Torku Jelifest

Ergenli Barajı temel atma töreni

  • Giriş Tarihi: 7.05.2015 20:18
  • Güncelleme Tarihi: 20:18
Ergenli Barajı temel atma töreni

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, hizmetleri hortumları keserek gerçekleştirdiklerini belirterek, "Milletimiz arkamızda oldukça hortumlanmaya müsaade etmeyeceğiz" dedi.

Eroğlu, Bayındır ilçesindeki Ergenli Barajı temel atma töreninde yaptığı konuşmada, bölgeye her gelişinde mutlaka dev bir barajın, sulama tesisinin temelini attıklarını, açılışını yaptıklarını, 60 yıldır beklenen Ergenli Barajı’nın temelini de kendilerinin atacağını belirtti.

“Bazıları konuşur laf üretir biz yaparız, hizmet üretiriz” diyen Bakan Eroğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın cumartesi günü 769 milyon lira yatırım değerinde 622 tesisin toplu açılış töreni için İzmir’e geleceğini ifade etti.

Eroğlu, İzmir’in İzmir olalı böyle bir yatırım görmediğini, kendilerinden önceki 3,5 yıllık koalisyon hükümeti döneminde DSİ’nin 9 tesis açabildiğini, aynı kurumun iktidarlarında yılda 350 tesisi inşa ettiğini söyledi. Eroğlu, şöyle konuştu:

“Milliyetçilik bu. Milliyetçilik lafla olmuyor. Eğer ‘Milliyetçiyim’ diyorsanız millete hizmet edeceksiniz. Şanlı bayrağımızı dünyanın her yerinde, Türkiye’nin her noktasında dalgalandıracaksınız. Kalkıp da millet uzaya giderken siz yaya kalmayacaksınız, siz de uzayda ‘Biz de varız’ diye Göktürk uydusunu uzaya göndereceksiniz. Başka yerden hurda tank olmayacaksınız kendi Altay tankını, Atak helikopterini yapacaksınız, harp gemilerini denize indireceksiniz. Denizaltıları Akdeniz’de, Basra Körfezinde, Kızıldeniz’de bütün denizlerle şanlı bayrağımızı dolaştıracaksınız. Biz buyuz. İşte farkımız bu.”

Bakan Eroğlu, 2001-2002 yılının hatırlamasını isteyerek, o dönemde yaşanan sıkıntıları anlattı. AK Parti’yle birlikte ülkenin kalkındığını, büyüdüğünü dile getiren Eroğlu, “Allah nasip ederse İzmir’e tam 36 baraj, gölet yapacağız. Bunların 17’si bitti, bir kısmının yapımı sürüyor bir kısmının da projelerini tamamlayıp yapacağız. Bu projelerle 750 bin dekar verimli arazi sulanacak” diye konuştu.

Sulama yatırımlarıyla birlikte yılda üç mahsul alınacağını, çiftçinin dekar başına cebine bin-bin 1500 lira gireceğini vurgulayan Eroğlu, “İzmir’i, Ege Bölgesi’ni dünyaya gıda maddesi üreten ve ihraç eden bir merkez haline getiriyoruz” ifadelerini kullandı.

-“Hortumlanmaya müsaade etmeyeceğiz”

Göreve geldiklerinde 76 şehirde su olmadığını, bu şehirlerin 2050-2060 yılına kadarki su ihtiyacını kendilerinin sağladığını, ülke içinde kalmayıp Afrika’da da 1 milyon 600 bin insanı suyla buluşturduklarını anlattı. Eroğlu, hizmetleri faiz lobisinin, bankaların, ilaç sektörünün, ihalelerdeki soygun hortumlarını keserek sağladıklarını kaydetti.

İktidarları öncesinde Kocaeli’de 30 metre yüksekliğindeki göletin 22 yılda 45 trilyona bitirilebildiğine, kendilerinin aynı göleti 1,5 yılda 4 milyon 500 bin liraya yaptıklarına işaret eden Eroğlu, “Onda bir maliyetine yaptık. Allah’a şükür hortumları kestik. Hortumlar kesilince bağırıyorlar. Ama biz kesmeye devam edeceğiz. Milletimiz arkamızda oldukça hortumlanmaya müsaade etmeyeceğiz” değerlendirmesinde bulundu.

Dünyada bakan olarak en çok tesisi millete sunan kişi olduğunu belirten Eroğlu, İzmir’e 501 dev tesis kazandıracaklarını, yatırımların dolu dizgin devam edeceğini anlattı.

-İzmir’e açılacak Başbakanlık ofisi

Kente Başbakanlık Ofisi’nin açılacağını da anımsatan Eroğlu, “Başbakanımızın bir ayağı değil bir gönlü de burada olacak. Kalbinin bir kısmı da burada olacak. İzmir’i uçuracağız” dedi.

Orman Genel Müdürü İsmail Üzmez de kente 70 milyon fidan diktiklerini söyledi.

Bakan Eroğlu, daha sonra Ergenli Barajı’nı yapacak yüklenici firmanın yöneticisiyle pazarlık yaparak tesisin 6 Mayıs 2018’de bitirilmesini istedi. Eroğlu, protokol koltuğunda oturan bir yaşlı kadına da tesisin saat kaçta açılmasını istediğini sordu ve bu talebe göre barajın 10:59’da açılacağını belirtti.

Eroğlu, 102 metre yüksekliğindeki barajın gövdesinde kullanılacak betonla 45 bin konutun yapılabileceğini de sözlerine ekledi.

Konuşmaların ardından Bakan Eroğlu, İzmir Valisi Mustafa Toprak ve protokol üyeleri, Ergenli Barajı’nın temelinin atılacağı yerle canlı bağlantı kurdu ve butona basarak barajın temelini attı.

Fetrek deresi ıslahı

Temel atma töreni öncesinde Torbalı ve Bayındır ilçeleri arasındaki Fetrek Deresi’ndeki ıslah çalışmalarını da yerinde inceleyen Eroğlu, 50 yıldır buranın ıslahı için istekte bulunulduğunu, her gelenin ‘Biz yapacağız’ diyerek yapmadığını anlattı.

Derenin ıslahını gerçekleştirilerek, mesire alanı, taşkından koruma, gölet yapacaklarını dile getiren Eroğlu, şunları söyledi:

“Burada DSİ ilk defa bir uygulama yapıyor. Özellikle suyun sürekli aktığı kısma bir kılavuz dere inşa ediyoruz. Derenin yanlarını ağaçlandıracağız. İnşallah insanlar gelip oturacaklar. Burada tarihi bir köprü de yapacağız. İmece usulüyle çalışma yapacağız. İzmir’de örnek bir dere ıslahı gerçekleştireceğiz. Viyana’da bir benzer dereyi görmüştüm. Viyana’daki derelerden daha güzel bir dereyi burada yapacağız. 46 iş makinası şu anda çalışıyor. Biz sözümüzün eriyiz. Kısa zamanda bunu bitireceğiz. Geçen gün de Beydağ ilçesi Sarıkaya köyünde köprü yokmuş. Vatandaşlar muzdarip, çocuklar okula gidemiyor. Onu da yapıp geçelim dedik. Özel idarenin bütün kaynakları büyükşehire aktarıldı. Ama baktım köprü dahi yapılmıyor onun üzerine arkadaşlar hemen beton döktüler. Cumartesi günü vatandaşlar köyün üzerinden geçirilecek. Korkulukları yapacağız. 10 günde köprüyü yapmış olacağız.”> Yeni Meram >Ekonomi > Ergenli Barajı temel atma töreni
HABER YORUMLARI