Ruşeym Torku

Göz Bankası Açıldı

  • Giriş Tarihi: 2.07.2013 16:28
  • Güncelleme Tarihi: 23:18
Göz Bankası Açıldı

Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Göz Bankası yapılan törenle hizmete açıldı.

Why Note!?

Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Hastanesi Göz Bankası Necmettin Erbakan Üniversitesi Rektörü Prof Dr Muzaffer Şeker, Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Dekanı Prof Dr Ahmet Özkağnıcı, Necmettin Erbakan Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof Dr Mehmet Gürbilek, Necmettin Erbakan Üniversitesi Hastanesi Başhekimi Prof Dr Hamdi Arbağ, Göz Bankası Sorumlusu Prof Dr Hamiyet Pekel, öğretim üyeleri, hastane çalışanları ve çeşitli hastanelerden hekimlerin katılımıyla açıldı.

Açılışta bir konuşma yapan Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Hastanesi Göz Bankası Sorumlusu Prof Dr Hamiyet Pekel, açılan Göz Bankası ile bölgemizin önemli bir açığının kapandığını söyledi.

1985 yılında Prof. Dr. Ömer Kamil Doğan hocanın girişimleri ile Meram Tıp Fakültesi Hastanesi’nde kornea naklinin başladığını fakat daha sonra Sağlık Bakanlığı’nın yeni kriterler getirmesi ile ara verilen nakillerin bundan böyle bu merkez sayesinde kontrollü bir şekilde devam edeceğini belirten Prof. Dr. Hamiyet Peker, “Anabilim Dalımız, Göz Bankası kurulması için gerekli yerlere gerekli başvuruları yaparak Göz Bankası Ruhsatını almıştır.

Sağlık Bakanlığının kararıyla yedi farklı hastanede bizim Göz Bankamıza bağlı olarak kornea temini yapılacak ve bu kornealar hastalarımıza nakledilerek önemli bir sağlık sorunu da çözülmüş olacaktır. Göz Bankamızın açılması sürecinde bize desteklerini esirgemeyen, Rektör, dekan ve başhekimimize teşekkürlerimizi sunuyorum” dedi.

Daha sonra kürsüye gelen Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Dekanı Prof Dr Ahmet Özkağnıcı ise Meram Tıp Fakültesinin şu anda Türkiye’de seçkin bir yere sahip olduğunu ve her türlü ameliyatın hastane bünyesinde yapılabildiğini, nakil üniteleri ile Türkiye’nin seçkin bir üniversitesi konumunu pekiştirdiğini ifade etti.

Son olarak kürsüye gelen Necmettin Erbakan Üniversitesi Rektörü Prof Dr Muzaffer Şeker ise böyle bir merkezin hastane bünyesine kazandırılmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Prof Dr Muzaffer Şeker, “hastanemizde zaten daha önceden bu nakiller yapılıyordu. Hocalarımız sağ olsun başarıyla bu ameliyatları yapıyorlardı. Fakat daha sonra Sağlık Bakanlığı bazı kriterler getirdi. Şu anda bizim hastanemiz bu kriterlerin tamamını karşılıyor. Türkiye’nin en iyi Göz Kliniklerinden birisine sahibiz. Dünya’nın her yerinde yapılan bütün ameliyatlar başarıyla hastanemizde de yapılmaktadır. Göz Bankamızın da bu çerçevede hayırlı olmasını diliyorum. Bundan sonrada bizler hastanemizin gelişmesi için her türlü desteği vereceğiz” şeklinde konuştu.

Can YILDIZ


ETİKETLER

> Yeni Meram >Arşiv > Göz Bankası Açıldı
HABER YORUMLARI