Torku Jelifest

FETÖ, 2011’de MGK toplantılarını dinlemiş

  • Giriş Tarihi: 2.06.2017 11:15
  • Güncelleme Tarihi: 11:19
FETÖ, 2011’de MGK toplantılarını dinlemiş

FETÖ'nün 2011 yılındaki Milli Güvenlik Kurulu toplantılarını kayda alarak yazıya döktüğü ortaya çıktı.

Mutlu Akü

FETÖ’nün 2011 yılındaki Milli Güvenlik Kurulu toplantılarını kayda alarak yazıya döktüğü ortaya çıktı.

FETÖ’nün 2011’deki Milli Güvenlik Kurulu (MGK) toplantılarını kaydettiği ve kozmik görüşme içeriklerini örgüt mensubu polisler vasıtasıyla yazıya döktüğü anlaşıldı.

Bu önemli bilgi, FETÖ’nün yasadışı izleme ve dinleme faaliyetlerini konu alan dosyada yer aldı.

YİĞİT UYAR İTİRAF ETTİ

Dosya kapsamında ifade veren Yiğit Uyar adlı polis, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başbakanlığı döneminde MGK toplantılarının ses kayıtlarını yazıya döktüğünü itiraf etti.

TELEFONLARINI DİNLEMİŞLER

Uyar, ayrıca FETÖ’nün, Erdoğan’ın telefon konuşmalarını başbakanlığı döneminde dinlediğine ilişkin de önemli bilgiler aktardı.

Uyar’ın itirafları dosyada şu cümlelerle yer aldı:

“2011’de Kurban Bayramı’na yakın bir zamanda başkomiser Özgür Türker ses kaydı getirdi. Ses kaydı çok uzundu. Osman Oktay Ilıcan ve Ahmet Arif Atak isimli polis memurları ile birlikte yazıya döktük. Sesin içeriğinden anladığım kadarıyla MGK toplantısıydı. Çünkü konuşanlar o zamanki Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve kuvvet komutanlarıydı.

Kuvvet komutanları Başbakana detaylı bilgiler aktardı. Bu sesleri çözdüm, ancak diğer iki personelin hangi konuşmalarla ilgili çözüm yaptığı konusunda bir bilgim yok. Ses çözümlerini Özgür Türker’e verdim. Ayrıca 2012’de tam tarihini hatırlamadığı bir zamanda Ertan Arslan komiser bana flash bellekte ses kayıtları getirmeye başladı.

Yaklaşık iki ay boyunca getirmeye devam etti. Bu kayıtları dinlediğimde o zamanki Başbakan Erdoğan’ın parça parça telefon görüşmeleri olduğunu gördüm. Bazı dosyaların içinde 10 tane, bazı dosyaların içinde 20 tane görüşme vardı. Bu kayıtların arasında Başbakan’ın kızıyla, oğluyla ve bakanlarla yaptığı görüşmeler de vardı. Çözümleri Ertan komisere teslim ettim. Kayıtlarla ne yapıldığını bilmiyorum”

YASADIŞI DİNLEMELER DOSYAYA GİRDİ

Osman Oktay Ilıcan ise kendisinin herhangi bir dinleme faaliyetinde bulunmadığını, ses kaydı da çözümlemediğini, ses kaydını ve çözümleme işini genelde Yiğit Uyar’ın yaptığını söyledi. Ahmet Arif Atak da Uyar’ın ifadesinde söylediklerini reddetti. Ancak MGK toplantısına ve Erdoğan’a yönelik yasadışı dinleme faaliyetleri dosyaya girdi.

Sabah


ETİKETLER

> Yeni Meram >Güncel > FETÖ, 2011’de MGK toplantılarını dinlemiş
HABER YORUMLARI