YAZARLAR

Göz nuru ve alın terimizle büyüttüğümüz, onlarca yıl emek verdiğimiz tarihi ve marka değeri olan Gazeteciler Cemiyeti’nin parçalanma noktasına gelmesinden derin bir acı ve üzüntü duyduğumu öncelikle ifade etmeliyim.

Seçimlere “değişim grubu “olarak katılan arkadaşlarımızın yaptıkları açıklama düz bir açıklama değildir; deklarasyondan da öte

bir manifestodur. Öylesine iddialar dile getiriliyor ki, şimdiye değin Konya basınının geçmişinde böylesi hiç yaşanmamıştı. Vahim olan iddialara ilişkin açıklama yapılmalıdır.

Değişim grubu güçlü ve çoklu bir grup. Biri bölgesel iki TV Kanalı, altı günlük gazete, iki meslek gazetesi bir haber ajansı, iki dergi ve yaygın basın temsilcileri grup içinde yer alıyor;

Manşet, Türkonomi, Yeni Konya, Kobi Enerji, Flaş, Hakimiyet, Konhaber, Rasyonel Haber, KTV, Konya’nın Sesi, Konya Postası ve KONTV

Yeni Meram Gazetesi kurumsal olarak seçime katılmadı, tarafsız kaldı, ancak kimi yazarları, özgür iradeleriyle kongrede hazır bulundu.

Gelişim grubuna bağlı yayın organlarının ortak açıklaması dün manşetlerde yer aldı. Nesnel anlayışımız gereği açıklamadan kimi satırbaşlarını özetleyerek aktarıyoruz;

Genel kurul öncesinde Değişim Grubuna ait medya kuruluşlarından Gazeteciler Cemiyeti’ne üye birçok basın mensubu arkadaşımız cemiyet üyeliğinden çıkarılmıştır.

Konya Gazeteciler Cemiyeti, baştaki Konya çıkartılarak ancak bir kısım gazetecilerin cemiyeti olarak yoluna devam edebilir, ülke ve Konya menfaatleri doğrultusunda yolumuza

“Değişim Grubu” olarak devam edeceğiz.

Değişim Grubu medya kuruluşları olarak bugünkü yönetimin düzenleyeceği hiçbir organizasyonun içerisinde olmayacağız Cemiyetin düzenleyeceği veya cemiyette düzenlenecek programlara katılmayacağı,

haberlerine kuruluşlarımız bünyesindeki yayın organlarında yer vermeyeceğimiz.

Anladığımıza göre değişim grubu Konya Gazeteciler Cemiyeti’ni işlevsiz hale getirmeyi yeğliyor ve yeni oluşumun da işaretini veriyor.

***

Konya Gazeteciler Cemiyeti’nin 20 yılın üstünde başkanlığını yaptım. Seçimlerimiz çoğu kez iki listeli geçmesine karşın kardeşlik havası hiç bozulmadı, ayrışma olmadı, sonucun açıklanmasıyla kucaklaşıldı ve yola bütünlük içinde devam edildi. Birkaç seçim öncesinde ayrışma havası esmeye başlamış, ikinci bir dernek kurma girişimleri olmuş, ancak “birlikten güç doğar” ilkesiyle önlenmişti. Şimdi öyle değil, yara büyük ve onarılmaz gibi.

Anlaşılan o ki, iki grup kılıçları çekmiş.

Bizde maalesef uzlaşı ve ahde vefa kültürü de oluşmamıştır. İsteğimle başkanlık görevini devrettiğim son kongrede oy birliğiyle onursal başkanlık payesi ile ödüllendirildim. Bu paye, basın yaşamımda 50’inin üzerinde aldığım ödüllerin en onurlusu ve anlamlısıydı. Ne var ki, bizden sonraki süreçlerde seçimden seçime telefonla arandık. Zorumuza gitse de bütünlüğü zedelememek için bağrımıza taş bastık ve hep sustuk, arada sırada sadece sitem ettik.

Konya ölçeğinde basın şeref kartı sahibi tek gazeteciyim, hem alaylı hem de mektepliyim. Yetiştirdiğim onlarca gazeteci, yaygın, bölgesel ve yerel basında başarıyla görev yapıyor.

İstanbul’da, Ankara’da gördüğüm ilgiyi ve vefayı maalesef Konya’da aradım, bulamadım, Kimseye kırgın değilim. Sadece vefa arıyorum. Ahde vefa’ya özellikle özen gösterilmelidir. Vefa toplumsal bir değerdir, herkese lazımdır;

■ Kalb-i münkesîrim yoktur bana devâ yârdan gayrı,

Görmedim mihr-ü vefâ âlemde ahû-zârdan gayrı.

“Bu da geçer yahu!” diyecek kadar özveriliyiz.

Bir ağabey gazeteci olarak diyorum ki; Cemiyetin üye yapısı yeniden dizayn edilmeli, “seçim kondu” kişiler değil gerçek gazeteciler üye yapılmalı kazanmaya dönük değil hizmet odaklı olmalıdır. Devri demokrasi de artık “ ben ya da biz yaptık oldu” dönemi kapanmıştır. Her birey demokratik hakkını kullanmada özgürdür.

BİR DAMLA:

■ Bende yok sabr-ı tahammül sende vefadan zerre
İki yoktan ne çıkar fikredelim bir kere.

> Yeni Meram >Yazarlar > DEĞİŞİM GRUBUNUN MANİFESTOSU
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.