YAZARLAR

18.08.2009 tarihli kaleme aldığım “Meteoroloji Bundan Böyle Göstermelik” başlıklı yazımda,

“Meteoroloji Genel Müdürlüğü 2009 yılı başından itibaren yeni bir yapılanma başlattı. Yeniden yapılanma çerçevesinde bazı istasyonlarını kapattı, bazılarını küçülttü, bazılarını ise büyüttü.

Seydişehir Meteoroloji Müdürlüğü 1966 yılında kurulmuş, o günden bugüne işlevini aralıksız devam ettiriyor ve bölgenin önemli bir istasyonu, ağırlıklı olarak ise zirai meteorolojiye yönelik ölçümler yapıyor. Müdürlük 35 yıllık bir veri tabanına sahip olması yönünden bölgede tek istasyon olma özelliği de taşıyor.

Bu önemli özelliği sebebi ile “Sinoptik” sisteme alınması gereken tek istasyon olması gerekirken, ne yazık ki “Otomatik istasyon” konumuna getirildi.

Bu şu demek “Sinoptik” istasyonlarda 1 müdür 7 memur görev yapıyor ve her türlü ölçümü yaparak tam anlamıyla meteorolojik işlevini yerine getiriyor.

“Otomatik İstasyon” da ise bir teknik memur bulunuyor. Sadece cihazlar ölçüm yapıyor ve bu ölçümlerin sonuçları Genel Müdürlüğe elektronik olarak iletiliyor. Yani bir nevi robot vazifesinde görev yapıyor.

“Sinoptik” sisteme dahil olan istasyonlar ise “Otomatik İstasyona” sahip olan istasyonlara göre her ölçümü yapabilecek kapasiteye sahip istasyonlar olma özelliğini taşıyor.

Şimdi sıkı durun Seydişehir Meteoroloji İstasyonu 43 yıllık geçmişi ile Konya ilinin en eski istasyonlarından biri olmasına rağmen “Sinoptik” istasyon yapılmadı. Göstermelik istasyon olan “Otomatik istasyon” konumuna getirildi.

“Sinoptik” istasyon ise nereye kuruldu biliyor musunuz? Beyşehir’e.

“Sinoptik” istasyonun Beyşehir İlçesi’ne kurulmasını asla eleştirmiyorum. Ancak konunun 2009 yılı başlarında siyasi iradenin temsilcilerine iletilmesine rağmen bu olayın böyle sonuçlanmasını eleştiriyorum.

Şimdi; Seydişehir’ de Fidanlık Bölge Müdürlüğü’nün işlevi ortadan kaldırıldı, göstermelik hale geldi.

Ofis kapatıldı, çiftçinin ürününü teslim edebilmek için çekmediği çile kalmıyor. Yüzlerce kamyon günlerce sıra bekliyor.

Son olarak da meteoroloji elden gitti ve göstermelik hale geldi.

Bütün bu gelişmelerde AK Parti Seydişehir İlçe Teşkilatı’nın hiçbir kusuru olmadığını biliyorum. Zira ilçe teşkilatının bütün bu gelişmeleri zamanında yetkililere ilettiğinin ve gerekli önlemlerin almasını istediğinin bilgisine ulaştım.

Bütün bunların yanında elimizden gidecek Ağır Ceza Mahkemesi Başkanlığı kaldı.

Artık bu konuları benim gündeme getirmem yetersiz kalmaya başladı. Kamuoyu daha duyarlı olmalı. Değerlerine ve kurumlarına sahip çıkmalı, sahip çıkmayanları uyarmalı. Elimizdeki değerler bir bir gitmekte ve gidiyor. Yarın başımızı taşlara vurmanın bir anlamı olmayacak.

1966 yılında kurulan Meteoroloji Müdürlüğü bundan böyle göstermelik. Yani adı var kendi yok.

Zaman geçmeden birlik ve beraberlik içinde kısır çekişmeleri bırakarak elden giden değerlerimizi ve kurumlarımızı geri getirmeye çalışmalıyız, elimizde olanlara ise sahip çıkmalıyız, yetkisi olup da çıkamayanları uyarmalıyız.

Geleceğimizin avucumuzun içinden kayıp gittiğinin farkında mısınız?” diyerek kamuoyunu ve yetkilileri uyarmıştım

GÖSTERMELİKTİ KAPATILDI

2.5 yıldır göstermelik olan Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün merkez ve taşra teşkilatlarında düzenleme yapılması hakkındaki Bakanlar Kurulu kararı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Seydişehir istasyonu kapatıldı.

18.08.2009 tarihinde kaleme aldığım yazımdan sonra açıklama yapan Bölge Müdürüne bir sorum var. O açıklamanızda beni yalanlamış, Seydişehir Meteoroloji Müdürlüğü’nün kapatılmayacağını, buna ilave olarak Alacabel’e de otomatik bir istasyon kuracağınızı söylemiştiniz.

Verdiğiniz doğru bilgiler için teşekkür ederiz. Devletimizin sizin gibi özü sözü dürüst bürokratlara ihtiyacı var.

Bu arada Meteoroloji Müdürlüğü’nün arsası yakında ofis arsası gibi satışa sunulacaktır. İlgililere şimdiden duyurulur.

Önemli Not:

Mühendislik konumunda olan Seydişehir, Ereğli, Ermenek ve Konya merkeze fidanlık şefliği kuruluştur. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum.

> Yeni Meram >Yazarlar > Göstermelikti, kapatıldı
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.