kapat
Ruşeym Torku

‘Çok Ortak Yönümüz Var’

  • Giriş Tarihi: 30.04.2013 13:26
  • Güncelleme Tarihi: 23:20
‘Çok Ortak Yönümüz Var’

Arnavutluk’un Ankara Büyükelçisi Genci Muçaj, “Kültürel benzerliklerimizin dışında o kadar çok ortak yönümüz var ki; bir Türk’ün Arnavut ile iş yapması, Japon veya Çinli ile iş yapmasından daha kolay. Bundan faydalanmamız gerekir” dedi.

Muçaj, bazı ziyaretler için geldiği Konya’da AA muhabirine yaptığı açıklamada, Avrupa Birliği gözetiminde Kosova ve Sırbistan arasında imzalanan anlaşmanın iki ülke için AB’nin kapısını aralayacak makul ve faydalı bir gelişme olduğunu söyledi.
Anlaşmanın uluslararası toplumda iyi karşılandığını ifade eden Muçaj, “Tabii ki, Kosova ve Sırbistan’da buna karşı çıkanlar var. Demokrasi de böyle bir şey zaten. Sadece ‘evet’ ya da ‘hayır’ diyen bir topluluk yok. Bir grup ‘evet’ derken, diğerleri ‘hayır’ diyor. Kosova yaklaşık 100 ülke tarafından tanınan bağımsız bir ülke. Kosova’nın herhangi bir ülkeyle birleşmesi söz konusu değil” diye konuştu.

-“Ülkeleriyle gurur duymalarını amaçlıyoruz”-

Muçaj, Arnavut diasporası ile ilgili de değerlendirmelerde bulunarak, şunları kaydetti:
“Tiran’da Arnavut Diaspora Merkezi var. Dünyanın çeşitli ülkelerine dağılmış yaklaşık 8 milyon Arnavut olduğunu tahmin ediyoruz. Amacımız; Arnavutluk’u ekonomik açıdan güçlü ve istikrarlı bir ülke yaparak, yurt dışındaki soydaşlarımızın ülkeleriyle gurur duymalarını sağlamak. Türkiye özelindeyse, Arnavutluk’ta hizmet veren Yunus Emre Enstitüsü benzeri kültür merkezlerini Türkiye’nin büyük şehirlerinde açmak istiyoruz.”
Konya’yı ziyaretindeki amacının; ekonomik ve kültürel ilişkileri geliştirmek olduğunu aktaran Muçaj, diğer şehirleri de ziyaret edeceğini vurgulayarak, “Kültürel benzerliklerimizin dışında o kadar çok ortak yönümüz var ki; bir Türk’ün Arnavut ile iş yapması, Japon veya Çinli ile iş yapmasından daha kolay. Bundan faydalanmamız gerekir” diye konuştu.

-“Yenilgiyi kabul etmek inşası zor bir kültür”-

Muçaj, ülkesinde 23 Haziran’da yapılacak genel seçimlerin AB yolunda çok önemli bir adım olduğunu dile getirdi.
Seçimlerin adil ve özgür bir şekilde yapılması için tüm uluslararası gözlemcilere kapılarının açık olduğunu anlatan Muçaj, “Bu seçimlerde asıl önemli olan, tarafların yenilgiyi kabul etmesini sağlayacak karşılıklı güvenin oluşması. Yenilgiyi kabul etmek, inşası zor bir kültür. Bu sadece Arnavutluk’ta değil, dünyanın her yerinde böyle. Umarım ülkemizde son 8 yılda gerçekleşen gelişme devamlılık gösterir” ifadelerini kullandı.


ETİKETLER

> Yeni Meram >Arşiv > ‘Çok Ortak Yönümüz Var’
HABER YORUMLARI