Torku Jelifest

Güneş tutulması nedir? Google’dan yeni Doodle Güneş Tutulması

  • Giriş Tarihi: 9.03.2016 10:03
  • Güncelleme Tarihi: 10:03
Güneş tutulması nedir? Google’dan yeni Doodle Güneş Tutulması

Ünlü arama motoru Google, güneş tutulması temalı Doddle paylaştı. Güneş tutulması nedir" temalı Doodle yarın gerçekleşecek olan bu doğa olayını temsil ediyor.

Güneş tutulmasına özel Doodle teması hazırlandı. Google tarafından özel günlerde hazırlanan ve anasayfasında yerleştirilen özel temalara bir yenisi eklendi. Bu kez temanın konusu ise; “Güneş tutulması nedir” oldu.

Tam güneş tutulması insanlık ve doğa için muhteşem bir olay olarak bilinmekte. 9 Mart Çarşamba (yarın) gerçekleşecek olan Tam güneş tutulması 2016 yılının ilk Güneş tutulması olacak ve sadece bir defa gerçekleşecek. Tam Güneş tutulması Türkiye saati ile 03.57’de görülebilecek. Türkiye bu doğa olayına maalesef şahit olamayacak fakat hazırlanan illüstrasyon videoları ile izleyebilecek.

Dünya bu tutulmayı ne yazık ki, bazı denizciler dışında tam olarak değil parçalı tutulma olarak gözlemleyecek. Tam Güneş tutulasını Sumatra, Borneo Sulawesi ve Pasifik Okyanusu’ndaki konumlardan görülebilecek. Güney/Doğu Asya, Kuzey/Batı Avustralya, Pasifik ve Hint Okyonusu gibi bölgelerde ise Parçalı Güneş tutulması şeklinde görülecek.

TÜRKİYE’DE 21 HAZİRAN 2020

9 Mart’taki “Tam Güneş tutulması”na şahitlik edemeyecek ülkemiz, 21 Haziran 2020’deki Halkalı Güneş Tutulmasını ise parçalı tutulma olarak izleyebilecek.

gunes-tutulmasi-nedir-googledan-yeni-doodle-gunes-tutulmasi-2

TAM GÜNEŞ TUTULMASI NEDİR?

Ay’ın Güneş’i Dünya’dan DİSK halinde görünen ışıkyuvarını tümüyle örtmesi ile oluşur. Güneş’in çok parlak olan ışıkyuvarı Ay’ın karanlık gölgesi ile örtülür ve Güneş’in ışıkyuvarından çok daha soluk olan Güneş tacı çıplak gözle görülebilir hale gelir. Tutulmaya ancak tam tutulma zamanında güvenli olarak çıplak gözle bakılabilir. Bu sırada hava, parlak yıldızlar ve gezegenler gözle görülebilecek kadar kararır. Tam tutulma, Dünya yüzeyindeki dar bir koridorda gözlenebilir.> Yeni Meram >Güncel > Güneş tutulması nedir? Google’dan yeni Doodle Güneş Tutulması
HABER YORUMLARI