Torku Jelifest

Evinde büyüttüğü yaban keçisine kavuştu

  • Giriş Tarihi: 26.12.2014 15:56
  • Güncelleme Tarihi: 15:56
Evinde büyüttüğü yaban keçisine kavuştu

Artvin’de 2 aylıkken bulduğu ve 15 ay boyunca besleyip büyüttüğü yaban keçisi “Çarli”den, korumaya alınması nedeniyle ayrılmak zorunda kalan 8 yaşındaki Melek, Çorum’daki Türkiye’nin ilk fauna tanıtım alanına yerleştirilen keçiyi yaşadığı ortamda görme fırsatı buldu.

Çorum İl Özel İdaresi yetkililerinin girişimleriyle Artvin’den babası Fahrettin Kayadibi ile Çorum’a getirilen Melek Kayadibi, Vali Yardımcısı Adem Saçan, İl Genel Meclisi Başkanı Halil İbrahim Kaya, Özel İdare Genel Sekreteri Ömer Arslan ve Orman ve Su İşleri İl Müdürü Mahmut Temel ile “Çarli”nin yaşadığı Sıklık mevkisindeki Türkiye’nin ilk fauna tanıtım alanına gitti.

İki aylıkken yaralı halde bulduğu ve 15 ay süresince baktığı Çarli’yi gören Melek, gözyaşlarına hakim olamazken küçük kızı yanındakiler teselli etmeye çalıştı. “Çarli” ile uzun süre vakit geçiren ve oyun oynamaya çalışan Melek’in ziyareti sırasında bir psikolog da hazır bulunduruldu.

“Çarli” ile yaklaşık bir yıl sonra tekrar buluştuğu için mutlu olduğunu ifade eden Melek, “Keçimi tekrar gördüm ancak onu geri istiyorum” dedi.

Baba Fahrettin Kayadibi de “Çarli’yi 15 ay süresince biberonla süt vererek beslediklerini belirterek, yaban keçisi Çarli’yi de çocukları gibi gördüklerini söyledi.

“Çarli”yi Artvin’e götürmek istediklerini dile getiren Kayadibi, şunları kaydetti:

“Biz onu evimizde bağlı tutmuyorduk. İstediğini yapıyordu. Hayvanlarımızla geziyordu. Elimizle beslerdik. Biz onu bağlamadık, bir yere kapatmadık. Evladımız gibiydi. Biberonla besledik, 15 ay baktık. Artvin’e yeniden gönderilirse en azından orada görme şansımız olur. O keçi benim yedinci çocuğumdu. Kucağımda biberonla büyüttüm. Hiçbir zaman kafese koymadım. Keçiyi geri istiyoruz. Böyle kapalı bir alanda tutulmasını istemiyoruz.”

İl Genel Meclisi Başkanı Kaya ise Melek’in yaşadıklarını televizyonlardan öğrendiklerini ve büyüttüğü keçinin nasıl bir ortamda yaşadığını görmesi için kendisini davet ettiklerini aktardı.

“Çarli”nin öldüğü şeklinde medyada bazı haberlerin yer aldığını ifade eden Kaya, “Keçimiz sağlıklı bir şekilde yaşamını sürdürüyor. Melek’in keçisi doğal alanda yaşamakta. Melek de artık bir Çorumlu. Kendisi ne zaman isterse Çarli’yi görebilir” diye konuştu.

Vali Yardımcısı Adem Saçan da Melek ile keçi arasında önemli bir bağ oluştuğunu gördüklerini ancak bu tür hayvanların doğal alanlarda yaşaması gerektiğini vurguladı.

Orman ve Su İşleri İl Müdürü Temel, keçinin doğal yaşama uyum sağlamasının ardından doğaya bırakılacağını belirtti.

Melek ve babası bir araçla fauna tanıtım alanını da gezerek, alandaki geyik, ceylan gibi diğer hayvanları görme fırsatı buldu. Kenti de gezecek olan Melek’in Çorum’da misafir edileceği ve yarın Artvin’e döneceği öğrenildi.> Yeni Meram >Türkiye > Evinde büyüttüğü yaban keçisine kavuştu
HABER YORUMLARI