kapat
Ruşeym Torku

Dış Ticaret Değerlendirildi

  • Giriş Tarihi: 10.06.2013 9:36
  • Güncelleme Tarihi: 23:19
Dış Ticaret Değerlendirildi

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Fas, Tunus, Cezayir gezisine katılan Karatay Belediye Başkanı Mehmet Hançerli ile MÜSİAD Konya Şubesi Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Korkmaz ve MÜSİAD Konya Şubesi Dış İlişkiler Komisyon Başkanı Hıfsı Soydemir, geziyi Cuma T

Toplantının açılış konuşmasını yapan MÜSİAD Konya Şubesi Başkanı Dr. Lütfi Şimşek, “Ülkemizin dışa açılımında önemli bölgelerden birisi Afrika’da Fas, Tunus, Cezayir üçgeni. Bu ülkelerle ticaret hacmimizin daha da arttırılması için düzenlenen geziye çok sayıda Konyalı iş adamımız katıldı. Arkadaşlarımızın gezide edindiği izlenimler, bölgedeki iş olanakları ve yatırım fırsatlarını değerlendirmemiz için önemli” dedi.

Gezi izlenimlerini anlatan MÜSİAD Konya Şube Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Korkmaz, “Bizler toplum olarak hep batıya bakarak onlar ne yapmışlar fasıllarıyla sohbetlerimiz dolarken, bugün bizim önderlik yapacağımız yerlerin bir hayli çok olduğunu fark etmemişiz. Fas-Tunus-Cezayir’de yaptığımız görüşmelerde ülkelerdeki iş adamlarının ciddi bir Türkiye eğilimi olduğunu gördük. Bu pazara bu zamana kadar hep batı hitap etmiş. Şimdi ülkemiz bu pazardan daha fazla pay almanın hesabını ederken, siyasette ciddi anlamda bunun önünü açıyor. Serbest vergi anlaşmaları, çifte vergiyi önleme anlaşmaları, vizesiz gezinti anlaşmaları peş peşe geliyor. Bunların içeriğini MÜSİAD gibi sosyal kurumlar ve ticari kurumlar doldurmalı” diye konuştu.

MÜSİAD Konya Şubesi Dış İlişkiler Komisyon Başkanı Hıfsı Soydemir de, “Dört günde üç ülkenin yer aldığı yoğun bir görüşme trafiğimiz oldu. İlk olması hasebiyle ciddi bir katılım oldu. Çok sayıda Türk iş adamımızın katılımı oldu. MÜSİAD bu organizasyonu çok iyi yapmış. Verimli görüşmeler oldu. Ülkelerdeki görüşmelerde bölge iş adamlarının da ilgisi yoğun oldu. Çok sayıda iş adamı bağlantılar kurdu. Bu noktada Türkiye’den beklentinin büyük olduğunu gördük. Özellikle Tunus’ta bizi muhteşem karşıladılar. İnsanlar orada bizi rol model kabul etmişler. Ülkemize verilen değer sayesinde buralarda ciddi iş bağlantıları yapılabilir” şeklinde konuştu.


ETİKETLER

> Yeni Meram >Arşiv > Dış Ticaret Değerlendirildi
HABER YORUMLARI