Ruşeym Torku

Demokratik Hak Talebi

  • Giriş Tarihi: 5.06.2013 17:08
  • Güncelleme Tarihi: 23:19
Demokratik Hak Talebi

CHP Konya İl Başkanı Mevlüt Karpuz, son günlerde gelişen olayları değerlendirerek Gezi Parkı eylemlerinin demokratik bir hak talebi olduğunu savundu.

Why Note!?

Karpuz, 11 yıldır ülkeyi yöneten AKP iktidarının halkı ayrıştırmaya ve ötekileştirmeye devam ettiğini belirterek; “Ülkemizi yöneten AKP zihniyeti ve hükümetinin icraatlarına baktığımızda karnesinin hep zayıflarla dolu olduğunu görmekteyiz. İç politika, dış politika, ekonomi, eğitim, sağlık, savunma konuları zayıftan da öte iflas etmiş durumdadır ve içler acısıdır. Yasama, yürütme ve yargının tek adamla yönetmek isteyen bu zihniyet demokrasi ve özgürlükler konusunda faşizan bir yönetim göstermek istediğini söylemleri ile ispat etmiştir. Son olarak Taksim Gezi Parkı’nın halk tarafından haklı olarak korunması konusunda ‘üç, beş çapulcu’, ‘marjinal gruplar’ diye nitelendirilmiştir. Üstelik Taksim Gezi Parkı konusunda yürütmeyi durdurma kararı ve T.C. mahkemelerinin kararını görmezden gelerek hâkimler hedef alınmıştır. Geçmişten ders almayan bir siyasi iktidar hala hata yapmaya devam etmekte, hiç ilgisi yokken Atatürk Kültür Merkezi’ni de yıkarız gibi söylemlerle olayları tahrik etmekte, hatta evlerinde oturan yüzde elliyi zor zapt ediyoruz diye sabote etmekte, ülkede iç savaş çığırtkanlığı yapmaktadır. Kendileri böyle yaparken CHP’yi sanki olaylarda organizatör gibi göstererek yönetimdeki acizliklerini gizlemeye çalışmaktadır. T.C. Anayasası’nda belirtildiği gibi demokrat, laik, sosyal bir hukuk devletidir. Maalesef buna inanmayan bir zihniyetle karşı karşıyayız” dedi.

Basının Gezi Parkı eylemlerinin CHP’nin eylemi mi yönündeki sorusuna da Karpuz, “Gezi Parkı eylemleri bir halk talebi eylemidir. Söylendiği gibi CHP’nin bir eylemi değildir. CHP’nin üstüne atarak kurtulmak istiyorlar. CHP’nin eylemi yönündeki söylemler yalandır ve aslı, astarı yoktur. Genel Başkanımız buraya yurttaş Kemal Kılıçdaroğlu olarak katılmıştır” diye konuştu.


ETİKETLER

> Yeni Meram >Arşiv > Demokratik Hak Talebi
HABER YORUMLARI