu sınava çalışan öğrenci sayısı oldukça fazla oldu. Projeyle, öğrencilerin hem okula hem de İngilizceye bakış açıları değişti. İngilizce öğrenmeye yönelik büyük bir ilgi var. İngilizce öğrenmenin en iyi yolu yabancı insanlarla konuşmak. Proje sayesinde öğretmenlerin İngilizcesi de gelişti. Ülkelere iki öğretmen iki öğrenci şeklinde gidiyoruz. ‘Niye uğraşıyorsunuz, neyinize güveniyorsunuz’ diyen çok kişi oldu. Konya’da onaylanan iki projeden biri olunca ve koordinatör okul olarak katıldığımızı duyduklarında çok şaşırdılar.

Bu tarz projeler, eğitimcilerin gelişimi için de çok önemli. Buraya atanan öğretmenler hizmet süresini tamamlayıp gitmek ister. Bu tarz projeler öğretmenlerin de bulundukları yeri sevmeleri açısından önemli. Hadim’e karşı oluşan önyargıların ortadan kalkmasını sağlıyor” dedi.

Adem SERİN> Yeni Meram >Konya > Hadim’den Avrupa’ya
HABER YORUMLARI