YAZARLAR

Gerçek şu ki, kent merkezinde su sıkıntısı çekmiyoruz Musluklardan “tıssss” sesi çıkmıyor. Bakım günleri dışında susuz kalmıyoruz, buna şükretmemiz gerekir. Başka kentlerdeki susuzluğu gözlemleyince şükür duygumuz daha da katlanıyor. Özcesi ifade edeyim ki; Su yaşamdır; su olmazsa yaşam da olmaz! Sudan yana sıkıntımız zamlardan; faturalar kabarık geliyor, o kadar. KOSKİ Genel Müdürü değerli hemşerim İsmail Selim Uzbaş iyi niyetlidir, çalışkandır. Zamların açıklanacak bir gerekçesi olsa gerek.

Suya başka yönden yaklaşmak istiyorum.

Un var, şeker var; ancak “helva”yı bir türlü yapamıyoruz. Daha doğrusu bize bir şeyler oluyor ve sporcu diliyle son dakikada golü yiyoruz.

Dış ülkelere gidip gelenlerin ortak kanısı bir noktada bütünleşiyor:

En iyisi Türkiye, benim cennet vatanım!

Derelerimiz çağıldar, kırlarımız, mor sümbül!

Ovalarımız, denizlerimiz üretken…

Dağlarımız ve bağlarımızın eşi menendi yok.

En iyisi Türkiye, benim cennet vatanım!

Yok, yok her şey var. Ancak biz değerini bilemiyoruz. Yabancı, özellikle de Batı hayranlığı almış başını gitmiş. Anadolu’nun saf, sarı yanık rengini batının boyalı sanal yüzüne değişmem.

Konya Ovası, Uzun Yayla, Palandöken, Kaçkar, Erciyes, Toroslar, Uludağ… Batman’da petrol, Kocaeli’de fabrika, İstanbul’da yeditepe

Adana’da pamuk, Rize’de çay, Ordu’da fındık, Ege’de incir, Ayvalık’ta zeytin, Edirne’de,

Kırklareli’nde pirinç, Kütahya’da çini, Sivas’ta Aşık Veysel, Kayseri’de pastırma, Afyon’da kaymak, Uşak’ta battaniye, Denizli’de mensucat.

Mardin’de Antakya’da uygarlıklar buluşması, Peygamberler kenti Urfa!

Yok, yok; her şey var. İnsanları insan, kentleri kent, köyleri köy!

Söz konusu güzellikler ve zenginlikleri çoğu kez bilemiyoruz. Şair Hayli’nin dizeleri gibi;

“Cihân-ârâ cihân içindedür arayı bilmezler
O mahiler ki deryâ içredür deryâyı bilmezler.”
aramayı bilmezler. Denizin içinde olup da, her tarafı deniz olduğu halde denizi bilemeyen balıklar gibidirler.)
Şafak-gûn kan içinde dâgını seyr etse âşıklar
Güneşde zerre görmezler felekde ayı bilmezler

> Yeni Meram >Yazarlar > ÇEŞMEBAŞINDA SUSUZLUKTAN ÖLMEK
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.