YAZARLAR

***

“İNCE sözler keskin kılıca benzer, kalkanın yoksa geri dur.”

***

ALLAH, mübarek Cuma gününde de rahmetini, bereketini esirgemesin üzerimizden.

*

“Sn. TAHİR AKYÜREK… Büyükşehir Başkanımız.. “Mahalle Buluşmaları” düzenliyorsunuz. Elbette çok güzel de…. Bir de şu “üvey” Akıncılar’a uğrar mısınız?”

***

-ŞEHİTLİK ÜZERİNE…

“Muhterem Müslümanlar!
Hemen hepimizin hafızasında Çanakkale harbiyle ilgili bir hatıra mutlaka vardır. “Çanakkale içinde vurdular beni / Ölmeden mezara koydular beni” gibi yanık türküler harp ateşinin yaktığı yüreklerin acılarını hep canlı tutar.

“Şu boğaz harbi nedir? Var mı ki dünyada eşi? / En kesif orduların yükleniyor dördü beşi” gibi mısralar da Çanakkale Destanı’nı ebedileştirir.
Zaferler, milletlerin şanı, şerefi ve gururudur. Malazgirt’ten Çanakkale’ye ecdadımızın zaferleriyle iftihar ederiz. Onları andıkça başımız arşa değer. Dualarla şehitlerin ruhlarını şad etmeyi borç biliriz. Değerli Mü’minler!
İnsan için en kıymetli varlık canıdır. Kıymetli şeyler ancak daha kıymetli şeyler uğruna feda edilir. Din, ırz, namus ve vatan da bir mü’min için canını feda edebileceği mukaddes kıymetlerdendir. Onun içindir ki komutan, askerini hücuma hazırlarken ulvi duygularını coşturur:

“Haydi Aslanlarım! Irzınızı ve namusunuzu koruyun, vatan toprağını çiğnetmeyin, ezanı susturtmayın, bayrağı indirtmeyin. Mert olun, Allah’ın melekleri sizinledir. Ölürseniz şehit düşer cennette peygamberlerle beraber olursunuz, kalırsanız gazisiniz, şerefinizle yaşarsınız” gibi sözlerle coşturarak taarruz emri verir.

Gözünü kırpmadan insanı ölüme sevk eden bu mukaddes duyguların en bereketli kaynağı dinimizdir. Çünkü biz, Allah yolunda öldürülenlerin ölmediğini, cennetlerde nimetler içinde olduklarını Rabbimizin Bakara suresinde verdiği bilgiden öğreniyoruz.
Dini, canı, malı ve namusu uğruna öldürülenlerin şehit olduğunu, cennete giren hiç kimsenin çıkmak istemediği halde şehitlerin gördükleri ikramdan dolayı defalarca dünyaya dönüp yeniden şehit olmak istediklerini de peygamberimiz bize haber veriyor.
Yüce Rabbimiz, “Ey İman edenler! Toplu halde kafirlerle karşılaştığınız zaman onlara arkanızı dönüp kaçmayınız’ ayet-inde açıkça bildirir. Her şeye rağmen cephede sabredenlere Bedir’de olduğu gibi Yüce Mevla’mızın görünen ve görünmeyen ordularıyla imdada yetişeceği yine ayet ile sabittir.
Şehitliğin ne ulvi bir makam olduğunu Allah ve Rasulü’nden öğrenen milletimizin aziz evlatları destanlar yazmış; dinini, ırzını, namusunu ve vatanını çiğnetmemiştir. Dağlarımız, tepelerimiz vatanımızın doğulusu-batılısı, güneylisi-kuzeylisi ile yan yana yatan şehitlerle doludur. Bu vesileyle vatanı ve mukaddesatı uğruna canını feda eden bütün şehitlerimizi rahmetle yadeder, Allah’tan bizlere bir daha böylesi acı günler yaşatmamasını dilerim.”

***

GÜNDEM

Madde 1-Süt, 2-Benzin, 3-Konya’mız.

Madde 1: Okullara dağıtılan “İlk gün sütü”nden 9 ilin dışında Konya’da 161 öğrenci hastanelik oldu. Yoo, sandığınız gibi zehirlenmeden değil. Bakanın ifadesiyle, “Aşırı hassasiyetten”… Devletin valileri ise “Gaz-maz” falan diyorlar. “İnceletiyoruz” diyorlar. Pekii, kimler inceleyecek?. Uzmanlar. Uzmanlar kimin uzmanları?. Devletin…

Ve inceleme sonucu dün açıklandı: Test sonuçlarına göre sütler gıda kodeksine uygunmuş.

Bizler “saf”ız ya, yuttuk gitti işte!

*

Madde 2: Yok “Liseli Gelinler”miş, yok “Süt”müş, derken hükümetimiz benzinde 10 kuruşluk indirim yaptı, gündeme karıştı, güme gitti. Ayıptır, es geçmeyelim.

*

Madde 3: AKP’li Kabakçı ile MHP’li Kalaycı Konya üzerine konuşuyorlar. Biri Konya’ya yapılan hizmetleri arş-ı ala’ya çıkarıyor, diğeri nüfusumuzun azalmasından ve yatırımlardan bahsederek geri gittiğimizi iddia ediyor. Yani, birinin “ak” dediğine öteki “kara” diyor.

Yok mudur yürekli yerel bir TV kanal, stüdyoya ring kurdurup ikisini aynı programda buluşturacak!

> Yeni Meram >Yazarlar > “Cuma”lık “Gündem”
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.