kapat
Ruşeym Torku

Fuarlara Ziyaretçi Akını

  • Giriş Tarihi: 20.04.2013 17:17
  • Güncelleme Tarihi: 23:20
Fuarlara Ziyaretçi Akını

Eş zamanlı olarak düzenlenen Automechanika İstanbul ve Petroleum İstanbul fuarlarını bu yıl 43 bin 812 kişi ziyaret etti. Fuara en büyük katılım, Almanya ve Çin’den oldu.

ENERJİ ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız tarafından açılışı yapılan Automechanika İstanbul ve Petroleum İstanbul fuarları, 4 gün boyunca yurtdışı ve yurtiçinden çok sayıda ziyaretçiyi ağırladı. Eş zamanlı olarak düzenlenen iki fuarı, toplam 43 bin 812 kişi ziyaret etti.

Bu yılki partner ülkesi Meksika olan Automechanika İstanbul, 36 ülkeden toplam bin 245 katılımcısı ile, bölgedeki tüm otomotiv üretim ve onarım profesyonellerini bir araya getirdi.

EN BÜYÜK KATILIM

ALMANYA VE ÇİN’DEN

Fuara en büyük katılım, Almanya ve Çin’den oldu. 2001 senesinden itibaren fuara katılıp ve çok büyük ilgi gösteren bir diğer ülke ise, İtalya. Üretimlerinde öncelik olarak inovasyona önem veren İtalya’nın katılımcı sayısı bu yıl iki katına çıktı. Fransa, İngiltere, Singapur, Avusturya, Hırvatistan, Hindistan, Pakistan ve Tunus’un ilk defa milli katılım gösterdiği fuara, Renault Mais de yeni aracı Renault CLIO Sport Tourer’ın lansmanı ile katıldı. Lubral, Lubricantes de America, S.A. de C.V. Meksika Milli Katılım Üyesi Günter Gasparri fuarla ilgili izlenimlerini anlattı. Gasparri, “Automechanika İstanbul bizim için oldukça başarılı bir fuar oldu. Şu anda iki Türk iş ortağı ile sözleşmeleri bitirmek üzereyiz. Özellikle yakın doğudan birçok yeni bağlantılar kurduk ve gelecekteki projelerimiz için önem taşıyan bir Alman şirketi ile tanıştık. Uzun yıllardır Automechanika Frankfurt’un katılımcısıyız ve Automechanika İstanbul’a tekrar katılımcı olarak mutlaka geleceğiz” dedi.

SIRBİSTAN İLE TÜRKİYE

ARASINDA BİLDİRİ İMZALANDI

İsveç JOSAM AB Pazarlama Müdürü Morgan Tisbo, “JOSAM ağır araçlar için rot ayarı, indüksiyon ısıtma sistemleri ve doğrultma ekipmanları üreticisidir. Automechanika İstanbul Fuarı’nın bir parçası olmaktan mutluluk duyduk ve bizim için büyük bir başarıydı” dedi. Fuarı ziyaret eden Sırbistan Başbakan Yardımcısı Rasim Ljajic’in de katıldığı bir törenle, AC Serbia Igor Vijatov ile Messe Frankfurt İstanbul Genel Müdürü Aleksandar Medjedovic’in imzalarıyla, Sırbistan ve Türkiye arasında bir bildiri imzalandı. Bildirinin içeriği Türk-Sırp Otomotiv Endüstrisinin geliştirilmesi, kendi içindeki gelişmelerle sektörün desteklenmesi ve eski Yugoslavya Ülkelerinin Automechanika İstanbul 2014’e katılımını teşvik etmek için gerekli tanıtım ve işbirliğinin yapılması karara bağlandı. Taşıt Araçları Yan Sanayicileri Derneği TAYSAD Yönetim Kurulu Üyesi ve Fuar Komitesi Başkanı Hayri Kaya, “Automechanika İstanbul Fuarı’nın düzenlendiği ilk yıl olan 2001’de 11 TAYSAD üyesi toplam 395 metrekare yer alırken, bu yıl yaklaşık 3 bin 500 metrekarelik bir alanda 57 üyemiz ile birlikte fuara katıldık. Automechanika İstanbul Fuarı, yeni ürün ve teknolojilerin sunulmasında, yerel ve bölgesel iş geliştirme fırsatlarının yakalanmasında, OEM ve aftermarket faaliyetlerinin geliştirilmesinde önemli rol oynamaktadır. Bu yıl Meksika’nın Partner Ülke olarak fuarda yer alması da fuara yeni bir boyut kazandırdı. Fuar boyunca Meksika, ABD, İspanya, İtalya, Fransa, Sırbistan, İran gibi ülkelerin temsilcileriyle bir araya gelerek olası işbirlikleri üzerinde duruldu” diye konuştu.


ETİKETLER

> Yeni Meram >Arşiv > Fuarlara Ziyaretçi Akını
HABER YORUMLARI