kapat

En büyük sıkıntı kalifiye eleman

  • Giriş Tarihi: 17.02.2017 11:16
  • Güncelleme Tarihi: 11:18
En büyük sıkıntı kalifiye eleman

2016 yılının değerlendirmesini yapan ve esnafın sıkıntılarına değinen KONESOB Başkanı Ali Osman Karamercan, en büyük sıkıntılarının ekonomik sorunlar ve kalifiye elaman eksikliğinden kaynaklandığını söyledi

 

2016 yılını esnaflar açısından değerlendiren Konya Esnaf ve Sanatkârlar Odası (KONESOB) Başkanı Ali Osman Karamercan, esnafların sıkıntısına değinerek en büyük sıkıntılarının ekonomik nedenlerden ve kalifiye eleman eksikliğinden kaynakladığını ifade etti. Küçük esnaflar, iş verenler ve sanatkarlar olarak Türkiye’de ve Konya’da bir çok yerin direği olduklarını dile getiren Başkan Karamercan, esnafa verilecek desteklerle ekonomin önünün açılacağının özellikle altını çizdi.

“VERİLEN DESTEKLER EKONOMİYE YÖN VERECEK”

Esnafın sıkıntılarına değinen KONESOB Başkanı Ali Osman Karamercan, “Biz esnafların asıl sıkıntısını kalifiye eleman eksikliği ve ekonomik sorunlar oluşturuyor. Bizler esnaflar olarak hem işvereniz, hem sanatkarız hem de küçük esnaflarız. Vergisini düzenli ödeyen, ekonomiye yön veren yine esnaflardır. Buna rağmen zaman geçtikçe küçük esnaflarımız daralmaya, sıkışmaya başladı. Biz esnafı sorunlarla karşı karşıya bırakan sıkıntılarımızın en başında ekonomik sorunlar geliyor. Bundan dolayı devletimizden destek bekliyoruz. Esnafa verilecek olan destekler, ekonomin kalkınmasını sağlar, ekonomiye yön verir” dedi.

“KALİFİYE ELEMAN BULAMIYORUZ”

Kalifiye eleman bulamadıklarını ifade eden Karamercan, sözlerini şu şekilde sürdürdü: “ Maalesef kalifiye eleman yok, yetişmiyor. Her mesleğin, her sanatkarın şuanda en büyük sıkıntılarından biri de kalifiye eleman eksikliği. Kalifiye eleman yetiştirmek adına önceden bir protokol yapmıştık. Açıktan lise okuyanların meslek belirlemesi noktasında koluna altın bilezik takalım istemiştik fakat istediğimiz ilgiyi elde edemedik. Talepler oldu ama istenilen düzeyde olmadı. Şuanda her oda başkanımız sınıflara girip ders verebilecek nitelikte olan insanlar. Bu sanatkarlarımızdan, oda başkanlarımızdan faydalanmak gerekiyor ama bugün baktığımız zaman sanatkarlık kimsede yok, kimse sanatkar olmayı tercih etmiyor” diye konuştu.

 

ESNAFIMIZ KOSGEB KREDİLERİNDEN MUTLAKA FAYDALANMALI

Öte yandan esnafa verilecek kredilerle ilgili açıklama yapan Karamercan, 1 Şubat 2017 tarihinde başlayan yeni süreçle birlikte esnaf ve sanatkarların kredi kullanabilmek için hem Konya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği’ne hem de KOSGEB’e büyük bir katılımın olduğunu hatırlatarak, “Esnaf ve sanatkarlarımız devletimizin sunduğu bu fırsattan mutlaka faydalanmalı, yeni düzenlemeyle girişimcilerimiz yeni bir imkan daha sunuldu. 1 Şubat 2017 tarihinde başlayan yeni süreç ile birlikte daha önceden KOSGEB onaylı Uygulamalı Girişimcilik Eğitimlerini tamamlayıp sertifikasını alan girişimcilerin işletmelerini açtıktan sonra KOSGEB’e başvuru yapma şartı yürürlükten kaldırılarak, girişimcilerin iş yerlerini açmadan önce KOSGEB’e kredi müracaatında bulunabilmelerinin önü açıldı” şeklinde konuştu .

“31 ARALIK 2017’DE KADAR BAŞVURU YAPABİLECEKLER”

Yapılan bu değişiklikten sonra işletmesini kurup da şu an hala KOSGEB’e müracaat etmeyen girişimcilerin 31 Aralık 2017 tarihine kadar KOSGEB’e müracaat ederek Girişimcilik Destek Programından faydalanabileceklerini kaydeden Başkan Karamercan, “Bu tarihten sonra yalnızca işletmelerini açmadan KOSGEB’e müracaat eden girişimcilere onay verilecek. İşletmelerini kurmadan KOSGEB’e müracaat eden girişimcilerin başvuru formları, oluşturulan kurullar tarafından kurulacak işletmelerin sürdürülebilirlik, kârlılık ve sektörel fırsatlar gibi kriterlere göre değerlendirilecek ve yapılan değerlendirmeler neticesinde olumlu ya da olumsuz sonuç esnaf adayına bildirilecek” dedi.

“90 GÜN İÇİNDE TAHHÜTNAME İMZALANACAK”

KOSGEB Müdürlükleri tarafından başvurusu onaylanan girişimci adaylarının 90 gün içerisinde işletmesini kurup, kurduğu işletmeyi KOSGEB veri tabanına kayıt yaptırarak ilgili KOSGEB Müdürlüğü’ne gidip taahhütname imzalaması gerektiğini de hatırlatan KONESOB Başkanı Ali Osman Karamercan, “Bu işlemleri 90 gün içerisinde yapmayan girişimci adaylarının başvuruları reddedilecek. Bir girişimci adayının en fazla üç kez başvuru hakkı bulunuyor. Yapılan bu başvurularda üç kez üst üste olumsuz sonuç alındığında girişimci adayının başvuru hakkı kaybolacak. Bir girişimci bu destek programından yalnızca bir kez faydalanabilecek. Bu yeni sistem ile aç kapa işlemlerinin önüne geçilmiş olacak. En önemlisi de kredi alamadığı için iş yerini kapatmak zorunda kalan esnafın zarar etmesi ve bu şekilde verimsiz yatırımların önüne geçilmesi sağlanmış olacak” ifadelerini kullandı..

Şoför esnafının da KOSGEB kredilerinden faydalanabileceğini belirten Karamercan, “Başta taksicilerimiz ile karayolu ile yük ve yolcu taşımacılığı yapan şoför esnafımız olmak üzere özellikle ÖTV indiriminden faydalanmak isteyen şoförler KOSGEB kredilerinden faydalanabilecek” dedi.

Kader EŞİYOK


ETİKETLER

> Yeni Meram >Konya > En büyük sıkıntı kalifiye eleman
HABER YORUMLARI