YAZARLAR

Uzun süredir Seydişehir gündemini meşgul eden ve sonucu merakla beklenen Ahmet Cengiz Mühendislik Fakültesi açıldı. Ek kontenjandan yerleştirilen 164 öğrenciden 156’sı kesin kayıt yaptırdı.

Kesin kayıt yaptıran 156 öğrencinin 78’ i birinci, diğer 78’ i de ikinci öğretimde eğitim görecek.

Şunu hiç kimse unutmasın! Cengiz Ailesi fakülte binası yapmayı taahhüt etmese ve kısa sürede inşaatı tamamlamasaydı, fakültenin bu yıl eğitime başlaması mümkün değildi.

Seydişehir Ahmet Cengiz Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yunus Çengeloğlu, fakültenin eğitime başlaması ile ilgili yaptığı açıklamada;

“Öğrenciler fakülte binasındaki küçük eksiklikler giderilinceye kadar Meslek Yüksekokulunda eğitim öğretimlerini sürdürecek, binanın tamamlanması ile kendi binalarında derslerine devam edeceklerdir. Az sayıda öğrencimizin yaşadığı kalma yeri problemi de ilgililer ve Seydişehirlinin duyarlılığı ile kısa sürede aşılacaktır.Bu vesile ile görev süresince ilçemiz için şans olduğunu yaşayarak gördüğümüz Rektörümüz Prof. Dr. Süleyman Okudan’a, fakülte binamızı ve çevre düzenlemesini mükemmel yaparak Selçuk Üniversitesi’nde hayırseverler için örnek tavır sergileyen, çıtayı yükselten, Cengiz Ailesi’ne sonsuz teşekkür ediyor, iyi ki varsınız diyorum. Bu güzelliğin yaşanmasında gönül gönüle, yürek yüreğe, elbirliği ile hareket eden, siyasi, mülki erkan, Seydişehirli, elbette gelecek nesilce hayırla yâd edilecektir; onlar adına minnet duyuyorum” diyerek üzerine düşeni yaptı.

Diğer yandan Seydişehir Meslek Yüksek Okulu’na ek kontenjandan yerleştiren 177 öğrenciden 155’i kayıt yaptırdı. Böylece Meslek Yüksek Okulu’nun öğrenci sayısı bin 682 oldu. Ahmet Cengiz Mühendislik Fakültesi’nde eğitim görecek 156 öğrenci ile birlikte Seydişehir’de yükseköğretimde bin 838 öğrenci eğitim görecek.

Bence bu sayı yeterli değil.

DİĞER BÖLÜMLER BİR AN ÖNCE KAZANDIRILMALI

Bu yıl Makine Mühendisliği olmak üzere bir bölüm eğitime başladı. Gelecek yıl üç bölümü daha eğitime açmayı hedeflemeliyiz.

Bunu başarmak için de bugünden itibaren fakülteye yeni bölümlerin kazandırılması için hep birlikte çalışmalara başlamalıyız.

Diğer yandan, Dekan Çengeloğlu’nun gündeme getirdiği “Sağlık Bilimleri Fakültesi” açılması için de girişimlere başlamalıyız.

Sağlık Bilimleri Fakültesi’ni açtığımız takdirde ise hedefimiz ‘Tıp Fakültesi’ açılması olmalı.

ÖRGÜTLÜ YAPIMIZI YOK ETTİLER

Mühendislik Fakültesi açıldı. Öğrenciler kayıtlarını yaptırdı. Ancak beraberinde öğrencilerin barınma sorunu gündeme geldi.

Kredi Yurtlar Kurumu’nda bir öğrencilik bile boş yer kalmadı. İlçede faaliyet gösteren özel yurtlar da tamamen dolu. Peki, bu öğrenciler nerede barınacak.

Edindiğim bilgiye göre, Kredi Yurtlar Kurumu tarafından Bölge Müdürlüğü’ne “Seydişehir’de ilave yurt binasına ihtiyaç var” konulu talep yazısı gönderilmiş.

Ancak yazı genel müdürlüğe ulaşmamış. Yani ilgilenen olmamış.

Seydişehir olarak eskisinden daha fazla birlik ve beraberlik içinde çalışmalıyız.

En küçük bir haksızlığa tek yürek olarak karşı koyduğumuz günler artık çok geride kaldı. Örgütlü yapımıza dinamit koyarak yok edenler şimdi eserleri ile istedikleri kadar övünebilirler.

Şu anda birçok öğrencinin barınma sorunu var. Gelecek yıl diğer bölümler eğitime açıldığı zaman bu sorun daha da artacak.

Oysa önceki örgütlü yapımız yok edilmeseydi ortalığı ayağa kaldırır kısa sürede bu ve benzeri sorunları çözerdik.

> Yeni Meram >Yazarlar > Fakültede hedefe ulaşıldı
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.