Torku Jelifest

Gece yarısı eklenen o madde Zarrab’ı korumak için mi?

  • Giriş Tarihi: 24.03.2016 11:02
  • Güncelleme Tarihi: 11:06
Gece yarısı eklenen o madde Zarrab’ı korumak için mi?

TBMM'de ele alınan "Kişisel Verilerin Korunması" konusundaki yasa tasarısında önceki gece yarısı, kritik bir değişiklik yapıldı.

Mutlu Akü

TBMM’de ele alınan “Kişisel Verilerin Korunması” konusundaki yasa tasarısında önceki gece yarısı, kritik bir değişiklik yapıldı. Hükümetin TBMM’ye gönderdiği tasarıda yer almayan, Meclis Adalet Komisyonu’nda da hiç gündeme gelmeyen bir konu ile metne dahil edilen madde, Reza Zarrab’ın ABD’de tutuklanmasının ardından gece 23.10’da AK Parti oylarıyla benimsendi

Muhalefetin karşı çıktığı “Kişisel Verilerin Korunması” yasa tasarısı metnine önceki gece AK Parti Grup Başkanvekili Naci Bostancı ve arkadaşlarının önergesi ile madde eklendi.
Ek madde şöyle: “Kişisel veriler, uluslararası sözleşme hükümleri saklı kalmak üzere, Türkiye’nin veya ilgili kişinin menfaatinin ciddi şekilde zarar göreceği durumlarda, ilgili kamu kurum veya kuruluşunun görüşü alınarak, kurulun izniyle yurtdışına aktarılabilir…”

Önergenin gerekçesinde şöyle denildi: “Kişisel verilerin yurt dışına aktarılması bazı durumlarda ülkemizin veya ilgili kişilerin menfaatlerine ciddi zarar verebilmektedir. Bu durumun engellenmesi amacıyla Dışişleri Bakanlığı ya da ilgili kamu kurum veya kuruluşlarının bu hususta görüşü alınarak kurulun izin vermesinden sonra verilerin yurt dışına aktarılması amaçlanmaktadır…’’

AK Parti’lilerin önergesi ile eklenen ve muhalefetin “Reza Zarrab için mi getirildi?” kuşkusuna yol açan maddeye göre; veri paylaşımı kararını, Kişisel Verileri Koruma Kurulu verecek. Kurulun 3 üyesini Cumhurbaşkanı, 4 üyesini ise Başbakan seçiyor. Yasa tasarısına sokulan maddede “Uluslararası sözleşmeler hariç” vurgusu yapıldı. Türkiye ile ABD arasında kara para konusunda bilgi aktarımına ilişkin TBMM’den geçen bir sözleşme bulunmuyor. Türkiye ABD ile 7 Aralık 1999’dan bu yana 10 ayrı sözleşme imzaladı. Meclis’ten geçen sözleşmeler, ticaret, yatırım, kalite, nükleer enerji, bilgi teknolojileri, uzay işbirliği, kitle imha silahları gibi konuları kapsıyor.

‘BU MADDE ZARRAB İÇİN’
CHP İstanbul Milletvekili Erdoğan Toprak, AK Parti’nin TBMM’ye gece yarısı getirdiği önerge ile yapılan değişikliğin “Reza Zarrab’a koruma kalkanı” olduğunu söyledi. Sözcü gazetesine konuşan Toprak, yaptığı açıklamada şöyle dedi: “Bu madde metne kimin için ve neden gece yarısı eklendi. Yeni maddeyi okur okumaz akla Zarrab geliyor. Bu değişikliği AK Parti izah etsin. Ne acı ki Türkiye Irak’laşıyor.”

(Posta)> Yeni Meram >Politika > Gece yarısı eklenen o madde Zarrab’ı korumak için mi?
HABER YORUMLARI