kapat
Ruşeym Torku

Beyhekim’de Bilimsel Toplantı

  • Giriş Tarihi: 17.06.2013 9:08
  • Güncelleme Tarihi: 23:18
Beyhekim’de Bilimsel Toplantı

Beyhekim Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesi, Türkiye Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Derneği Pediatrik Rehabilitasyon Çalışma Grubu’nun Haziran Ayı toplantısına ev sahipliği yaptı.

Özellikle son yıllarda tıp alanında önemli gelişmelerin yaşandığı ve çocuk sahibi olmak isteyen ailelerin büyük önem verdiği “Riskli bebekte erken tanı ve erken müdahale” konusunun işlendiği toplantı, Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Pediatri ve Kadın Hastalıkları ve Doğum başta olmak üzere birçok branşı bir araya getirdi.

Toplantı ilk olarak, Kamu Hastaneleri Birliği Konya Genel Sekreteri Prof. Dr. Mehmet Bekerecioğlu’nun açılış konuşmasıyla başladı. Serebral Palsi’ye verilen önem ve bu çocukların rehabilitasyonu için Konya Beyhekim Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesi bünyesinde kullanılan ve kullanıma başlanacak olan en ileri teknoloji robot sistemlerini aktaran Prof. Dr. Mehmet Bekerecioğlu, Konya olarak bu alanda yapılacak çalışmalar hakkında da bilgi verdi.

Uzm. Dr. Meltem Uzun serebral palsi ile ilgili temel konuları güncel bakış açısı ile özetleyerek, bu bebeklerde erken yaşlardan itibaren saptanan nörolojik bulguları aktardı.

Uzm. Dr. Meltem Uzun’n ardından serebral palsiye neden olan hasarı aktaran Doç. Dr. Mustafa Başaran ise konuşmasında bu rahatsızlığın sanılanın aksine, çoğunlukla henüz anne karnındayken meydana geldiğini vurguladı.

Motor gelişimi “nöronal grup seleksiyon teorisi” çerçevesinde anlatan Uzm. Dr. Aynur Başaran’da bu teorinin serebral palsinin oluşu, tanısı ve tedavisindeki yerini vurguladı.

Son olarak kürsüye gelen Doç.Dr. Kıymet İkbal Karadavut’da beyin hasarı olan çocukların tanısını %98 oranında doğrulukla saptama imkanı sağlayan ve henüz Dünya’da yeni yeni kullanılmaya başlanan spontan motor hareketlerin değerlendirilmesine değindi.

Beyin hasarı olan çocuklara yaklaşımın da tartışıldığı toplantının ikinci oturumunda Doç. Dr. Nurullah Okumuş hipoksik iskemik ensefalopatide hipotermi tedavisinin gerekliliğini vurguladı.

Yrd. Doç. Dr. Sami Küçükşen erken rehabilitasyonun öneminden ve sonuçlarından bahsetti. Pediatrik Rehabilitasyon Çalışma Grubu Başkanı Prof. Dr. Resa Aydın bu çocukların rehabilitasyonunda ailenin de ekibe dahil edildiği aile odaklı terapi programlarının önemini aktardı. Bir araya gelen aileler ve bunlarla ilgili çalışmaların görsel olarak özetlediği konuşmasının ikinci bölümünde Yrd. Doç. Dr. Sami Küçükşen konu ile ilgili tüm aileleri aile odaklı terapi programlarına katılmaya davet etti.

Toplantı hakkında değerlendirmelerde bulunan Beyhekim Devlet Hastanesi Yöneticisi Opr. Dr. Gökhan Darılmaz, bilimsel toplantılara ev sahipliği yapmaktan büyük mutluluk duyduklarını kaydederek, katılımcılara verdikleri bilgiler için teşekkür edip erken tanının önemine değindi.


ETİKETLER

> Yeni Meram >Arşiv > Beyhekim’de Bilimsel Toplantı
HABER YORUMLARI