YAZARLAR

■ Mazi hayatınızın lambasıdır. Karanlıkta size yol gösterir, önünüzü aydınlatır.

■ Geçmişe dönük keşkelerle yaşamaktansa; geleceğe dönük belkilerle yaşamayı tercih ederim.

***
Sabahın erken saatlerinde Yeni Meram’ı kapıdan aldığımda ya da Konya dışında internetten okuduğumda ilk kez “Geçmiş Zaman Olur ki” sayfasına göz gezdiririm. Bu üslûpta kuşkusuz, “geçmişe özlemin” açlığı en önemli faktörlerdendir, 50’lı ve 60’lı yıllara gitmekten mutlu oluyor, hafifliyorum. Örneğin, 1.sayfa tek sütunda 50 yıl önceki kendi evlilik törenini bile okumak nostaljik bir hava kadar duygusal anıları ayağa kaldırıyor.

Şimdilerde Yeni Konya’da, geçmişe dönük sayılarını kamuoyuna sunmaya başladı, çoğunda kişinin kendini bulması, ne güzel!

Geçmişte hem Yeni Meram’da hem de Yeni

Konya’da yazı olarak, yönetmen olarak varız. O zamanlardan bu zamanlara dek gelmişiz.

Geçmişe gazete sütunlarından dönerek nostalji yağmurunda sırılsıklam ıslanıyoruz.

Nikah Salonu o dönemde, Şerafeddin Camii yanındaki Vakıflar Bölge Müdürlüğü’ne ait binanın alt katındaydı. Zamanın efsane Belediye Başkanı Ahmet Hilmi Nalçacı nikahı kıyarken tanıklarımız da, Danışma Meclisi Üyesi ve CHP Milletvekili değerli dostum merhum avukat Fakih Özkafih ile Emniyet Müdürü Ahmet Paftalı’ydı. Vali Rebii Karatekin ile kenttin protokol mensupları konuklar arasındaydı. Demek o dönemde de kimi evlilikler 1.sayfa haberi olarak yer alıyordu. Gazeteciliğin toplum katmanlarında güvenli, önemli, tutarlı ve saygın yeri vardı.

Yeni Meram’ın Aralık 1959, Pazartesi gününe ait “Geçmiş Zaman Olur ki” sayfasını incelerken bir haber gözüme ilişti;

“Konya Barosunda mutat seçimi yapıldı.”

Haberi okumaya devam ettim ve seçimi kazananların adları beni bu günlerden ta o eski özlem dolu günler dek götürdü;

Başkan Tahir Mıhçı, Besim Ergun, Fakih Özfakih, Suad Abanazır, Fakir Usman, Necati Taşbaş, Sadık Ökay, Fikri Simav ve Mehmet Kavaklılar’dan oluşmuştu. Hepsi dostlarım ve saygı değer büyüklerim, ağabeylerimdi. Ortak özellikleri de mürekkep koklamışlardı ve yönetim kurulunun sekiz üyesi de Konya’da yayınlanan gazetelerin kimisi sahibi, kimisi başyazarı kimisi de köşe yazarıydı. O dönemde, hukukla basın iç içeydi. Kültür düzeyler yüksek, Üniversite diplomalı insanların harman olduğu Konya basını saygındı, nitelikliydi, ses getirirdi.

O günlerin özlemi ve açlığı içinde olduğumuz besbelliydi. Büyüklerimizin, ustalarımızın yanında asla bacak bacak üstüne atamaz, sigara içemez, boş boğazlık edemezdik. Saygının olduğu yerde sevgi de vardı. Saygıyla sevgi iç içe girmiş, et-tırnak olmuş, özdeşleşmişti. Toplum katmanlarında sevgi ve saygıda azalma gözlenirse, yozlaşma başlama fişeğini artmış sayılır. Toplumsal yozlaşma sevgi ve saygıyı kurt gibi kemirmeye başlar. Bu bağlamda iyi niyet devreye girmeli, birlik ve bütünlük güdüleri egemen olmalıdır.

Birlik ve bütünlük barışa ve demokrasiye giden en çıkar ve kısa yoldur.

■ Sizin geçmişle işiniz bitmiş olabilir ama geçmişinizin sizinle işi asla bitmemiştir.

■ Geçmişi anımsamayanlar onu tekrarlamaya mahkûmdur.

BİR DAMLA:

■ Geçmişi hiç dert etmeyeceksin, kendini hep yeni doğmuş sayacaksın. Her yeni gün, sana ne istediğini söyleyecektir. Kendi işinden zevk alacaksın, başkalarının yaptıklarına değer vereceksin.. En küçük şey senin canını sıkmak ister. Sen ise günün değerini bileceksin. Daha önemlisi; hiç kimseden nefret etmeyip, yarını yaratana bırakacaksın.

> Yeni Meram >Yazarlar > GEÇMİŞ, GEÇMİŞTE KALMAMALI!
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.