YAZARLAR

FETÖ’cüleri unutalım mı?

Yaptıkları namussuzluklar hafızalarımızda kalmasın mı?

Bir süredir; mail, mesaj ve telefonla arayıp haber sitemizde yer alan haberlerin silinmesi talepleri iyice arttı. Neredeyse günlük 3-4 talep gelmekte. Hangi haberin kaldırılmasını istiyorsunuz dediğimizde genelde son 4 yıl içinde yaptığımız haberler bunlar. 15 Temmuz 2016 tarihinden hemen sonraki günler ağırlıkta…
Geçtiğimiz günlerde birisi telefon numaramdan aradı ve “İsmimin geçtiği falan haberin silinmesini istiyorum” dedi. “Ne hakla istiyorsunuz bunu” diye sordum, “Beraat ettim” dedi. “Gönderin beraat kararını inceleyip gerekirse silelim” dedim. Gönderdi, üşenmeden inceledim.
Kısaca; “Her ne kadar sanık falan hakkında silahlı terör örgütü yöneticiliği suçunu işlediği iddiası ile kamu davası açılmış ise de dosya kapsamında sanığın eyleminin silahlı terör örgütü üyeliği suçuna uyduğu ve sanığın bu suçu işlediği sabit olmakla eylemine uyan 5237 sayılı TCK 314/2 maddesi gereğince suçun işleniş biçimi, suç konusunun önem ve değeri sanığın güttüğü amaç ve saiki, suç kastının yoğunluğu göz önüne alınarak takdiren alt sınırdan uzaklaşılarak 6 yıl hapis cezası ile cezalandırılmasına” diye başlıyordu mahkeme kararı…
Ardındaki maddede ise; “Sanığın cezasında falan sayılı kanunun falan maddesi uyarınca 1/2 oranında artırım uygulanarak sanığın 9 yıl hapis cezası ile cezalandırılmasına”yı okuyunca merakım arttı…
Sonraki maddelerde ise “Silahlı terör örgütüne üye olan ancak soruşturma ve kovuşturma aşamasında pişmanlığını dile getirip örgütte kaldığı süre ve konumu itibariyle örgütün yapısı ve faaliyetleri ile ilgili bilgi veren sanık hakkında 4/3 oranında indirim uygulanmasına, sanığın yargılama sürecindeki tutum ve davranışları lehine indirim nedeni kabul edilerek cezasında takdiren 1/6 oranında indirim yapılmasına vesaire vesaire, sanık hakkındaki yurt dışına çıkış yasağı şeklindeki adli kontrol tedbirlerinin kaldırılmasına, sanıktan ele geçirilen ve suçta kullanıldığına dair delil olmadığı anlaşılan dijital materyallerin sanığa iadesine, sanığın taşınır ve taşınmaz mal varlıkları ve banka hesapları üzerindeki tüm tedbirlerin kaldırılmasına…”
Falan kanunun falan maddesi uyarınca sanık hakkında verilen hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına…
Netice itibariyle adamımız beraat etmemiş, ama hapis cezası da almamış. Almış da almamış, geri bırakılmış yani…
Adama dedim ki “Siz beraat etmemişsiniz ki! Bu kararda ceza aldığınız yazıyor…”
En sonunda FETÖ’cü, itirafçı(!) terörist “unutulma hakkı”mı kullanmak istiyorum dedi. Mesele anlaşıldı…
Belli ki tüm bu vatansızlara talimat gelmiş, ‘unutulma hakkı’ isteyin diye. Hemen hepsi, her gün bize ulaşıp unutulmak istediklerini söylüyorlar. Adamlar haklı, milletin balık hafızalı olduğunu biliyorlar ve bir süre sonra tertemiz karşımıza çıkacaklar. İşte buradaki en büyük sorun Google aramalarında isimlerinin darbe ile ilintili haberlerde geçiyor olması. Bu sorunu da üşenmeden tek tek uğraşarak hallediyorlar. Tabi siteler veya gazeteler uğraşmak istemiyor, silip geçiyor. Şuan arama motorlarında 36 milyon FETÖ haberi var örneğin, takipte kalın bir yıl sonra bu sayı kaça düşecek!
Hani hep denir ya sizi unutmayacağız! Tam bir yalandır, çünkü insan unutkandır. Adı bile unutmaktan gelir kök olarak. Bari internet unutmasın diyorduk, maalesef onu da başaramayacağız bu gidişle…
Birkaç sene sonra tepemize bomba atan bir şerefsizi şirketimize müdür, belediyemize daire başkanı olarak alırsak şaşırmayalım!
Peki, gerçekten bir “unutulma hakkı” var mı? Yoksa öylesine bir efsane mi? Türk hukukunda “unutulma hakkı” diye bir şey var mı?..
Yargıtay Hukuk Genel Kurulu, 17.6.2015 tarihli kararında “unutulma hakkı” terimini kullanarak, Avrupa Adalet Divanı’nın kararına doğrudan atıfta bulunmuş ve unutulma hakkını “üstün bir kamu yararı olmadığı sürece, dijital hafızada yer alan geçmişte yaşanılan olumsuz olayların bir süre sonra unutulmasını, başkalarının bilmesini istemediği kişisel verilerin silinmesini ve yayılmasının önlemesini isteme hakkı” olarak tanımlamıştır. Kararda, geçmişte bir suçtan hüküm giymiş davacının isminin rumuzlanmadan bir ceza hukuku pratik kitabında yer almasının unutulma hakkını ve bunun neticesinde özel hayatının gizliliğini ihlal ettiğine hükmedilmiştir.
Unutulma hakkı, kısaca kişi ve kurumların internette kendi adlarıyla arama yapıldığında derlenen sonuçlar arasında kendileriyle ilgili bilgi, fotoğraf, belge gibi verilere yer verilmemesini isteme hakkıdır. Ancak, unutulma hakkının istisnaları vardır. Özel hükümlere aykırı olmamak koşuluyla; tarihsel, istatistiksel veya bilimsel amaçlarla kişisel verilerin işlenmesine devam edilebilir. Ayrıca, edebi veya sanatsal ifade veya gazetecilik amaçları kapsamında işlenen kişisel veriler unutulma hakkının istisnasını teşkil edebilir.
Yani terör haberleri aslında bu kapsama girmiyor, ama adamların kuvvetli avukatları var ve bezdiriyorlar. Diyeceğim haberler birer birer siliniyor ve çok geçmeden ak kaşık gibi çıkacaklar karşımıza!
FETÖ belası önümüzdeki yıllarda daha çok başımızı ağrıtacak hasılı. ABD’de de istedikleri ihtiyar başkan oldu, seyreyle manzarayı. İnşallah onların hesapları ayaklarına dolanır da şu millet rahat bir nefes alır artık…

> Yeni Meram >Yazarlar > FETÖ’cüleri unutalım mı?
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.