YAZARLAR

Büyük İslam Alimi-Mütefekkir MEVLANA CELALEDDİNİ RUMİ HAZRETLERİNİN Altın sözlerinden olan DÜN DÜNDÜ CANCAĞAZIM, SEN BU GÜNE BAK, vecizesi belleklerine çivilenirken, inanç sahipleri Sevgili Peygamberimizin Müslüman Müslümanın ayıbını yüzüne vurmaz. Hadisleri insanlık tarihinin her evresinde geçerli olduğu herkesin malumudur.

Bu demek değildir ki, evrensel hukuka karşı suç işleyenlerin görmemezlik den gelinmesi asla olamaz. Suç işlendiği an hukuk kuralları o anın ön gördüğü şart ve ahvalle suçlunun cezalandırılması kaçınılmayan demokratik kurallardandır.

Kinle, husumetle geçmişi deşeleyip suçlu yaratmak yukarda ifade ettiğim insani ve ahlaki kuralların ihlali ile yeni, yeni suçlar ve suçlular yaratılmasına imkan vermektedir ki işte bu husus Sevgili Peygamberimiz ve Mevlana’nın koyduğu ilkelerle çelişmektedir.

27-Mayısların, 12-Eylüllerin, 28 Şubatların,13-Martların üzerinden geçen 18-40 ve 50 yıl gibi uzunca bir zamanın iyiliklerinin kötülüklerinin külleri ile örtülen olayların, sözde yüzleşme diye günümüz ülkesi gündemine getirilmesi ABESLE İŞTİGALİN TA KENDİSİDİR.

Bu değişim sancılarının önünde ve arkasındaki kitlelerden sadece bir tarafın öne çıkarılarak ona adalet diye ad koymak bu ülkeye hiç mi hiçbir şey kazandırmayacaktır. Keserin dönüp sapının dönmeyeceğini kimse iddia edemez. Demokrasilerin tabiatı gerçekler ve gerçek adalet üzerine bina edilmiştir. Demokrasiler işletilmese bile, Halk iradesinin gerçek demokrasiyi tecelli ettirip değişimleri dizi, dizi yaptığını çok partili hayatımızda ayan beyan göstermiş akıp giden 66 yılda yapılan 16 genel seçimin 15 galipleri ne yazık ki iktidar koltuğundan dibe vurup adeta silinmişlerdir.

Bu demektir ki siyasetin tarihinde ebedi iktidarda kalan bir siyasi parti henüz görülmemiştir. Siyasetin tarihinde başarının sınırları sonsuz olamaz. Türkiye Cumhuriyeti demokratik siyaseti ne yazık ki özüne sindiremediği içindir ki demokrasilerimiz seçim dışı etkenlerle kesintiye girerken bu kesintilerin tasvipçileri şikayetçilerden çok daha büyük olduğu yapılan anayasa oylamalarındaki ezici çoğunluklarla görülmüştür.

Halk iradesini dün öpüp başa koyarken bu gün bu gerçeği halk iradesine karşı tutmak hukuk devleti ilkeleri ile çelişir ki bu husus hukuksuzluğu çağırır. Vicdanlarda derin yaralar açar. Akıl ve mantık diyor ki; DÜN DÜNDÜ CANCAĞAZIM BİZ BU GÜNE BAKALIM. Ülkemizi dahili ve harici düşmanlar kuşattı. Gaflet ve dalalet içinde olmamız bizi de çevremizdeki komşuların akibetine götürmesin. Ulu Önder ATATÜRK’ÜN İlkeleri bize yeter. Bu ülke yer altı ve yerüstü zenginlikleri ile değil 75 milyonu, yüzlerce milyon insanımıza yeter.

Siyasetimiz iktidarı, muhalefeti ile üretip, zenginleşmemiz önündeki engelleri aşıp, ebedi hayata intikal eden Türk büyüklerine saldırılara son verilmeli, ömürlerini bu vatan ve millet için harcamış vatan evlatlarının vicdanlarında asla yaralar açmayıp, günah üstüne günahlar, işlemememize özen gösterilmesi, insani değerlerimizin ve inancımızın icabı sayılmaktadır.

> Yeni Meram >Yazarlar > DÜN DÜNDÜ CANCAĞAZIM BUGÜNE DEĞİL YİNE DÜNE BAKIYORLAR !
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.