YAZARLAR

Bugünler’ de değil’ de ne zaman? - Abdullah Leblebici - Yeni Meram Gazetesi

13 Aralık Salı günü sabah saat 08.00 civarında TSYD (Türkiye Spor Yazarları Derneği) olağanüstü genel kurulu seçimlerine katılmak üzere 19 gazeteci arkadaşımla birlikte Konya’dan İstanbul’a uçtuk.

Seçim süreci tamamlandıktan sonra saat 23.00’te İstanbul Atatürk Havalimanından Konya’ya hareket ettik.

Konya semalarına ulaştığımızda kaptan pilot, yoğun kar yağışı ve tipi sebebi ile inemeyeceğimizi,  Antalya hava alanına dönüş yaptığımızı anons etti.

Zor da olsa sağ salim Antalya havaalanına ulaştık, Atlasjet yetkililerince nereye ve nasıl yönlendirileceğimizi konuşurken, kar yağışının yoğun olduğu Alacabel mevkiinde yol durumunu öğrenmek için Seydişehir Bölge Trafik istasyonunu aradım.

Yetkili memur, “Alacabel’de kar yağışı ve tipinin devam ettiğini, Tır ve çekicilerin geçişine izin verilmediğini ancak özel araçlar ve otobüslerin geçişine izin verildiğini” söyledi.

Bu durumu Atlasjet yetkilisine ilettim, Alacabel mevkiinde sıkıntı olduğunu bu kadar yaşlı, kadın ve çocuk yolcunun şayet geçiş yok ise çok büyük sıkıntı yaşayacağını söyledim.

Bir süre sonra yolcuların otobüslerle Konya’ya gönderileceği belirtildi.

7 otobüs Havaalanından hareket ettikten yaklaşık 3 saat sonra Ömer Duruk tesislerine gelince trafik ekipleri yolun kapalı olduğunu söyledi.

Onlarca yaşlı, kadın ve çocuk sabahın saat 04’ünden akşama kadar tesislerde beklemek zorunda bırakıldı.

Bu arada 19 gazeteci ve hacdan dönen 12 kişilik kafile Konya’ya nasıl mı? Ulaştı.

Konya’dan AFAD (Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı) ekipleri çağırıldı. AFAD ekipleri 19 gazeteci ve hacdan dönen 12 kişilik kafileyi alarak Konya’ya doğru hareket etti.

Alacabel mevkiinden geçerken 10 santimetreyi bulmayan kar kalınlığını görünce şaşkına döndük.

Bu kadar az kar yağışında yedi otobüslük havayolu mağdurlarını ve yüzlerce araç içinde bulunan binlerce kişiyi gecenin karanlık ve soğuğunda bekletilmesine anlam veremedik.

Bu sayıya Seydişehir’de bekletilen araç sayısı ve kişi dahil değil.

Akşam üzeri saat 17.00 sıralarında Konya’ya ulaşıldı. Buradan AFAD ekiplerine özellikle teşekkürlerimizi sunuyoruz.

 

BUGÜNLER de DEĞİL de NE ZAMAN?

Seydişehir’e telefon açtım ve iki araçlık bir ekibin Alacabel’e kadar gitmesini ve yol durumuna bakmasını istedim.

Yolun kapalı denildiği sıralarda ekip sorunsuzca ve zincir takmadan Alacabel’e kadar gitti ve dönüşte Karayolları bakımevine uğradı.

Buradaki görülen manzarayı Karayolları yetkilileri öğrensin.

Karayollarını kar temizleme çalışmalarındaki başarılarından dolayı defalarca köşe yazıları ve haberler ile gündeme aldım.

Ama bu defa Karayolları sınıfta kaldı ve hem de ne kalma.

10 santimetrelik kar kalınlığında yolu kapatan ekipleri yolda mahsur kalan binlerce kişi asla affetmeyecektir.

Yılda belki 10 defa böyle bir kar yağışı olacaktır, yani ekipler toplasan yılda 15 gün ancak çalışacaktır.

KARAYOLLARI bugünlerde değil de ne zaman yolu ulaşıma açık tutacak?

> Yeni Meram >Yazarlar > Bugünler’ de değil’ de ne zaman?
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.