YAZARLAR

Büyükşehir statüsündeki ilimiz Konya’nın üç büyük ilçesi, konumu itibariyle pek çok il merkezinden daha büyük olmaktadır. Bu büyük şehir merkez ilçelerimizin gerek coğrafi ve gerekse nüfus potansiyelleri çok büyük belediye hizmetlerinin verilmesi mecburiyetini getirmektedir.

İlimiz Karatay İlçesi genel konumu itibariyle 100 -200 yıllık mazileri ile çok eski ve ilkel yapı tekniği ve malzemelerinden oluşan yapılarının başlangıçta modernize edilmesi çok zor iken Sayın Özkafa zamanından bu yana imar mevzuatında cömert kıstas ve ölçüler getirilerek çok katlı binalara yer verilmesi ilçenin gerek mimari ve gerekse daha çok nüfusun istihdamına imkan vermesi taktiği bu ilçemizi cazibe merkezi haline getirip gelişmesine yol açmıştır.

Selçuklu ilçesi de bir yandan Üniversiteler diğer yandan otogar, kamu kurum ve kuruluşlarının, sağlık tesislerinin sanayiler yeni şehircilik planlarına uygun ve çok katlı binaların tercihi bu ilçemizi de modern bir şehir konumuna yetmiş pek çok ilimizden büyük bir ilçe olurken şimdilerde bölünme gereksinimi bile telaffuz edilir olmuştur.

Gelin görün ki Meram İlçemiz yeşilin korunmasının özel bir bölgeye münhasır olması icap ederken ilçenin tamamına teşmil edilmesi hataları peş, peşe uygulanırken, Sayın Dr. Serdar Kalaycı’ya gelene değin her fırsatta yeşilin korunması Meram’ın en ücra köşelerinde uygulanması ve çok katlı binaların yapımına cimri davranılması bir sakil uygulama olagelmiştir.

Sayın Kalaycı göreve geldiğinde bu uygulamanın sadece Evliya Çelebi’nin şu ünlü methiyesinde söz edilen Tarihi Meram bağları için övgüsü adeta çağımız dünyasının ihtiyaçları ve modern şehirciliğin gereklerini göz ardı ettirmiştir.

Dr. Serdar kalaycı bu inatlaşma taktiği yerine modern şehirciliği Meram’ın yeşilinin bir özel bölgede korunması yanında modern ve çok katlı binalara izin vererek hem daha çok nüfusun istihdamı ve hem de Tarihi Meram’ın daha cazibesinin yükseltilmesi çabası içine girmiştir.

Bir yandan TOKİ Konutları’nın modern şehirciliğin Meram’a getirilmesini sağlarken bir yandan da kentsel gelişmelerle keza modern şehirciliğin meramda yüzünü göstermesi Sayın Kalaycının hizmetlerinin fark edilmesine yol açmaktadır.

Sayın Kalaycı ve ekibi adeta geceyi gündüze katarak aynı siyasi yelpazede olmalarına rağmen Karatay ve Selçuklu ile rekabet etme ve hatta onları sollama çabası en bariz şekilde görülmektedir.

Sayın Kalaycı’nın bilhassa Meram’ın Evliya Çelebi’nin övgüsü çerçevesindeki bölgesinde hayatın canlanması gözle görülür olurken, gönüllerde Havzan’a Dere Çayı suyunun bir özel kanalla getirilip Konya’mızda bir su yolunun yapılarak çok büyük bir tarihi gelişime ve bu su yolunda, çağdaş su yolu taşıtlarının bir ilk olmasına Dr. Kalaycı imzasının atılması özlemimizi de burada dile getirelim. Seni varsın eleştirilerle rencide etsinler sen yolunda bir büyük dev adımlarla ilerle üzerindeki kara bulutlar elbette doğacak güneşle aydınlanacaktır!

> Yeni Meram >Yazarlar > DR.SERDAR KALAYCI BAŞARISI GÖLGELENEN BAŞKAN
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.