YAZARLAR

Geçtiğimiz hafta ülke gündemi AKP Hükümeti’nin ÇILGIN PROJE adını verdiği, İstanbul’a 2. Boğaz ı projesi üzerine kilitlendi. Bu proje ileri görüş ve atılım gücünün ta kendisi olurken, siyaset icabı beğenenlerin, beğenmeyenlerin olduğu da görüldü,

Siyaset hep geçmişin tekerrüründen kurtulmuş olsa gerçeklerin hayata geçmesi daha kolay olur gerçeği de, bir gerçek olmaktadır. Konya’mızın belediyecilik yakın tarihinde şimdilerde kullanımı ile ulaşımda büyük payı olan Tramvay olayı hepimizin belleğindedir. Tramvayın getirilmesine karşı çıkanlar onun varlığını baş tacı edip açılışlarını yapmaktan mutlu ve bahtiyar olmuşlardır.

İstanbul Boğazı’nın ağır trafik yoğunluğu çoğu zaman yürekleri ağza getiren deniz trafiği kazaları yaşandıkça şimdi böyle gelecek, nasıl olacak düşünceleri hep söylene gelmektedir.

İstanbul Boğazı’ndaki Deniz Trafiği Cumhuriyetimizin 100. kuruluş yılında iki boğaz suyolu ile de halledilmiş olmayacaktır. O zaman bir boğaz suyolu da Anadolu yakasına yapılması gerekecek desek hayret içine girecekler olacaktır.

Sayın Büyükşehir Belediye Başkanımızın düzenlediği bir sohbet toplantısında yapılan açıklamalarla 2023’ün Konya’sında Selçuklu bölgesinde Ankara yolu ile İstanbul yolu arasındaki tüm sanayi kuruluşlarının kaldırılıp yerine kentsel dönüşümle yeni Konya yaratılacak demiş ve yapılan çalışmaları slaytlarla sergilemişti. Yapılacak her atılım ve projenin fizibilite edilerek yapılması halinde beğeni kazanmaması ne had.

İşte ben o atmosfer içinde Sayın Başkanımıza Vazifeyi Asliyeler sıradan hizmetlerdir. Olağan üstü atılımlarla yapılan hizmetler tarihin derinliğinde altın harflerle yazılı kalır. Yeni, yeni yapılan modern alt ve üst geçitlerin anası, ilk örneği Meram Yeni Yol alt geçidi ve Meram Eski Yol üst geçidi Merhum Sıtkı Bilgin ve Ahmet Öksüz’ü belleklerde yaşatmakta namüsait koşullar içinde yapılan bu eserler yapımcılarına hayır dualar getirmektedir dedim ve bir öneri getirdim.

Yıl 1910’lar, Konya kent merkezinde şehir şebeke suyu yok, Sadece Meram Dere suyunun Konya’da Meram Eski Yol başlangıcındaki HAVZAN MAHALLESİ’ndeki havuzlara toprak künklerle akışı sağlanıp, cami önlerindeki çok az sayıdaki şadırvanlara su verilir. Cennet mekan Cambaz Hacı Osman Ağa, deve kervanı ile ticari taşımacılık seferinden döner. Aziziye önündeki şadırvanda aptes almak ister, su kesildiği içindir ki aptes alamaz, o üzüntü ile Vali Avlonyalı Ferit PAŞA Hazretleri’ne çıkar şehrin şebeke soyu ihtiyacını görüşür ve teşebbüsü ile Çayırbağı’ndan ilk şebeke suyu tesis edilir. Bu gelişmenin efsanesi bu sütunlara sığmaz.

Şimdi biz gelelim şu bizim ÇILGIN PROJEYE Yukarda da belirttiğim gibi Meram Deresi suyu çakıl taşları içinden çevre kirliğinden arınmış içilecek derece berrak ve temiz, Havzan’daki havuzlara kendi cazibesi ile getirilir. Biz şimdi diyoruz ki, şu Evliya Çelebi’nin methiyesinde KIRIM’IN SUDAT BAĞI, TEBRİZ’İN ŞAHI CİHAN BAĞI, PEÇEVİ ŞEHRİNİN BARUTHANE MESİRESİ, İSTANBUL’UN 175’DEN FAZLA BAHÇE VE GÜLİSTANI ŞU MERAM MESİRESİ YANINDA BİR ÇEMENZAR BİLE DEĞİLDİR. Övgüsüne layık Meramımıza bahar, yaz, sonbahar aylarında insan seli akıyor. Şimdi Havzan havuzlarına su taşıyan isale hattı yoluna 20 metre genişliğinde 2 metre derinliğinde ve takriben 7 km. uzunluğunda bir suyolu yapalım. Bu suyoluna Altınapa Barajı ve şimdilerde takviye su temin edilen kuyularla beslensin. Bu yetmediğinde de yakında Konya Kent merkezine Mavi tünelden gelecek sularla beslensin, değişiminde söz konusu sularla Park ve Bahçelerimiz sulansın, böylece bir sudan iki kez yararlanılsın.

Böylece söz konusu suyolunda seyredecek ulaşım araçları bir Konya şehir içi ulaşım araçları olsun. Söz konusu suyolu boylarındaki park ve bahçeler Meram’ın yükünü önemli ölçüde çeksin ki, MEARAMımız da Konya Halkı da Mesire hayatını yudum, yudum yaşasın.

İşte böylesi bir projeye Konyamızın ÇILGIN PROJESİ DENMEZ DE NE DENİR ?

Sayın Büyükşehir Belediye Başkanımız Tahir AKYÜREK VE Sayın Meram İlçe Belediye Başkanımız Sayın Serdar KALAYCI’ya biz de Konya’nın Çılgın Projesini istiyoruz der, gösterecekleri yüksek anlayışın tarihin derinliğine altın harflerle yazılma şansı ve şerefi de sizlerin olsun der. Yürek dolusu sevgi ve saygılar sunarız

> Yeni Meram >Yazarlar > BİR ÇILGIN PROJE DE KONYA İÇİN GEREK!! AKYÜREK VE KALAYCI BAŞKANLAR
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.