YAZARLAR

Türkiye Cumhuriyeti 91 yaşında. Milletimize kutlu olsun! Cumhuriyete uzanan yılların başlangıcını bazı tarihçiler Çanakkale’ye kadar dayandırırlar. Çanakkale’yi hem denizde, hem de karada geçilmez yapan Türk Milleti vatan topraklarını ölümüne savunacağını Çanakkale’de bütün dünyaya göstermişti.

Mudanya Mütarekesi gibi, Sevr gibi, Osmanlı’nın elini ve kolunu bağlayan, ordusunu terhis ettiren, silahlarını bıraktıran şartlar ve dayatmalarla, Anadolu’yu elini-kolunu sallaya sallaya işgal edebileceğini düşünmüştü İngilizler, Fransızlar, Yunanlılar ve İtalyanlar.

Yerli işbirlikçilerin destekleri ve kılavuzlukları ellerini kuvvetlendiriyordu.

Çanakkale’yi çoktan unutmuşlardı. 15 Mayıs 1919’da Yunan birlikleri İzmir’e çıktılar. Gazeteci Hasan Tahsin’in Yunan Bayrağını taşıyan Yunanlı bayraktarı alnından vurması ile ilk kurşun atılmış oldu.

İzmir sahiline yerli Rumların alkışları ile ayak basan Yunanlıların, yere düşen bayrağı, Yunanlıların Ege’de ve İç Batı Anadolu’da kalıcı olamayacaklarının bir göstergesiydi.

Antep’te Karayılan namı ile maruf Molla Mehmet ve Antepli Şahin Bey, Maraş’ta Sütçü İmam, Ege’de Yörük Ali Efe, Demircili Mehmet Efegibi kahramanlar işgalcilere karşı ölümüne karşı koymuşlardı.

Fransızlar Urfa’yı, Maraş’ı ve Antep’i işgal etmişlerdi.

Yunanlılar, İzmir’e girdikten sonra, Ege içlerine doğru ilerlemeye başlamışlardı.

İtalyanlar, Antalya’ya ve Konya-Akşehir’e geldiler.

Albay De Bisogno komutasındaki 1300 kişilik bir İtalyan birliği trenle 26 Nisan 1919’da Konya’ya geldi. Konya Valisi Cemal Paşa, Dar’ül Muallimin okulunu yani şimdiki Selçuk Üniversitesi Rektörlük binasını İtalyanlara karargah olarak tahsis etmişti.

Konya Milli Mücadele için yola çıkan ve örgütlenen ahalinin milliciler dediği insanlar içinde oldukça önemliydi.

Hatta paylaşılamayan bir şehir durumundaydı.

İşte böyle bir ortamda İzmir’in işgalini tel’in mitingi yapılacaktı. Vali Cemal Paşa, Mitingi engellemeliydi ama nasıl?

İtalyan Albay De Bisogno. Valilik binasının merdivenlerini çevik bir hareketle birer, ikişer atlayarak çıktı. Vali Cemal Beyin yanında İngilizlerden bir yetkili vardı.

Albay ; Vali bey dedi, ne yapacaksınız?

Cemal Paşa çaresizdi. Olaylar kontrolünden çıkmıştı. İtalyanlar müdahalenin Valilikçe yapılmasından yanaydılar. Konya halkı, İtalyanların bir şey yapacaklarını akıllarının ucundan bile getirmiyorlardı.

Yaşlı Konyalılar, “ Maskara” diye İtalyan askerleriyle dalga geçiyorlardı.

Bu arada Gazialemşah ve Çiftemerdiven Mahallesinde yaşayan Rumlar ve Ermeniler ellerinde Yunan Bayrakları olduğu halde sokaklara dökülmüşler, “ Zito Venizelos” diye bağırıyorlardı.

Onların bu taşkınlıkları, mitingi tertip eden Mersinli Cemal Paşa ve Kolordu Komutanı Mehmet Selahattin Beyin işini kolaylaştırdı.

Binlerce Konyalı Alaaddin Tepesinde toplandı. Konyalı aydınlar, kadınlar yediden yetmişe Konyalılar Anadolu’nun en büyük mitingini tertip ettiler.

*/*/*/*/*

İzmir’in işgalini kabullenemeyen ve içine sindiremeyen Türk Milleti, Anadolu’nun her tarafında çoktan hürriyet meşalelerini yakmıştı. İzmir’in işgalinden bir gün sonra 16 Mayıs 1919’da, Bandırma Vapuru ile İstanbul’dan Samsun’a doğru hareket eden Mustafa Kemal ve arkadaşları, 19 Mayıs 1919’da Samsun’a vardıktan sonra önce Amasya’ya sonra kongre yapmak için Erzurum ve Sivas’a gitti. Bu kongrelerde alınan kararlar, Cumhuriyete giden yolun ilk kilometre taşlarıydı. 23 Nisan 1920’de açılan Millet Meclisi, Cumhuriyetin habercisiydi. Ancak kurtarılması gereken bir vatan toprağı vardı.

19 Mayıs 1919’dan, 9 Eylül 1922’ye kadar tabiri caizse adım adım kurtardılar, geri aldılar vatan topraklarını.

Anadolu topraklarında Selçukludan ve Osmanlı’dan sonra, yeni bir devlet filizlendi, bundan tam 91 yıl önce. Mustafa Kemal ve arkadaşları adını Türkiye Cumhuriyeti koydular bu yeni devletin.

Selçuklu gibi, Osmanlı gibi asırlarca ayakta kalsın diye açtılar ellerini semaya…

Nasip olursa 2023’te Türkiye Cumhuriyeti olarak ilk yüzyılına ulaşacak, onların ve bizlerin dualarıyla, hep birlikte, hep beraber!

Çok yaşa, ilelebet yaşa, ebedi yaşa Türkiye Cumhuriyeti!..

> Yeni Meram >Yazarlar > Çok yaşa Türkiye Cumhuriyeti!..
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.