YAZARLAR

■ Gazetesiz bir hükümet idaresine, hükümetsiz bir gazete idaresini tercih ederim.

***

Yerellik sürecini tamamlayarak bölgesel niteliğe ulaşan Yeni Meram’ın 61. yılı başarılarla dolu bir aydınlık bir öyküdür.

Rahmetli Ahmet Bahçıvanla başlayan

“gazete gibi gazete olmak” güdüsü, 61 yıl sonra Mustafa Bahçıvan’la sürekli teknik ve içerik olarak yenilenmiştir. Tek yönlü enformasyonun dezenformasyona dönüştüğü günümüzde Yeni Meram ilkelerinden ödün vermemiş, eşletiri ve özeleştiri görevini yansız biçimde yerine getirmektedir. Doğru neyse onları yansıtan, baskılara ve korkulara pirim vermeyen nesnel gazetecilik anlayışı sınavından başarıyla geçen Yeni Meram haksızlığa uğrayanların sığındığı limandır.

Gazete sahiplerinin çağdaş görüşünü en iyi biçimde ortaya koyan, başta Mustafa Bahçıvan ile Ahmet-Tufan- Çağatay Bahçıvan’lar, Yeni Meram’ı gazete gibi gazete yapan fikir işçileri Genel Yayın Yönetmeni Oğuz Akçakoca, Yazı İşleri Müdürü Barış Yaman, Haber Müdürü Mustafa Genç, Spor Müdürü Tolga Durmaz, muhabirler ve teknik ekip aydınlık başarı öyküsünün övgüye değer fikir mimarlarıdır.

Genel Yayın Müdürü Oğuz Akçakoca’dan ayrı bir satırbaşı açmak isterim.

Sevgili Oğuz, Anadolu basınına yeni bir ivme kazandırırken “gözünü budaktan çekinmeyen” yansız yaklaşımlarıyla öncü ağabeyliğini başarıyla yerine getirmektedir.

Yeni Meram, hedefi olan sürekli kendini yenileyen ulu bir basın çınarıdır. Bütün aşamalarında görev almış özdeşleşmiş, Yeni Meram’ı bugünlere taşıyanlardan biri olarak geriye baktığımda acı ve tatlı günler film şeridi gibi gözlerimin önünden gelip geçiyor

Yeni Meram, ilkeli yayın politikasından ödün vermemiş, sığ ve içi boş görüşlerden uzak siyasal ve ideolojik saplantılardan sürekli kendisini soyutlamış, dürüstlüğü ve nesnelliği hep bayrak yapmıştır.

Gazeteciliğin genelde karlı bir yatırım olduğu söylenemez; fedakârlıklar sosyal fayda içindir. Anadolu’da gazetecilik yapmak ayrıca zor koşularla mücadele etmeyi de gerektirir.

Gazetecilik parasal yönüyle birlikte siyasal otoritelerin ve kimi odakların baskıcı tutumu, kalifiye eleman ve ücret politikaları bağlamında da ateşten bir gömlektir. İnsana keyif veren, doğruların dile getirilmesiyle ulaşılan başarıların manevi getirisidir.

Gazetecilik gerçekten zor bir uğraştır. Hele Anadolu kentlerinde kimi engellemeleri aşmak, etik ilke ve kurallarına özen gösterip habercilik yapmak ve bu üslubu 61 yıldır sürdürmek her babayiğidin da harcı değildir

Yeni Meram Anadolu basını içinde ayrıcalığı ve özelliği olan bir gazetedir; daha doğrusu sürekli kendini yenileyen ulu bir çınarıdır Konya ve çevresinin 61 yıla yakın konuşan dili duyan kulağı ve gören gözü işlevini cesaretle sürmektedir.

Yeni Meram, bir okul, dahası ekoldür. Basına çok değerli adlar kazandırmıştır.

Yerel ya da mahalli basın olarak adlandırılan Anadolu Basını halkla yönetim arasında, köprü işlevi görmekte dilek ve so­runların yansıtılmasında önemli roller üstlenmektedirler.

Kimi batı ülkelerinde bölgesel ve yerel basın organları ulusal basından daha çok ilgi görmekte, tiraj ve fiili satış bakımından da önde bulunmaktadırlar. Örneğin, yerel bağlamda bin kişiye düşen gazete sayısı bakımından Japonya ilk sırada yer alırken, bunu İngiltere, İsviçre ve Almanya izlemektedir. Avrupa’da yerel basın bulvar gazeteciliği içeriğiyle dizayn edilmektedir.

Ülkemizde ilk yerel gazete, 1867 tarihinde Erzurum’da yayınlanan Envar–ı Şarkiye’dir.

■ Bir damla mürekkep bir milyon kişiyi düşündürebilir.

> Yeni Meram >Yazarlar > GAZETE GİBİ GAZETE; YENİ MERAM
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.