Torku Jelifest

Beyşehir’de Palyatif Bakım Servisi ve Dış Polikinliği Ek Hizmet Binası Açıldı

  • Giriş Tarihi: 22.12.2015 12:17
  • Güncelleme Tarihi: 12:17
Beyşehir’de Palyatif Bakım Servisi ve Dış Polikinliği Ek Hizmet Binası Açıldı

Konya’nın Beyşehir ilçesinde, Devlet Hastanesi Palyatif Bakım Servisi ve Diş Polikliniği Ek Hizmet Binası düzenlenen törenle hizmete açıldı.

Beyşehir Devlet Hastanesi’nde düzenlenen törende konuşan, Başhekim Hüseyin Kosat, son yıllarda sağlık alanında adeta altın dönemini yaşayan Beyşehir ilçesinin açılışı yapılacak merkezlerle birlikte vatandaşlara çok daha güçlü sağlık hizmeti sunmaya başlayacağını söyledi.

Yaşlı nüfus sayısının oldukça fazla olduğu Beyşehir’de açılışı yapılacak palyatif bakım servisinin büyük bir ihtiyaca cevap vereceğini anlatan Kosat, “Hastanemize açılan bu yeni servisimizle birlikte özellikle son dönemlerini geçiren hastalarımız evlerine gönderilmeyecek, böylelikle hasta yakınlarının da üzerindeki yük azalacaktır. Günümüz sağlık sisteminde ‘hastanız için yapılabilecek bir şey yok, alın eve götürün’ anlayışı artık sona ermiş olup, ‘sizin için yapabileceğimiz, her zaman her şey vardır’ anlayışı benimsenmiştir. Servisimizde hastalarımızın moral ve motivasyonunu artıracak, onların çeşitli etkinliklerle vakit geçirebileceği sohbet alanları da mevcut olacaktır. Amacımız, hastalarımızın her zaman yanlarında olmak ve onlara her koşulda yardımcı olabilmektir. Diş Polikliniği ek binamızla ise ilçemiz için manevi değeri olan, yani Beyşehir’imizin ilk hastanesini yeniden hayırsever vatandaşlarımızın sayesinde ayağa kaldırmış oluyoruz”dedi.

“BELEDİYE OLARAK EVDE BAKIM HİZMETLERİ BİRİMİNİ KURDUK”
Beyşehir Belediye Başkanı Murat Özaltun da konuşmasında, “Biraz önce başhekimimiz şunları söyledi. Dedi ki, palyatif bakım, yani hastanın yoğun bakıma girmesinden bir önceki safhası. Biz de belediye olarak buna benzer bir çalışma yapıyoruz. Evde bakım hizmeti olarak bir birim kurduk. Bu birimimiz, tabii ki sağlık noktasında değil ama kişilerin evde bireysel temizliğinden tutun, evdeki kendi temizliklerine, bina ve mekan temizliğine varıncaya kadar tüm imkanları yerine getiriyor. Bunları yaptıktan sonra da devletimiz bu insanların sağlık hizmetini yerine getiriyor. Gerek ayağına hizmet götürerek bunu yapıyor, gerekse hastanelerde bu hizmeti gerçekleştiriyor” dedi.

beysehirde-palyatif-bakim-servisi-ve-dis-polikinligi-ek-hizmet-binasi-acildi-2

“YATIRIMLAR DURMADAN DEVAM EDİYOR”
AK Parti Konya Milletvekili Mehmet Babaoğlu ise, Türkiye’de yatırımların durmadan devam ettiğini belirtirken, bu yatırımların başında ise sağlık yatırımlarının geldiğini söyledi. Beyşehir’de de sağlıklı ilgili yatırımların devam ettiğini vurgulayan Babaoğlu, “Bugün açacağımız palyatif bakım merkezi ve diş sağlığı hizmetleri de buna güzel bir örnek. Hakikaten Ben Kamu Hastaneleri Birliğimizi kutluyorum. Gerçekten çok iyi düşünmüşler. Hem evde bakımı zor olan, çeşitli ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik, hem de diş hizmetlerine yönelik çok büyük bir açığı Beyşehir ve etrafı için gidereceğine inanıyorum. Kutluyorum, bundan sonra çalışmalarında başarılar diliyorum, hakikaten Kamu Hastaneler Birliği ile beraber Konya’da sağlık hizmetlerinde ciddi bir derlenme ve toparlanma oldu” diye konuştu.

“HALKIMIZIN YAŞAM MEMNUNİYET GÖSTERGELERİ YÜKSELDİ”
Beyşehir Kaymakamı Muzaffer Başıbüyük de, konuşmasında, 2000’li yıllardan itibaren sağlıkta dönüşüm programı ve sosyal güvenlik reformu adı altında sürdürülen çalışmaların neticesinde Türk halkının yaşam memnuniyet göstergelerinin oldukça yükseldiğini belirterek, “Benim kanaatimce; bu yaşam memnuniyeti göstergelerinin yükselmesinde sağlıkta dönüşüm programı çerçevesinde yapılan atılımların, reformların, adımların çok büyük önemi olmuştur” dedi.
Konuşmaların ardından merkeze katkıda bulunan Beyşehirli hayırsever isimlere protokol tarafından plaketleri takdim edildi, ardından diş polikliniği ek hizmet binası ile palyatif bakım merkezinin açılışı gerçekleştirildi. Protokol ve katılımcılar açılışın ardından ek hizmet binası ile bakım merkezindeki üniteleri gezerek ilgililerden bilgiler aldı.
Törene, AK Parti Konya Milletvekili Mehmet Babaoğlu, Beyşehir Kaymakamı Muzaffer Başıbüyük, Beyşehir Belediye Başkanı Murat Özaltun, Beyşehir Cumhuriyet Başsavcı Vekili Ferhat Demirci, Konya Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Uz. Dr. Gökhan Darılmaz, Konya İl Sağlık Müdür Yardımcısı Dr. Bahattin Akyürek, Halk Sağlığı İl Müdürü Dr. Hasan Öznavruz, İlçe Emniyet Müdürü Serdar Şahin, Askerlik Şubesi Başkanı Yüzbaşı Alper Arıkan, Beyşehir Devlet Hastanesi Başhekimi Hüseyin Kosat, AK Parti İlçe Başkanı Mustafa Şenol, kurum amirleri, sivil toplum örgütü temsilcileri, hastane çalışanları ve vatandaşlar katıldı.> Yeni Meram >Konya > Beyşehir’de Palyatif Bakım Servisi ve Dış Polikinliği Ek Hizmet Binası Açıldı
HABER YORUMLARI