Torku Jelifest

Bu belgeyi almayan evini satamayacak! Son gün 31 Aralık…

  • Giriş Tarihi: 28.12.2019 21:59
  • Güncelleme Tarihi: 21:59
Bu belgeyi almayan evini satamayacak! Son gün 31 Aralık…

Enerji Kimlik Belgesi zorunluluğu bulunan 9 milyon bina var. Bu yapılardan birçoğu yılın son günlerine girilirken hala Enerji Kimlik Belgesi'ni almadı. Belgeyi almayanları yeni yılda büyük bir sorun bekliyor.

Enerji Kimlik Kayıt Belgesi olmayan evler 2020’den itibaren satılamayacak. Bu belgeyi alabileceğiniz birçok firma bulunuyor. Firmalar yılın son günleri olduğu için fırsatçılık yapabilir. Bu nedenle fiyatları karşılaştırmanızda fayda var.

Türkiye’de 9 milyon yapının Enerji Kimlik Belgesi bulunmuyor. Başvurular yıl içinde alınmaya başlanırken sayı henüz 1 milyonu bile ancak buldu. Yüzde 10’luk bir dilim Enerji Kimlik Belgesi için kaydını yaptırırken, yüzde 90’lık kesim son günlere yığılmış görünüyor. Birçok firma da bu yığılmayı fırsata çevirmek için binalara broşürler bırakarak uygun fiyat vaadinde bulunuyor. Enerji Kimlik Belgesi almak isteyenler işlemlerin nasıl yapıldığını da merak ediyor. Enerji Kimlik Belgesi olmayan daireler 1 Ocak’tan itibaren satılamayacak. Belgeyi almak için son günler. Peki, Enerji Kimlik Belgesi nereden, nasıl alınır? İşte Enerji Kimlik Belgesi ile ilgili merak edilenler…

BAKAN DÖNMEZ DUYURDU: KİRALAMA BİLE YAPAMAZLAR

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez tüm ve sahibi ve kiracıları ilgilendiren açıklamada bulundu. Bakan Dönmez, “Enerji kimlik belgesi olmayan binalarda; 1 Ocak 2020’den itibaren alım, satım hatta kiralama yapılamayacak” dedi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, “Çatı ve cephelerde güneş üretimi için her türlü kolaylığı, düzenlemeyi yaptık. Düzenlemenin hayata geçtiği 10 Mayıs’tan bugüne kadar sanayi tesislerimizden toplam 610 megavatlık üretim için 775, mesken abone grubundan toplam 12 megavat üretim için 1188 başvuru aldık.” dedi.

ENERJİ KİMLİK BELGESİ NE KADAR?

Peki, belge almanın maliyeti nedir? Fiyat, binanın toplam inşaat alanı, binadaki daire sayısı, toplu konutlardaki bina adedi ve mimari açıdan benzerliğe göre değişiyor.

Isı Su Ses ve Yangın Yalıtımcıları Derneği’nin (İZODER) paylaştığı rakamlara göre, konut binalarında belge almanın maliyeti, daire başına 50-100 lira arasında değişiyor. Ticari yapılarda ise maliyet metrekare başına 30-40 kuruş ile 1 lira arasında yer alıyor..BİNA GİRİŞİNE ASIN

Enerji Kimlik Belgesi’nin bir nüshası bina sahibi ve yöneticisince muhafaza edilir, bir nüshası da bina girişinde rahatlıkla görülebilecek bir yerde asılı bulundurulur.

7 KATEGORİ VAR

Enerji Kimlik Belgesi ile binalar A’dan G’ye kadar sınıflandırılıyor. A sınıfı en verimli seviyeyi belirtirken, G sınıfı en düşük verimli seviyeyi ifade ediyor.

YALITIM ZORUNLU MU?

Kamuoyunda Enerji Kimlik Belgesi denilince ‘ısı yalıtımı yapılması da zorunlu’ gibi bir algı var. Ancak mevcut binalarda böyle bir zorunluluk yok. Mevcut binalar A sınıfından G sınıfına kadar bütün sonuçları elde edebilir, yalıtım şart değil. Ancak yaptırılmasında fayda var.

