YAZARLAR

■ “Ey iman edenler! Cuma günü namaz için çağrı yapıldığı zaman, hemen Allah’ın zikrine koşun ve alışverişi bırakın. Eğer bilirseniz bu, sizin için daha hayırlıdır.”

***

Bugün günlerden kutsal Cumadır.

Cuma, günlerin en değerlisidir. Cuma gününe ilişkin dört Hadis’in özet anlamı;

■ Günlerin en değerlisi Cuma’dır. Cuma günü, bayram günlerinden daha değerlidir. Cuma, dünyada ve Cennette müminlerin bayramıdır.[Riyad-un-nasıhin]

■ Günlerin seyyidi yani efendisi cuma, ayların efendisi muharrem, ağaçların efendisi sedir ağacı, dağların efendisi Tur-i Sina, Habeşlilerin efendisi Bilal, İranlıların efendisi Selman, sözlerin efendisi Kur’an, Kur’anın efendisi Bekara, Bekara sûresinin efendisi Âyet-el-Kürsi’dir.
■ Ümmetimin bayramları içinde, cumadan daha kıymetli bayram yoktur ve o günkü iki rekât namaz, cuma günü dışındaki bin rekâttan efdaldir.
■ Allah indinde günlerin seyyidi cumadır. Kurban ve Ramazan Bayramı günlerinden de kıymetlidir.
Cuma haftanın altıncı günüdür ve insan lık için de çok önemli bir gündür. İlk insan Hz. Adem’in yaradılışı, cennet e girişi, tövbesinin kabul olması, yer yüzüne inmesi ve ölüm ü hep bu güne rastlamaktadır.

Cum’a günü mü’minler bir araya gelerek kendilerine farz olan Cum’a namaz ını kılarlar. Kur an ı kerim de cum’a hakkında sure ve ayetler vardır.
Kur’an-ı kerim Hz. Muhammed’e verilmiş en büyü k mucizedir; ilk Cum’a namaz ını sahabelerle birlikte yolculuğu sırasında Ranuna yakınlarında Salim bin avf kabilesinin sahip olduğu Beni Salim camii’nde kılmıştır.
Bir rivayete göre de Kıyamet, Cum’a günü kopacaktır.

***

■ Cuma günü veya gecesi ölen mümine kabir azabı olmaz.

Kütüb-i sitte adı ile maruf, en kıymetli altı hadis kitabından birisidir. Cuma günü ölen Müslüman, o günün şerefine kabir azabı görmüyor. Kâfir o gün ölürse elbette cezasını çeker.
■ Cuma günü veya gecesi ölen mümin, şehit olur, kabir azabından kurtulur.

■ Cuma günü ölen Müslümana kabir azabı olmaması, Allahü teâlânın bir ihsanıdır, bu nimeti dilediğine verir. Buna kimse itiraz edemez.
■ Cuma günü günah işlemeden geçerse, diğer günler de selametle geçer.

■ Namaz kılınınca artık yeryüzüne dağılın ve Allah’ın lütfûndan nasibinizi arayın Allah’ı çok zikredin ki kurtuluşa eresiniz

■ Cum’a namazı, dört kişi hâriç geri kalan her müslüman üzerine cemaat içinde yapması gereken vâcib bir hakk’dır. Cumadan istisna edilen bu dört kişi şunlardır: köle, kadın, çocuk ve hasta.

BİR DAMLA:

Sonra Melike dedi ki;

Beyler, ulular! Bu işimde bana bir fikir verin. siz yanımda olmadan hiçbir işi kestirip atamam.
Onlar, şu yanıtı verdiler;

Biz güçlü kimseleriz, zorlu savaş erbabıyız; buyruk ise senindir; artık ne buyuracağını sen düşün.

> Yeni Meram >Yazarlar > CUMA GÜNLERİN EN DEĞERLİSİ!
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.