YAZARLAR

Sırtı yere geldikten sonra kazanmış olmak yalnız siyaset alanında görülür.

***

Önceki seçime oranla oyunu ve milletvekili sayısını artırsa da 12 Haziran seçiminin tek mağlubu var gibi gösteriliyor:

Cumhuriyet Halk Partisi!

Galip mi? O da tek;

Adalet ve Kalkınma Partisi!

İkinci galip aranırsa o da kuşkusuz Barış ve demokrasi partisidir.

Siz meydanları dolduranlara körü körüne inanmayın. Bazen yığınlar da yalan söyler.

Taşıma su ile değirmen dönmez, kazanma sanatını en iyi bilen siyasal kuruluş AKP’dir, hakkını teslim edelim. CHP, muhalefete koşullanmış gitti gider. Takım çalışması olmadığı gibi, birbirlerinin ayağına çelme takmada da ustadırlar. Ortalarda yalnız gariban Kılıçdaroğlu göründü, İl -İl, İlçe -İlçe, hatta belde –belde, köy- köy dolaştı. Kimi zaman poşu bağladı, zaman zamanda Ecevit kasketi giydi. Yapayalnızdı, yalnız adamı oynuyordu.

Bir süredir Ankara’dayım, ortalık her seçim sonrası olduğu gibi yine toz-duman. Tek mutlu ve telâşsız siyasal kuruluş İktidar Partisidir.

Devlet protokolünün ikinci adamı sayılan

Meclis Başkanlığına kim seçilecek?

Kimler Hükümette görev alacak, kimler dinlenceye alınacak?

***

CHP’nin suçu ne?

Bu, bir dizinin adı “Fatma Gülün Suçu ne?” olayına benzemiyor. Bu olay, düpedüz şudur;

CHP’nin suçu ne?

Atatürk’ün Partisini ‘ebedi olarak muhalefete mahkûm edilmesindeki gizem nedir ya da bu olumsuz oyunu hangi gizli el sahneye koymaktadır?

Kurucu Atatürk ne diyor;

Hakikatleri konuşmaktan korkmayınız!” Bu görüşten hareketle kimi gerçekleri dile getirmek niyetindeyiz.

Yukarıda, CHP’nin 12 Haziran seçimlerinin mağlubu gibi gösterdim ancak değil. Oyunu ve milletvekili sayısını bir önceki seçime göre artıran parti ‘mağlup’ ilan edilmez. Olsa olsa halkın beklentisinin daha yüksek olduğu söylenir. CHP Deniz Baykal’ın 10 dönem Genel Başkanlığındaki 22 Temmuz 2007 seçimlerinde, 20.87 oy oranıyla 112 Milletvekili çıkarabilmişti. Kılıçdaroğlu, kısa dönem Genel Başkanlığında oy oranını yüzde 5.17 artırarak Milletvekili sayısını da 23 artırarak 112’den 135 ‘e yükseltti.

Kurultay Partisi olarak da ünlenen CHP’de Kurultay sesleri yükselmeye başladı. CHP Genel Başkanı Hodri Meydan!’ diyor;

Kılıçdaroğlu yanlış yapmadı mı, yaptı. Örneğin, Doğu ve Güneydoğu’dan oy alma umuduyla yanlış anlaşılan sözler etti. Yerel yönetimlerin özerkleştirilmesi üzerinde durdu anlatamadı. Yerel yönetimleri özerkleştirme AB müktesabatında vardır. Ancak halk, bunu bölünme olarak algıladı. AKP de söylemi iyi kullandı. Üstelik Kılıçdaroğlu yanlış anlaşılan bu söyleme karşın, Doğu ve Güneydoğudan oy alamadı, ulusalcıları da küstürerek yüzde 30 oranına ulaşamadı. Bir Başka iddia da MHP’yi baraj altında bırakmak! Üç CHP’liden biri, barajı aşması için MHP lehine kullandı. Yine iddiaya göre, listeye giremeyen ya da Baykal ve Sav taraftarları süreçte yan gelip yattı

ABD’deki düşünce kuruluşu Dış İlişkiler Konseyi uzmanı Steven Cook, sadece 1 yıldır CHP’nin başında olmasına ve iç muhalefete karşın, Kemal Kılıçdaroğlu’un oyunu yüzde 5 artırmasını ‘başarı’ olarak gördüğünü söyledi.

BİR DAMLA:

YENİLGİNİN NEDENİ

Takım maçı, yenik bitirmiş. Antrenör ve oyuncular üzgün. Antrenör birden yerinden kalkıyor, bir köşede kendi halinde oturan yedek kaleciyi yakalıyor, yer misin yemez misin başlıyor yumruklayıp tekmelemeye. Kaleci şaşkın. Bir ara yumruklardan kurtulup soruyor:
– Yahu hocam benim ne kabahatim var, ben oynamadım ki.

Antrenörün yanıtı siyasal aktörlerin yenilgisine gerekçe oluşturacak niteliktedir;
– İşte onun için dövüyorum sen form tutup oynasaydın biz bu golleri yemezdik.

> Yeni Meram >Yazarlar > GALİPLER-MAĞLUPLAR
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.