Yalıtım yapılması binanın enerji tasarrufunu artırıp, doğalgaz faturasını yarı yarıya azaltabilir. Mevcut binaların yalıtım yenilenmesi denildiğinde, daire başına 7-9 bin lira arasında maliyet var. Mantolomanın (dış cephe) ortalama metrekaresi ise 120-150 lira arasında değişiyor.

NASIL ALINIR?

Enerji Kimlik Belgesi, bu belgeyi vermeye yetkili kuruluş tarafından hazırlanır. Enerji Kimlik Belgesi’nde yer alan bilgilerden ve bu bilgilerin doğruluğundan, düzenleyen kuruluş sorumludur. Belge almak için mimari proje, ısı yalıtım raporu, mekanik proje, elektrik projesi ve yapı ruhsatı gerekiyor.

YENİ BİNAYA C SINIFI ŞART

Mevcut binalarda ısı yalıtımı şart değil ancak yeni yapılacak veya yapılmakta olan binaların enerji kimlik belgesi sınıfı en düşük C sınıfında olması gerekiyor. Yani inşa edilirken ısı yalıtımı standartlarına uygun olarak tasarlanması gerekiyor. C sınıfından daha düşük seviyede çıkan yeni binalar ruhsat alamıyor.

EN ÇOK KONUTTA TÜKETİLİYOR

Türkiye’nin kullandığı enerjinin yüzde 70’ini milyarlarca dolar ödeyerek ithal ettiğini belirten İZODER Başkanı Levent Pelesen, “Şu anda binalar, sanayiden daha fazla enerji tüketiyor. Binalar yüzde 32, sanayi yüzde 30 seviyesinde” dedi.

Ensa Enerji Verimliliği şirketinden Etüd ve Proje Yöneticisi Ekrem Çalışkan, yaptığı açıklamada vatandaşların nereye ve nasıl başvuru yapacaklarını anlattı:

1) Eğer yöneticide yoksa, bağlı bulunduğunuz belediyeye başvurarak Mimari Proje ve Yapı Ruhsatı’nı alın.

ENERJİ KİMLİK BELGESİNDE İSTENEN BELGELER NELER?

Ensa Enerji Verimliliği şirketinden Etüd ve Proje Yöneticisi Ekrem Çalışkan, yaptığı açıklamada vatandaşların nereye ve nasıl başvuru yapacaklarını anlattı:

1) Eğer yöneticide yoksa, bağlı bulunduğunuz belediyeye başvurarak Mimari Proje ve Yapı Ruhsatı’nı alın.

2) Alınan belgelerle birlikte; Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın yetkilendirdiği şirketlere, EKB düzenlemek üzere yetki belgesi almış olan ve serbest müşavir mühendis belgesine sahip mühendisler ile mimarlara başvurun.

Başvuru ücretiyle de ilgili bilgi veren Çalışkan, İstanbul’da daire başına ortalama 40 TL ücret ödendiğini söyledi.

ENERJİ KİMLİK BELGESİNİ KİMLER VEREBİLİYOR?

EKB düzenlemek üzere yetki belgesi almış olan ve serbest müşavir mühendis belgesine sahip mühendisler ile mimarlar ya da bünyesinde bu vasıflara haiz mühendis veya mimar bulunduran kurumlar yeni yapılacak olan binalara EKB verebiliyor.

ENERJİ KİMLİK BELGESİ NEDİR?

5627 sayılı Enerji Verimliliği Kanunu ve buna bağlı çıkartılan Binalarda Enerji Performansı Yönetmeliği’ne göre, EKB, binalarda enerjinin ve enerji kaynaklarının etkin ve verimli kullanılmasını, enerji israfının önlenmesini ve çevrenin korunmasını sağlamak için asgari olarak binanın enerji ihtiyacı ve enerji tüketim sınıflandırması, sera gazı salımı seviyesi, yalıtım özellikleri ve ısıtma ve/veya soğutma sistemlerinin verimi ile ilgili bilgileri içeriyor.

Buzdolabı, çamaşır makinesi gibi beyaz eşyalardaki ya da klimalardaki enerji performans sınıflandırmaları artık binalar için de geçerli kabul ediliyor. A sınıfı en verimli, G sınıfı en düşük verimli seviyeyi belirtiyor.> Yeni Meram >Güncel > Bu belgeyi almayan evini satamayacak! Son gün 31 Aralık…
HABER YORUMLARI
blank