YAZARLAR

Konya İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, “Turizm Haftası” etkinlikleri çerçevesinde UNESCO tarafından dünya kültür mirası listesine alınan Çatalhöyük Neolitik Kent’te resepsiyon düzenledi. Resepsiyona 70 ülkeden katılan diplomatlar Çatalhöyük’ü ilgiyle gezdiler.

Resepsiyona hava muhalefetine yağışa ve soğuğa rağmen gerek basın, gerekse de davetli bazında yoğun bir ilgi vardı.

Çatalhöyük adı gerçekten büyük, sevgili okurlar, ancak biz o büyüklükten, o açıdan, o pencereden bir türlü bakamıyoruz.

Çatalhöyük UNESCO’nun dünya kültür miras listesine girdi girmesine de, bizim kültür mirası listemize giremedi!…

En basitinden, yıllardan beri yolunu tam anlamıyla yapmaya bir türlü sıra gelmedi.

O yolu genişletin…Hatta Çatalhöyük yolunun tarifini Konya’dan başlatın diyeceğiz!…

Mevlana’ya nereden gidilir konusunu çözemeyenler, Çatalhöyük’ü nasıl çözecekler diyeceksiniz!…

Böyle olunca da, ok şeklindeki uyduruk levhalarla bu yol Çatalhöyük’e gider deniyor.

Daldırdınız mı, Çumra’nın bildiğiniz, bilmediğiniz köylerinde kendinizi bulmanız işten bile değil.

Hele ilk defa geliyorsanız kayboldunuz gitti.

Sora sora Bağdat bulunurmuş derler, ararsınız bulursunuz!…

Turizm demek, tanıtım demek amma!…

Bizim tanıtımlarımız henüz kürsüleri aşamadı. Aştığında yola çıkacak, sağında-solunda ne var şöyle bir bakacak!…

Lakin feryat-figan ayyuka çıkmış vaziyette…Geliyorlar amma, bir çay parası bile bırakmıyorlar, bir gün bile şehrimizde konaklamıyorlar, deniyor.

Yıl içerisinde Konya’ya gelen yaklaşık 2.5 milyon insan özellikle Hz. Mevlana ziyareti sonrasında, hemen otobüslerine koşuyor.

Neden mi?

Siz nasılsanız, gelenler size göre tavır alıyor.

Madem geldiler, baksınlar, görsünler, gezsinler taslarını taraklarını toplayıp gitsinler kafasında olacaksınız, birde şikayet edeceksiniz!…

Sevsinler sizin turizm severliğinizi!…

*/*/*/*/*

Çatalhöyük’e ilk defa bir otobüs dolusu basın mensubuyla birlikte Çumra Belediye Başkanlarından Zeki Türker zamanında gitmiştim. Çatalhöyük’ün 11 kilometre olan o daracık yolu o günden bugüne biraz daha genişlemiş hepsi o kadar.

O tarihlerde de eleştirdiğimiz Çatalhöyük yolu eh işte!…

Yani aman aman bir değişiklik olmamış.

Sorduğumuzda Büyükşehir yapacak dediler.

Büyükşehir Belediyesinin Çatalhöyük yolu üzerine bir düşüncesi, bir planı, bir projesi var mı? Varsa ne zaman başlamayı düşünüyorlar?

Çatalhöyük’ü gezen bir çok insan yol üzerine sitem etti, çünkü!…

Çatalhöyük, mecazen de olsa Büyükşehrin kültür miras listesine ne kadar uyum sağlıyor bilemiyoruz. Yeni Belediye yasası tam olarak uygulamaya girdiğinde, Çatalhöyük’e ne zaman sıra gelir, gelir mi, seçimden sonraya kaldığında kaç yıl sonra sıra gelir?

Oysa, Çatalhöyük ve benzeri yerlerin yolu acilen gözden geçirilmeli ve hemen yapımına başlanmalı.

Sonrasında, Çatalhöyük’ü gezmek ve görmek isteyenler için Çumra’da beş yıldızlı bir otele acilen ihtiyaç olduğunu, otel yapma konusundaki girişimcilerin acilen Çumra’ya yönlendirilmeleri gerektiğini belirtmek istiyorum.

Böyle bir resepsiyonla, Çatalhöyük’ü tekrar hatırlattıkları ve gündeme getirdikleri, için

Konya Valisi Aydın Nezih Doğan ile birlikte Kültür ve Turizm Müdürü Mustafa Çıpan’ı kutluyorum.

Yoksa “Orada bir höyük var uzakta / O höyük bizim höyüğümüzdür/ Gitmesekte, gelmesekte/ O höyük bizim höyüğümüzdür.” demeye devam edeceğiz.

Konya, Mevlana ile birlikte bir çok turizm cennetine sahip, Çatalhöyük bunlardan bir tanesi.

Tarih M.Ö. 3000 yıllarında yazının icadıyla başlar diyen Tarih hocalarımızın mekanları cennet olsun. Onlar Çatalhöyük’te ki bulguları bilmiyorlardı. Adeta zaman tünelinde gezinir gibi her adımda, geçmişe doğru yolculuk yapılan bir yerleşim yeri Çatalhöyük.

Konya’nın 2023 hedefini ve beklentisini 10 milyon turist olarak açıklayan Vali Doğan’a katılmak isterdim.

Turizmi ayağa kaldırmak için, ulaşım ve konaklama konusunda, gelen ziyaretçileri oralarda kalmaya ikna edecek tesisler konusunda, bugüne kadar hiç bir şey yapmayan, kimseye aldırmayan, kimseyi dinlemeyen, onca yanlıştan ders almayan, adeta burnunun doğrultusuna giden anlayışlara karşılık 20 milyon kişi gelse ne olacak?

Gelecekler, geçiyorduk, uğradık diyerek geçip gidecekler!…Bizde yıllardan beri yakındığımız konulara devam edeceğiz, ancak algımızı ve bakış açımızı değiştirmek gibi bir düşünce içerisine girmeyeceğiz!…

Şehrin ortasında ki, Alaaddin tepesini kaza kaza bitiremedik. Vadilere bir indik, ne gelesimiz var, ne çıkasımız, ne de bir başka yere bakasımız!…

Böyle olunca da Çatalhöyük yoluna sıra gelir mi?

Konya Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Fatih Yılmaz , “Turizmde bundan 10 yıl önce kentimizi 500 bin civarında insan ziyaret ediyordu. Bugün artık 2,5 milyon insan kentimizi ziyaret ediyor demişti.”

Neden çay bile içmeden dönüp gittiklerini de söyleyin de, nelerin eksik yapıldığı, nelerin yapılacağı söylenip de, yapılmadığı ortaya çıksın!…

> Yeni Meram >Yazarlar > Çatalhöyük, adı büyük!…
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.