YAZARLAR

* * *

■ Acı çekmek, ölmekten daha çok cesaret ister. ; ■ Tatlı şeyler, sonu iyi biten acılardır. ; ■ Hiçbir şey, acıdan daha hızlı gelemez. ; ■ Dünkü acılar, bugünkü sevinçlerin kaynağını oluşturur. ; ■ Acı, acıyı bastırır.

* * *

ÇOK zengin bir adamcağız ölümünün yaklaştığını hissedince oğlunu yanına çağırmış. Önce, en önemli vasiyetini bildirmiş. Demiş ki:
“Beni mezara çoraplarımla gömün.”
Anlamamakla beraber kabul etmiş oğlu.. Adam bir de mektup tutuşturmuş oğlunun eline.
Ölümümden sonra ilk başın sıkıştığında bu mektubu açarsın” demiş sonra.
Ona da, “peki” demiş çocukcağız.
Neyse hak vaki olmuş, adam ruhunu teslim etmiş. Eş dost toplanıp ağıt yakarken oğlanı almış bir düşünce. “Ben şimdi bu adamı çoraplarıyla nasıl gömerim?” diye. Bir hoca bulup sormuş, ama olumlu yanıt alamamış. “Olmaz, demiş hoca, dinimizce uygun değil.” Başka hocaya sormuş o da “olmaz” demiş. Çocuk çaresiz, ölüyü de artık bekletmeden gömmek lazım. Aklına birden babasının, “ilk başın sıkıştığında aç” diyerek bıraktığı mektup gelmiş. Hemen mektubu arayıp bulmuş.
Mektupta şunlar yazılıymış:
“Oğlum; gördüğün gibi ben bunca zenginliğime rağmen bir çorap bile götüremiyorum. Sen düşün gerisini…”

*

HZ. MEVLANA OĞLUNA DER Kİ;

Bahaeddin!. Eğer daima cennette olmak istersen, herkesle dost ol, hiç kimsenin kinini yüreğinde tutma! Fazla bir şey isteme ve hiç kimseden de fazla olma!
Merhem ve mum gibi ol! İğne gibi olma!
Eğer hiç kimseden sana fenalık gelmesini istemezsen fena söyleyici, fena öğretici, fena düşünceli olma!. Çünkü bir adamı dostlukla anarsan, daima sevinç içinde olursun. İşte o sevinç Cennet’in ta kendisidir. Eğer bir kimseyi düşmanlıkla anarsan, daima üzüntü içinde olursun. İşte bu gam da Cehennem’in ta kendisidir.
Dostlarını andığın vakit içinin bahçesi, çiçeklenir, gül ve fesleğenlerle dolar. Düşmanları andığın vakit, için, dikenler ve yılanlarla dolar, canın sıkılır, kalbine pejmürdelik gelir.
Bütün peygamberler ve veliler böyle yaptılar, içlerindeki karakteri dışarı vurdular.
Bahaeddin!. Düşmanını sevmeni isterim. Düşmanının da seni sevmesini istersen, kırk gün onun hayrını ve iyiliğini söyle, o düşman senin dostun olur. Çünkü; gönülden dile yol olduğu gibi, dilden de gönüle yol vardır.”
*

CUMAMIZ hayırlara vesile olsun.

> Yeni Meram >Yazarlar > “Cuma”lık
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.