kapat
Ruşeym Torku

‘Çiftçiye Sahip Çıkılmalı’

  • Giriş Tarihi: 14.05.2013 15:37
  • Güncelleme Tarihi: 23:19
‘Çiftçiye Sahip Çıkılmalı’

Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Özkan Taşpınar, 20-30 yıl sonra aç kalmamak için verimliliğin artırılması gereğine dikkat çekti.

ZİRAAT Mühendisleri Odası Konya Şube Başkanı Özkan Taşpınar Uluslararası Tarım Üreticileri Federasyonu‘nun kuruluş günü dolayısıyla yayınladığı mesajda; ‘’14 Mayıs yalnız bizde değil, kuruluşa üye bütün ülkelerde “Dünya Çiftçiler Günü” olarak kutlanmaktadır. “dedi

Başkan Taşpınar Tarım sektörünün ülkelerin gıda güvenliği, kırsal kalkınma, istihdam, milli gelire katkı, ihracat ve çevre koruma gibi çok fonksiyonlu özelliği ile dünyanın her ülkesinde stratejik bir öneme sahip olduğunu vurguladı.

Hızla artan dünya nüfusuna rağmen yaklaşık 20-30 yıl sonra aç kalmamak için verimin % 50 oranında artmasının sağlanması gerektiğini dile getiren Taşpınar, ‘’Bu maksatla nasıl tarım alanlarımıza sahip çıkmamız gerekiyorsa, çiftçimize de sahip çıkmalıyız. Bunun önem ve bilinciyle hareket ederek tarım dünyada nasıl destekleniyorsa ülkemizde de aynı şekilde desteklenmeli, çiftçinin bulunduğu köyü ve kasabayı terk etmemesi için, bölgesinde karnının doyması sağlanmalıdır.’’ Dedi.

Taşpınar mesajında şöyle dedi, ‘’Bugün bütün dünyayı etkisine alan küresel ısınmaya bağlı kuraklık, iklim değişiklikleri ve ekonomik krizler göz önünde alındığında zor şartlar altında yaz kış demeden alın teri döken çiftçilerimizin emeğine ne kadar muhtaç olduğumuz ortadadır. Ekmekten, sebze ve meyveye kadar bütün gıdalar soframıza çiftçimizin alın teri sonucu ulaşmaktadır. ‘’


ETİKETLER

> Yeni Meram >Arşiv > ‘Çiftçiye Sahip Çıkılmalı’
HABER YORUMLARI