YAZARLAR

Zalim, insanlara zulmedendir. Kıyandır, hayat hakkı tanımayandır, zalimde Allah korkusu, acıma, merhamet, vicdan, ahlak, güzel huy, sevgi, hoşgörü, etik, insan hakları gibi duyguların hiç biri yoktur. Her sözü, her akideyi, kendine göre yorumlar ve insanlar aleyhinde kullanacağı acımasız birer silaha dönüştürür.

Zalim için bütün yollar mübahtır. Zalimlik yapanın abad olduğu, ayakta kaldığı, hükmünü ebedi sürdürdüğü görülmemiştir.

Kurdukları kumpasların, tezgahların, kazdıkları kuyuların karanlık dehlizlerine düşüp boğulmuşlar, layık oldukları cezaları görmüşlerdir.

Merhum Tevfik Fikret, “Zulmün topu var, güllesi var, kal’ası varsa, / Hakkın da bükülmez kolu, dönmez yüzü vardır;” diyor.

Eskiler, zalimlerin kalpleri mühürlüdür, onun içinde, acımasızlıkları, merhametsizlikleri vahşet boyutlarına çıkar, hele ellerine güç ve kudret geçerse, yapacaklarının haddi ve hududu yoktur derlerdi.

Zulmün küçüğü büyüğü olmaz denmiştir. Nihayetinde zulüm zulümdür. Zulmün olduğu yerde, mutlaka bir zulmedilen vardır.

Ailesine zulmeden baba. Karısına zulmeden koca. Personeline ve çalışanına zulmeden patron, amir, müdür. Gelinine zulmeden kaynana, kaynanasına zulmeden gelin. Ülkesinin insanlarına zulmeden liderler. Bir başka ülkeyi istila edip, o ülkenin insanlarına köle muamelesi yapmaktan çekinmeyenler, zulüm yelpazesinin içinde yer alırlar.

Bu yaklaşımın dinle, imanla zerrece alakası yoktur.

Allah’tan korkmayanın dine saygısı olabileceğini düşünebiliyor musunuz?

Zalimi ve zulmünü destekleyen, ona yandaş olan, paydaş olan, yoldaş olan, haldaş olanlar ruhlarında var olan zalimliği, zalime arka çıkmakla ortaya çıkarmışlardır ki, zalim bu insanları tepe tepe kullanmış, yapacağı bir çok zulmün taşeronluğunu bu zalim destekçilerine vermiştir.

Günümüzde dünyanın değişik coğrafyalarında sırtlarını zalimlere dayamış zalimlerin taşeronluğunu yapanlara katılmak için, zulm için, kan dökmek için, insanlığı yok etmek için, dünyanın hemen bir çok ülkesinden, zalime destek vermeye koşan zalim hayranlarını ibretle izliyor bütün dünya.

Rahmetli Mehmet Akif, “Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem;” desede, zulmü alkışlayan ve zalimleri sevenlerin var olduğu bir dünyada yaşıyoruz ne yazık ki…

Zalimin hakka, hukuka, adalete saygısı hiç ama hiç olmamıştır.

Zalimler için kendilerinden daha önemli hiç bir şeyin olmadığı gözler önündedir..

Günümüzün zalimleri ara -ara barış havarileri gibi davranırlar. Bir ellerinde barışın sembolü zeytin dalı, diğer ellerinde kimin kafasına ne zaman ineceği belli olmayan iki tarafı da keskin bir kılıç! Tavşana kaç, tazıya tut dedikleri artık sır değil. Şirinlik yapmaları, vahşetleri kınadıklarını söylemeleri, düşeni kaldırmaya çalışma görüntüleri yaptıklarını kamufle etmekten ibaret.

Sonra, cömertlikte ellerine su dökebilen yok! Başkalarının elinden zorla aldıklarını, kendine hizmet edenlere dağıtıyor, paylaştırıyor, bölüştürüyorlar. Kendilerini destekleyenleri dünya nimetleriyle fazlasıyla mükafatlandırıyorlar ki, kendileri çok daha fazlasına kavuşsunlar!

Temel strateji bu olunca, sınırlar ve coğrafyalar alt-üst oluyor. İşgalciler ve yağmacılar, tarihin en büyük yağmacıları ve işgalcileri olan Vandalları, Vizigotları, Vikingleri ve Moğolları aratmayacak bir vahşeti yaşatıyorlar günümüz dünyasının insanlarına.

Zulüm asmakla kesmekle bitmiyor. Zulmün işkence boyutu, insana cehennem azabı yaşatan boyutu, öldürmekten beter boyutu yaşanıyor günümüzde. Bu işkence tam bir marazi hastalık.

Haneler, işletmeler, ülkeler cehenneme çevrilmişse ne yaparsınız?

Küçücük bir mutluluğa hasret bırakılan insanların haklarını nasıl ödeyecek, o zalimler, o zalim tabiatlı kendini bilmezler?

Hz. Pir, “Ey Zulümle bir kuyu kazan! Sen kendin için tuzak hazırlıyorsun.” derken zulmedenin ve zulme destek verenin akıbetini ne güzel gözler önüne seriyor!

> Yeni Meram >Yazarlar > ‘Ey Zulümle bir kuyu kazan!..’
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.