Torku Jelifest

Bu kez STK’lar oy kullandı

  • Giriş Tarihi: 24.03.2015 9:30
  • Güncelleme Tarihi: 16:57
Bu kez STK’lar oy kullandı

7 Haziran’da gerçekleştirilecek seçimlere yönelik çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor. AK Parti Konya İl Teşkilatı, aday adayları için bu kez sivil toplum kuruluşlarının görüşünü aldı. Sendika, dernek, vakıf ve meslek odaları ile kuruluşlarının Başkan ve Yönetim Kurulu Üyeleri, Başbakan Ahmet Davutoğlu dışındaki 205 aday adayı için oy kullandı

Türkiye, 7 Haziran’da bir kez daha sandık başına gidecek. Seçim çalışmaları çoktan başladı bile. Liderler, Türkiye turuna çıkıyor, seçmenden oy istiyor. Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne girmek isteyen aday adayları da bölgelerinde vatandaşları ziyaret ediyor, destek beklentilerini iletiyor. Aday adaylarını çeşitli sınavlara tabi tutan AK Parti, delege temayülünden sonra bu kez sivil toplum kuruluşlarının düşüncelerini almak için sandık kurdu. Konya İl Teşkilatı tarafından düzenlenen programda, sendika, dernek, vakıf ve meslek odaları ile kuruluşlarının Başkan ve Yönetim Kurulu Üyeleri, Başbakan Ahmet Davutoğlu dışındaki 205 milletvekili aday adayı için oy kullandı. Konya Ticaret Odası’nda gerçekleştirilen oy verme işlemi, saat 10.00’da başladı, saat 17.00’de sona erdi.

SONUÇLAR AÇIKLANMAYACAK

Teşkilat temayülünde olduğu gibi STK temayülünde de benzer görüntüler vardı. Aday adayları, sivil toplum kuruluşlarının üyelerini kendi saflarına çekmek adına çeşitli yöntemlere başvurdu. Birebir görüşüp destek isteyen de vardı, kartvizit dağıtarak kendini tanıtmaya çalışan da. Kullanılan oylar mühürlenip Genel Merkez Temsilcileri’ne teslim edildi. Teşkilat temayülündeki gibi sonuçlar resmi olarak açıklanmayacak. AK Parti Konya İl Başkanı Musa Arat, STK üyelerinin istediği kişiyi oylayabildiğini, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun bu değerlendirmenin dışında tutulduğunu söyledi. Oylamada, 205 aday adayı dışında başka isimlerin de yazılabildiğini ifade eden Arat; “AK Parti, bir istişare partisidir. Danışmayı, danışma kültürünü elimizden geldiğince geliştirmeye çalışıyoruz” dedi.

 EN FAZLA 6 İSİM İÇİN OY KULLANDILAR

AK Parti, aday belirleme sürecinde bir aşamayı daha geride bıraktı. Teşkilat temayül yoklaması ve mülakatların ardından söz hakkı bu kez sivil toplum kuruluşlarına verildi. Konya’daki sendika, dernek, vakıf ve meslek odaları ile kuruluşlarının Başkan ve Yönetim Kurulu Üyeleri, Başbakan Ahmet Davutoğlu dışındaki 205 milletvekili aday adayı için oy kullandı. Konya Ticaret Odası’nda gerçekleştirilen temayül, saat 10.00’da başladı, saat 17.00’de sona erdi. STK üyelerine boş oy pusulası verildi, AK Parti’nin aday listesinde görmek istedikleri isimleri yazmaları istendi. STK’ların isim listeleri, Valilik’in dernekler masasından alındı. Oy verme işlemi tamamlandıktan sonra oylar mühürlenip teşkilat temayülündeki gibi Genel Merkez Temsilcileri’ne teslim edildi. Sonuçlar resmi olarak açıklanmayacak. STK’lara, AK Parti milletvekili aday adayları ile sınırlı kalmama hakkı da verildi. Arzu ettikleri isimlere de oy kullanabilme imkânı tanındı, en fazla 6 ismin yazılması istendi.

“İSTİŞAREDE HAYIR VARDIR”

AK Parti Konya İl Başkanı Musa Arat, adaylık sürecine yönelik çalışmalardan bir tanesini daha gerçekleştirdiklerini, istişarede hayır olduğunu söyledi. Arat; “Sivil toplum ayağı, önümüzdeki dönemde Konya’yı, partimizi ve ülkemizi en hayırlı şekilde temsil edecek 14 kişilik listeyi oluşturmaya dönük çabaların sonuncusu. Sivil Toplum Örgütü üyelerine, istediği kişiyi oylayabilme şansı tanındı. Başbakan Ahmet Davutoğlu’nu bu değerlendirmenin dışında tuttuk. Biz bu çalışmanın hayırlı olacağını düşünüyoruz. Hayırlı olmasını temenni ediyorum. AK Parti bir istişare partisidir. Danışmayı, danışma kültürünü elimizden geldiğince geliştirmeye çalışıyoruz. Gelecek dönemlerde de bu kültür daha hayırlı bir şekilde yerleşecektir. Hem Konya’mız hem de ülkemiz için ortak akıl oluşturmanın yollarını hep aradık, bunu dillendirdik. Samimi olarak dillendirdik. Bundan sonra da sivil toplumla ekonomik, sosyal, kültürel ve diğer konularda danışmaya, buluşmaya devam edeceğiz” dedi.

“SÜREÇ, ÜST KOMİSYONLA TAMAMLANACAK”

Sivil Toplum temayülünün doğruyu bulmada yardımcı olacağını belirten Arat; “Tüm aday adaylarımıza teşekkür ediyorum. Başarılar diliyorum. Gerçekten nezaket içerisinde bir süreç götürüyoruz. Partimiz adına, Konya’mızın sivil toplum kesimine de ilgilerinden dolayı çok teşekkür ediyorum. Yaptıkları ve yapacakları çalışmaların hayırlara vesile olmasını diliyorum. Biz parti olarak onlarla biriz. Bütünüz. Biz birlikte Konya’yız her şeyden önce. Gerek temayül gerekse mülakatların sonuncusunu yapıyoruz. Artık 7 Haziran öncesinde bu program son programdır. Alt komisyon bütün aday adaylarını inceledi, değerlendirdi, sonrasında bir orta komisyon çalışması söz konusu. Orta komisyon da o değerlendirilen kısımlarla ilgili biraz daha netleştirmeye dönük somut adımlar attı. Süreç en sonunda üst kurulla tamamlanmış olacak. Başbakan Ahmet Davutoğlu, Salı günü tarım fuarının açılışı için Konya’ya gelecek. Tüm halkımızı Tüyap Fuar Merkezine davet ediyorum” diye konuştu. Adem SERİN

 > Yeni Meram >Konya > Bu kez STK’lar oy kullandı
HABER YORUMLARI