Ruşeym Torku

Çiftçi Kar Yağmasını Bekliyor

  • Giriş Tarihi: 8.01.2014 16:58
  • Güncelleme Tarihi: 23:46
Çiftçi Kar Yağmasını Bekliyor

Meram Ziraat Odası Başkanı Ali Ataiyibiner, Konya ve ilçelerinde kar ve yağmurların hububatta kaliteyi ve verimi artırdığını, bu yüzden çiftçilerin büyük bir özlem içinde kar yağışını beklediğini söyledi.

Ataiyibiner, geçtiğimiz yıl ve daha önceki yıllarda zaman zaman bu tür sıkıntılar yaşadıklarını belirterek, “Fakat bu yıl itibariyle özellikle hububat tohumlarının çimlenmesi ve çimlenmeden sonraki gelişme kat etmesi açısından çok önemli olan Ekim ve Kasım aylarındaki yağışların ve toprak nemliliğinin istenilen seviyede olmayışı ve bununda hemen akabinde ciddi manada gerçekleşmiş olan soğuk ve kuru bir havanın toprağın olumsuz yönde etkilenmesine daha doğrusu bitki çimlenmesinin olumsuz yönde etkilenmesine sebep oldu. Aralık ayında yağışsız bir şekilde geçiren özellikle Konya bölgesi çiftçisi geçtiğimiz günlerde alınan bir miktar yağışla azda olsa bir nefes aldı. Fakat gerek bitki çimlenmesi gerek bitki gelişmesi açısından istenilen seviyeye henüz ulaşılamadı. Şuan itibariyle hububatların çıkışları tamamıyla sağlanmış değil. Hava soğukluğunun toprak donmasının etkisi olduğu kadar diğer bir sebepte kar yağışının olmayışı. İç Anadolu Bölgesi bilindiği gibi karasal iklim özellikle kar yağışlarıyla bitkiyi muhafaza etmesi açısından önemlidir” dedi.

KAR YAĞIŞI ÇİFTÇİYE İLAÇ OLACAK

Geçtiğimiz yıl ve özellikle bu yıl kar yağışından bitkilerin istifade edemediğini kaydeden Ataiyibiner, “Yorgan vazifesi görecek kar yağışları önümüzdeki günlerde inşallah Konya çiftçisini rahatlatır. Eğer yağış olmaz ise ciddi manada endişelerimiz var. Çünkü bitki gelişimi sağlanmadan nisan ve mayıs aylarına kadar bu şekilde kuru ve soğuk havanın devam etmesi karasal iklim sebebiyle nisan ve mayıs aylarında da bizim alacağımız yağış bellidir. Periyodik bir yağış olmaz ise o zaman daha büyük tehlikeler bekliyor” diye konuştu.> Yeni Meram >Arşiv > Çiftçi Kar Yağmasını Bekliyor
HABER YORUMLARI