YAZARLAR

Egemenlik verilmez, alınır.
Egemenlik, kayıtsız şartsız ulusundur.

***

Egemenlik, kayıtsız, şartsız milletindir.

Bu temel amaç, demokrasinin özünü oluşturduğu gibi, Cumhuriyetin de kapılarını ardına kadar açmaktadır.

Türk Ulusu egemenliğini “çat kapı” elde etmemiştir. Milli Egemenlik sürecine top ve süngü sesleri içinden gelinmiştir. Misak-ı Milli Sınırları Mehmetçiğin kanıyla çizilmiş ulusal yurt haritasıdır. Kanla yoğrulmuş topraklar, bereketi ve egemenliği simgelemektedir.

Temsili demokrasilerde, ulusal irade- ki bu aynı zamanda egemenliktir- seçilenlerle işlerlik kazanmaktadır. Bu nedenle 23 Nisan bayram olarak kutlanmaktadır.

TBMM açılmasıyla ulusal irade tek kişinin hükümranlığından alınmış ve halkın temsilcilerine teslim edilmiştir.

Ulu Önder Atatürk, Ulusal Egemenliği çok sevdiği çocuklarla bütünleştirmiş, yeni bir bayramın üretimine olanak vermiştir;

Ulusal bağlamda çocuklar için Bayram geleneğini sürdüren tek ülke Türkiye’dir.

Türk insanı, özgürlüğünü hiçbir şeyle değişmez ve ödün vermez. Bizim için en yüce değer, Vatanı sevmek ve özgürlük içinde yaşamaktır. İşte bunun için de

Kurtuluş Savaşının özünde vatan sevgisi ve özgürlük tutkusu vardır.

■ Yeni Türkiye Hükümetinin öz cevheri millî hâkimiyettir. Milletin kayıtsız ve şartsız hâkimiyetidir.
Her türlü olumsuzluklara karşın yoktan var olmak, Türk Ulusuna özgü niteliktir. İnsanımız, şanlı ve onurlu geçmişinde de bütün zorlukların üstesinden gelmiş, mücadeleyi elden bırakmamıştır.

Avrupa Birliği çıkmazını, Kıbrıs Sorununu ve Kuzey Irak krizini mutlaka aşacağız. Art niyetlilerin hevesleri bir kez daha kurslarında kalacaktır.

Bugünün çocukları, yarının gençleridir. Türk genci olmak bir ayrıcalıktır. Çocuklarımıza ve gençlerimize Yüce Atatürk’ün verdiği önemi bir ileri görüş olarak değerlendiriyoruz.

Çocuklar birer tomurcuktur; onlara yarınlarımız için de sahip çıkacağız.

Milli Egemenlik bayramının çocuklara armağan edilmesi, Atatürk’ün sezgisiyle güven ve özgüven bilincini pekiştirmektir.

Küreselleşen dünyada yönetim ve demokrasi anlayışları da artık kabuk değiştirmektedir. Tek kişinin egemen olduğu siyasal iradeler, günümüzde sadece nostaljik ve sembolik bir açıdan b müze kavramı değerlendirilmektedir.

Günümüzde padişah, hükümdar, kral, prens, prenses ve şah gibi modası geçmiş sözcükler, ansiklopedilerde kalmışlardır.

Egemenlik, çağın anlayışına koşut kayıtsız ve şartsız milletindir. Bu anlayış ve görüş slogan olmaktan çıkmış, uygulamaya dönük bir değere dönüşmüştür.

■Türk milleti mukadderatını Büyük Millet Meclisinin kifayetli ve vatanperver eline tevdi ettiği günden itibaren karanlıkları sıyırıp kaldırmış ve ümitle istikbale yönelmiştir.

Halkın kayıtsız, şartsız egemenliği

23 Nisan 1920’de gerçekleştirmiştir. Daha sonra bu egemenlik 29 Ekim 1923 de Cumhuriyet ve 14 Mayıs 1950’de de demokratik yaşamla güçlendirilmiştir.

Demokrasimizi ileriye götürmek için çoğulcu ve katılımcı anlayışla yola devam ediyoruz.

Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlu olsun.

BİR DAMLA;

Atatürk Ege Vapuru ile Mersin’e gitmişti. Dönüşte vapur Fethiye’de durdu. Kasabada halk şenlik yapıyor, gemilerden havai fişekler atılıyordu. Zafer Torpidosu’nda bulunan Atatürk, donanmanın şenliklerini izlerken, Torpido komutanına kumandanlardan biri, bir torpil atmasını söyledi. Torpido kumandanı;

– Efendim, yalnız bir torpilin değeri, elli bin liradır!

Bunun üzerine dedi ki;

– Vazgeçin torpil atmaktan, bu millet o kadar zengin değildir.

Sonra torpido kumandanına

> Yeni Meram >Yazarlar > EĞEMENLİK ULUSUNDUR!
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.