Torku Jelifest

Dünya’nın bazı ülkeleri Ramazan Bayramı’na bugün başladı

  • Giriş Tarihi: 5.06.2019 8:54
  • Güncelleme Tarihi: 8:54
Dünya’nın bazı ülkeleri Ramazan Bayramı’na bugün başladı

Endonezya, Malezya, Kazakistan, Özbekistan, Kırgızistan, Çin ve Azerbaycan'da Ramazan Bayramı'na bugün başlayan Müslümanlar Bayram Namazı için camileri doldurdu.

Mutlu Akü

Dünyanın en yoğun Müslüman nüfusuna sahip Endonezya’da Ramazan Bayramı bugün kutlanmaya başlandı, camilere akın eden Müslümanlar bayram namazını eda etti.

Başkent Cakarta’daki bazı büyük camilerde yoğun güvenlik önlemi alınırken, bazı yollar da namaz süresince geçici olarak trafiğe kapatıldı.

Bu arada namazı başkentteki İstiklal Camii’nde kılan Devlet Başkanı Joko Widodo, cami çıkışında halkla bayramlaştı.

Endonezya Diyanet İşleri Bakanlığı, pazartesi günü ülke genelinde 105 noktada yapılan hilal gözlem sonucuna göre 5 Haziran’ı bayram ilan etmişti.

Malezya’da bayram namazı

Malezya’da Müslümanlar Ramazan Bayramı’na huzur ve sevinç içinde girdi.

Başkent Kuala Lumpur’da sabahın erken saatlerinde geleneksel kıyafetlerini giyerek camilere koşan binlerce Müslüman, namaz vaktine kadar teşrik tekbirleri getirdi.

Yoğun kalabalıkların yaşandığı camilerde Malezyalı ve farklı uyruklardan Müslümanlar, bayram namazlarını eda etti.

Namazın ardından Müslümanlar cami çıkışında birbirleriyle bayramlaştı.

Kuala Lumpur sakinlerinin çoğu bayram vesilesiyle şehir dışına giderken cami kalabalığını Bangladeş, Endonezya, Myanmar ve Pakistan gibi ülkelerden Malezya’ya çalışmaya gelen Müslümanlar oluşturdu.

Çin’de Ramazan Bayramı

Çin’in başkenti Pekin’de bulunan Dongsı Camii’nde 7’den 70’e Çinli Müslümanlar Bayram Namazı için sabahın erken saatlerinde bir araya geldi.

Kentin dört bir yanından gelen Çinli Müslümanlar, cami etrafında alınan güvenlik önlemleri eşliğinde içeri girdi.

Bayram Namazı öncesi fitre vecibelerinin yerine getirilmesi için kurulan sandıklara sadakalarını bırakan cemaat, namaz için saf tuttu.

Çin’deki 56 etnik gruptan 10’u Müslüman. Hui (Çinli Müslümanlar) ile Uygur, Kırgız, Kazak, Tacik, Tatar, Özbek, Salar, Baoan ve Dongşiang etnik azınlıkları, yoğun olarak ülkenin kuzey ve kuzeybatısında yaşıyor.

Huilerin ve Uygurların Ningşia Hui Özerk Bölgesi ve Sincan Uygur Özerk Bölgesi adlı iki otonom bölgesi bulunurken bazı eyaletlerde Müslümanlara ait küçük otonom idareler de yer alıyor.

Kazakistan’da Ramazan Bayramı

Kazakistan’da Müslümanlar, bayram namazını kılarak ve dua ederek Ramazan Bayramı kutlamalarına başladı.

Başkent Nur Sultan’daki Nur Astana Merkez Camii’ne akın eden yüzlerce Müslüman, caminin başimamı Askar Mukanov’un verdiği vaazını diledi ve bayram namazını kıldı.

Caminin avlusunda bilek güreşi, halter kaldırma gibi oyunlar oynandı.

Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev de Ramazan Bayramı kutlama mesajı yayımladı.

Mesajında ramazan ayının aile ve yakınlara hizmet, ihtiyaç sahiplerine yardım ve ahlaki gelişme ayı olduğuna işaret eden Tokayev, “İyi düşünce ve iyi faaliyetler, anlayışı ve uyumu güçlendiriyor, insanları ortak hedef için birleştiriyor. Kazakistan, yüzyıllardır barış, dine ve ahlaki değerlere saygı, hoşgörü ve iyi komşuluk mekanı olmuştur.” ifadesini kullandı.

Tokayev ayrıca İslam’ı öğrenmenin toplumun manevi diriliş fikrine tam olarak uygun olduğuna dikkati çekti.

Azerbaycan’da Ramazan Bayramı

Azerbaycan’da binlerce Müslüman, bayram namazı kılmak için camilere akın etti.

Ülkenin dini konularda yetkili kurumu Kafkas Müslümanları İdaresinin yayımladığı fetva gereği bayrama bugün giren Azerbaycan’ın başkent Bakü’de halk İlahiyat, Ejder Bey, Garaçukur, Haydar ve Taze Pir ve diğer camilerde namaz kıldı.


ETİKETLER

> Yeni Meram >Dünya > Dünya’nın bazı ülkeleri Ramazan Bayramı’na bugün başladı
HABER YORUMLARI