Torku Jelifest

Beyşehir’e olta avcıları iki adanın kendilerine tahsisini istiyor

  • Giriş Tarihi: 29.01.2016 10:50
  • Güncelleme Tarihi: 10:50
Beyşehir’e olta avcıları iki adanın kendilerine tahsisini istiyor

Konyalı amatör olta balıkçıları, Beyşehir Gölü'ndeki uygun iki adanın amatör olta avcılarına tahsis edilmesini istiyor.

Mutlu Akü

Konya Amatör Olta Balıkçıları, Kara Avcıları ve Doğal Hayatı Koruma Derneği (KAOBDER) Yönetim Kurulu Başkanı İlhan Bal, kendisine eşlik eden Denetim Kurulu Başkanı Muhammet Barış Sütçü ile birlikte Konya İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Seyfettin Bayındır’ı makamında ziyaret etti.
Bal, ziyaretinde Konyalı amatör balık avcıları olarak Baydar’a taleplerini aktardı. Beyşehir Gölü’nde amatör olta balıkçılığı için en az iki adanın olta balıkçılarına tahsisini talep ettiklerini bildiren Bal, “Bu tahsis gerçekleşirse, hangi adalar olacağının tespitinin kıyıya yakın ve ulaşım imkanının fazla olduğu adalar olması faydalı olacaktır” dedi.
Bal, ziyaretlerinde amatör olta balıkçılarının sorunları ve isteklerinin yanı sıra, 1 Eylül 2016 tarihinden itibaren önümüzdeki 4 yıl süreyle geçerli olacak tebliğler ile ilgili çalışmalar, amatör olta balıkçılarının haklarının korunması ve genişletilmesi ile ilgili öneri ve talepleri dile getirdiklerini söyledi. Bal, “İl müdürümüze, amatör olta balıkçılığının daha bilinçli yapılması için derneğimiz ile birlikte düzenlenen eğitim seminerinin çok verimli olduğu, fakat bu seminerlerin sadece amatör olta balıkçılarına yönelik değil, 3/2 numaralı amatör amaçlı su ürünleri avcılığını düzenleyen tebliğde de belirtildiği gibi olta balıkçılarını ve bununla birlikte ticari balıkçıları koruma ve kontrole yetkili olan emniyet, jandarma, orman muhafaza memurları ve diğer görevlilere yönelik olarak da verilmesi gerektiği aktarılmış, böylelikle daha bilinçli denetim sağlanabileceği, kaçak ve usulsüz avcılığın önüne geçilerek bilinçli denetim ile bilinçli avcılık yapılmasının mümkün olabileceği hususlarında görüş birliğine varılmıştır” diye konuştu.
Bu eğitim seminerlerini sadece denetim yönü ile değil, amatör olta balıkçılarının kanundan doğan haklarının bahsi geçen birimler tarafından da öğrenilerek korunması bakımından faydalı olacağını vurgulayan Bal, “Derneğimiz, başarılı ve bilinçli çalışmaları dolayısıyla son dönemde yoğun ilgi gösteren kara avcılarına yönelik proje çalışmalarına da hız vermiştir” ifadelerini kullandı.
Bal, ziyaretinin sonunda İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Seyfettin Baydar’a bir süre önce düzenlenen amatör olta balıkçılığı eğitim seminerine olan katkılarından ötürü teşekkür ederek, bir plaket takdim etti.> Yeni Meram >Konya > Beyşehir’e olta avcıları iki adanın kendilerine tahsisini istiyor
HABER YORUMLARI