YAZARLAR

Büyük resmi görmek, resmin küçüğüne değil de büyüğüne bakmak kavramları derin mevzulardır aslında.
Büyük resmi görmek, olayları parçalayarak değil de bir bütün olarak ele almak, anlamına da gelen resmin büyüğüne bakmak, detaylarda boğulmayıp olayın nereye yönlendiğini görebilmektir.
Büyük resmi görmek ufuk ister, ileri görüşlülük ister. Büyük resmi görebilmek hiçbir zaman ufuksuzların harcı olmamıştır.
Ufuksuz olanlar için, küçük resimlere bakarak, büyük resmi görüyormuş pozlarına bürünmek birçok insanı aldatmış, gözlerini boyamış olabilir.
Bu onların büyük resmi gördüğü anlamına gelmez.
Her ülkenin, her şehrin büyük resmi vardır. Bu resmi görenleri de vardır, görmeyenleri de, görmek istemeyenleri de…
Mühim olan, resmi görenlerin yanında olup, bize yakışan bir duruş sergileyebilmektir.
Bu duruş meselesi şehrimizde ne yazıktır ki, tam bir handikap haline getirilmiş durumda!
Şehrimiz nedendir bilinmez küçük resimleri görmeyi kendine yeterli görme, küçük resimlere sevdalı bir portre çizme eğilimindeymiş gibi.
Büyük resmi görenleri dinlememe, anlatılanlara ve haklılık payı olan anlatımlara susarak ve bomboş gözlerle bakarak karşılık verme gibi huy ve garip bir itiyadın içinde.
Büyük resmi görmeyi dilinden düşürmeyen, ancak görmeye tahammülü olmayan anlayışlara, tahammül etme gibi bir anlayışı nasıl içimize sindirebiliyoruz diye düşünen oldu mu?
Küçük resimleri anlatırken, kendinden geçenleri, hararetli iddialarda bulunanları, tartışanları, akıl yarıştıranları hemen her yerde görebilir ve bulabilirsiniz! Büyük resmi görmek onların kapasite ve çaplarını aşar çünkü!
Bunca küçük resim sevdalısına rağmen, ölçeği sürekli büyüyen bir şehirde, büyük resme bakanların şansı ne olabilir?
Hasetleri, fesatları, kıskançları dikkate almazsanız fena sayılmaz!..
Konya’da, büyük resmi gören insanlar varken, ayak direyenlerin, engelleyicilerin, kafaları gerçeklere basmayanların, neden ben düşünemedim de o düşündü diye kıskançlık ve hasetlik histerilerine kapılanların devirleri kapandı kapanıyor!
Oldukça ağır dönen çarklar, dünden bugüne gelme konusunda gösterilen isteksizlikler, haklısın amma, doğru olmasına doğrusun lakin, bunca yılın hukuku, hatırı, vefası, sefası var gibi gerekçelerle bu süreç ağırlaştıkça ağırlaştırılsa da, gelecekten ümitli olmak lazım!
Ne yazıktır ki ufuksuzlar, geçer akçe özelliklerini henüz kaybetmiş değiller.
Büyük resmi bizden başka kimse göremez, diyenler onlar! En iyi edebiyat parçalayanlar, en iyi ahkam kesiciler yine onlar!
Konya büyük resmi görmek istiyor mu?
Sanmıyoruz!
Çünkü hiç acelemiz yok!
Büyük resim nedir ne değildir diye merak edende yok!
Heyecan duyan kesinlikle yok!
Fikrini söyleyecek olanı dinlemeye tahammülü olanda yok!
Sizce Konya’nın büyük resmi ne?
KOP mu?
Birlik ve beraberlik mi?
Tarım ve hayvancılıkta yapılan atılımlar mı?
İhracat rakamları mı?
Şehrin ileri gelenlerinin samimiyetlerini ortaya koymaları mı?
Şehrin bir sağlık üssü olması mı?
Yoksa, şehrin 60 yıl sonra Akdeniz’e ulaşması mı?
Aslında bunların hiç biri değil!
Konya’nın büyük resmi oldukça kişisel, hem özel, hem pek güzel!
Goygoycuları, yaygaracıları, palavracıları, haklıya-haksıza susanları, laf getirip-götürenleri, kapalı kapılar ardında olmazları olmaz yapmaya çalışanları saymazsanız, Konya’nın şu andaki büyük resmi Milletvekili seçimleri ve adaylar!
Gerisi laf-ı güzaf!..
Büyük resmi görenlere selamünaleyküm demeyenlere, göremediği halde gördüm diyenlere, görenleri bilmese de, biliyorum diyenlere, selam olsun!..

> Yeni Meram >Yazarlar > Büyük resmi görmek!..
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.