YAZARLAR

Düğün hazırlıkları bitiren damada son aşamada öyle sınavlar uygulanır ki; ne yapacağını şaşırıyor. Örneğin İlimizin kırsal kesimlerinde damat evine doğru götürülürken mezarlıktan geçiriliyor. Bu uygulama şu anlama geliyor;

“Düğünü göreceksin, ancak ne var ki ölümü de unutma!”

Bir başka Konya geleneği;

Aile büyükleri damat adayına akla gelebilecek tüm hakaretleri ediyorlar. Damat bunlara katlanacak soğukkanlı davranacak. Sınavdan başarıyla geçen gençler evlilik iznini almış oluyor.
Ülkemizin çeşitli yörelerinden yıllardır süren geleneklerden bir demet;
Kaynarca’da, gelinin evine gitmesi için gelini taşıyan arabayı damadın iple çekmesi gerekiyor. Arabaya gelinin yakınları da biniyor.
Adana’da kına gecesine giden damat yolda durdurulup, yüksek bir ağaç dalına konan yumurtaları vurması isteniyor. Vuramazsa kız evi ceza veriyor.

Dış ülkelerden iki örnek;
Çin’de gelin, damadın astroloji uzmanına başvurmasını istiyor… Uzmanın hazırladığı astrolojik rapora göre evlilik gerçekleşiyor…
Aynı işlemi gelin tarafı da yapıyor.
Afrika’da bazı yerlerde kız istenirken gelin adayına para ve fıstık veriliyor.
Gelin kabul ederse damatla bölüşüyor.

***
Seçmeler-Saçmalar;

Blick gazetesi, dönerin üstünde Fatih Terim resmini kullandı. Kullanılan yazıda ise ‘Mönüde kebap var’ denildi. Bizim Türkler de Blick’i kırmadı ve kebabı yedirdi. Ama bu acısız olan Urfa değil Adana kebabıydı.”

Şu an Fidel Castro’nun ‘Tarih Beni Beraat Ettirecektir’ kitabını okuyorum. Neden cezaevine girdiğimle ilgili gerçekler zamanı geldiğinde ortaya çıkacak, tarih beni beraat ettirecektir.

60 yaşıma girdim ancak müzik beni genç tutuyor. Akranlarımıza bakıyorum; hepsi göçmüş, kafalarında saç kalmamış Çoğu 70’inde gösteriyor.
***
Temelce;

Dursun, Temel’e sordu;

– Oruçlu, oruçlu kaç hamsi yiyebilirsin?
Temel yanıt vermiş;

-100 tane!
Dursun konuştu;

-Hadi oradan, yesen yesen bir tane yersin, geriye kalan 99’u oruçsuz yersin.

Bu espri Temel’in çok hoşuna gitmiş. Yolda rastladığı Cemal’e sormuş;

-Uşağım, oruçlu oruçlu kaç hamsi yiyebilirsin?
Cemal “Elli tane ” demiş ve Temel noktalamış;

– Yüz deseydin, sana müthiş bir espri patlatacaktım.

***

Haftanın Sözü;

Aşk kılavuz istemez, tek başına yol alır.

BİR DAMLA:

ÖLÜLERİ DE İZLESEK

Son günlerin ilginç haberi;

“Eskişehir Yunus Emre Devlet Hastanesi’nin beyin cerrahisi polikliniğinde hastaların izlendiği kameralar bulundu. Üzerleri kutularla kapatılarak gizlenen kameraları, hafta sonu mesaiye gelen bir sekreter, temizlik yaparken buldu. Hastanenin teknik servisi, kameralardan, görüntülerin kablosuz internet aracılığıyla bir bilgisayara aktarıldığını da saptadı.”

İzlemenin de, dinlemenin de cılkını çıkardık. Yarın mezarlıklardaki ölüleri de izlemeye kalkarsak, hayret etmeyelim! R-B

> Yeni Meram >Yazarlar > DAMAD VE MEZARLIK
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.