YAZARLAR

“Bugün 23 Nisan / Neşe doluyor insan” diye başlıyordu o çocukluğumuzun hiç unutamadığımız şiiri.,

Gerçekten neşe doluyordu insan. Çocuklarını görmeye giden, çocuklarını 23 Nisan gününe hazırlayan anneler o kadar heyecanlıydı ki…

Ve bir o kadar da gururlu…

Çocukların bayramına, anneler babalar da katılırdı.

23 Nisanlarda artık o bildiğimiz renkli görüntüler olmayacak. Çocuklarınızı caddelerde, statlarda coşkunca alkışlayamayacaksınız.

Buruk bir şekilde okullarına gideceksiniz. Okullarda da, 23 Nisan nasıl kutlanabilirse o kadar kutlanacak, yani geçiştirilecek…

Çocuk bayramının geçiştirilmeye doğru gidişine hep birlikte şahit olacağız.

Çocuklarımıza Atatürk tarafından armağan edilen bir bayram, ancak bu kadar makaslanabilirdi!…

Denmek isteniyor ki ; Herkes kapansın okuluna, okusun bir iki şiir, bir ikide folklor gösterisi yapsınlar kendi kendilerine. Sonra dağılın gidin evinize. Sevildiğinizi bilin, size iki günde tatil vermeye devam ediyoruz.

Çünkü bu yıldan itibaren aşağıdaki gibi kutlanacak 23 Nisanlar;

“Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı 23 Nisan günü saat 08.00’de başlayacak ve saat 24.00’te son bulacak. Milli Eğitim Bakanı, günün anlam ve önemini belirten mesajını medya aracılığıyla bildirecek. Milli Eğitim Bakanı bir il törenine katılacak.

Atatürk anıt veya büstüne milli eğitim müdürlüğü tarafından çelenk konulacak. Çelenk konulduktan sonra İstiklal Marşı ile birlikte bayrak göndere çekilecek.

Kutlama komitelerince hazırlanan programda yer alan diğer faaliyetler uygulanacak. Programda tören geçişi ve tebrikata yer verilmeyecek.”

Bugünün özetini merak ediyorsanız, acizane söyleyeyim;

Bugün 23 Nisan, neşe dolamıyor insan!…

Dünyada yalnızca çocuklara armağan edilmiş olan yegane çocuk bayramına gösterilen yaklaşım tarzını ne ile geçiştireceksiniz?.

Bartın Milli Eğitim Müdürü, 23 Nisan kutlamalarını gece yapacaklarını açıklamış.

Ve şöyle diyor açıklamasında; Herhangi bir kasıt yok. Sadece programı akşama yayalım diye yaptık.”

Birde kasıt olsaydı bari!..

Seneye gereksiz gördükleri için kaldırdıklarını da söyleyebilirler mi?

Yine bu yıldan itibaren, 23 Nisan’larda renkli görüntülere sahne olan çocukların devlet adamlarının koltuğuna oturması uygulaması bu yıldan itibaren sona erecek. İlkokul öğrencilerinin stadyum gösterilerinin yerine kapalı spor salonları, alışveriş merkezleri ve parklarda halkın katılımıyla şenlik yapılacak.

Bugünün küçüğü yarının büyüğü deniyordu ya…

Demek ki, çocukların yöneticilerin koltuklarına beş-on dakikalığına oturma seremonisini makam sahipleri bir türlü içlerine sindiremediler!…

Kabullenemediler.

Uzun yıllar İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü yapmış biri olarak bunu ben ve benim gibi olaylara şahit olanlardan daha iyi kimse bilemez.

Mülki İdare Amirlerinin kaç dakika sürecek bu iş, konuşmasını bilmeyen çocuğu benim makamıma oturtmayın, okul müdürü dikkatli olsun abuk-sabuk sorular sorulmasını istemiyorum benzeri yaklaşımlarıyla 23 Nisan işkencesine dönen bu seremoninin kaldırılması en çok makamına çocukların oturmasına tahammül edemeyenleri rahatlatmıştır!…

Halbuki, onlarda dün çocuktular.

Dünyanın bayram yüzü görmemiş, hiç bayramları olmamış, bir çocuk bayramı hayalleri bile olmayan çocuklarını Türkiye’ye getirmeye vesile olan, dünyanın bütün çocuklarını bir araya getiren bayramlaştıran, kucaklaştıran bir günü kendi elimizle kuşa döndürdük!…

Çocuklardan kim sorumlu?

Milli Eğitim Bakanlığı!…

Al sana bayram tepe tepe kutla der gibi…

Bir eğitimci olarak, bunları yazarken utanıyorum.

Bakan mesaj yayınlasın sonra varsın bir İl’e kutlamalara katılsın.

İl ve İlçe Milli Eğitim Müdürleri Atatürk anıtına tek başlarına çelenk koysunlar!…

Bunun adına yalnızlaştırma, yalnız bırakılma, Çocukların bayram kutlama sevinçlerini, coşkularını, heyecanlarını ve hayallerini ellerinden almak, demezlerde ne derler?

Kendi çocuklarımızı, bayramsız bırakarak adeta cezalandırdığımızın ne kadar farkındasınız?

Atatürk, bundan 94 yıl önce, 1922’de Bursa’da çocuklara şöyle seslenmişti;

Küçük hanımlar, küçük beyler…

Sizler hepiniz, geleceğin bir gülü, yıldızı, bir bahtının aydınlığısınız.

Memleketi asıl aydınlığa gark edecek sizsiniz.

Kendinizin ne kadar önemli, kıymetli olduğunuzu düşünerek ona göre çalışınız.

Sizlerden çok şeyler bekliyoruz; kızlar, çocuklar!

23 Nisan Çocuk Bayramı olarak 1935 yılında kabul edilmişti. Çocukların makamlara sembolik olarak oturma seremonisini ise 1933 yılında yine Atatürk başlatmıştı.

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramınız kutlu olsun çocuklar.

Bizler için bugün 23 Nisan, ama neşe dolamıyor insan dediğimiz hüzünlü bir gün.

> Yeni Meram >Yazarlar > Bugün 23 Nisan, neşe dolamıyor insan!…
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.