Torku Jelifest

‘Beş ana projemizle yola koyulduk’

  • Giriş Tarihi: 13.05.2015 16:26
  • Güncelleme Tarihi: 16:26
‘Beş ana projemizle yola koyulduk’

MHP Genel Başkanı Bahçeli, "Beş ana projemizle milletimizin tüm sıkıntılarını çözmek için yola koyulduk" dedi.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, beş ana projeyle milletimizin tüm sıkıntılarını çözmek için yola koyulduklarını belirterek, “Kararlıca diyorum ki, yoksullukla savaşacağız, yolsuzlukla ve terörle mücadele edeceğiz, devlet ve yönetim reformuyla çürümenin önüne geçeceğiz, ahlak ve kalitenin tesisiyle çöküşü engelleyeceğiz, üreten ekonomi programımızla aç ve açıkta kalan milyonlarca masum vatandaşımızın sorunlarını gidereceğiz, ekonomi büyüyecek, insanımız refah ve zenginliğe ulaşacaktır” dedi.

Bahçeli, Abide Meydanı’nda düzenlenen mitingde yaptığı konuşmada, 3 Mayıs’ta seçim beyannamelerini “Toplumsal Onarım ve Huzurlu Gelecek” sloganıyla açıkladıklarını, Türk milletinin de MHP’nin söz ve hedeflerini heyecanla karşıladığını anlattı.

MHP olarak 5 ana projelerinin bulunduğuna vurgu yapan Bahçeli, “Beş ana projemizle milletimizin tüm sıkıntılarını çözmek için yola koyulduk. Kararlıca diyorum ki, yoksullukla savaşacağız, yolsuzlukla ve terörle mücadele edeceğiz, devlet ve yönetim reformuyla çürümenin önüne geçeceğiz, ahlak ve kalitenin tesisiyle çöküşü engelleyeceğiz, üreten ekonomi programımızla aç ve açıkta kalan milyonlarca masum vatandaşımızın sorunlarını gidereceğiz, ekonomi büyüyecek, insanımız refah ve zenginliğe ulaşacaktır” diye konuştu.

Bahçeli, Türkiye’nin, MHP iktidarıyla milli varlığına, tarihi misyonuna sahip çıkarak içinde bulunduğu ataletten kurtulacağını savunarak, “Emeklilerimize sesleniyorum; Mart ayında bin 400, eylül ayında bin 400 lira olmak üzere yılda toplam 2 bin 800 lira emekli destek ödeneği almak için bizimle yürüyün. Mazlumlar, mağdurlar, kimsesizler, yetimler, darda kalanlar, davetim sizlere, gelin bizimle yürüyün” dedi.

Emeklilerin banka promosyonu alabilmeleri, esnafın emekli aylığından kesilen sosyal güvenlik destek priminin kaldırılması için kararlı adımlarla yürüdüklerini belirten Bahçeli, emekli aylıkları arasındaki eşitsizliği gidererek, emekli aylığı hesabındaki refah payını yükselteceklerini ifade etti.

“Cemevlerine devlet yardımının önünü açacağız”

Bahçeli, kamu çalışanlarına çeşitli isimler altında ödenen tüm ek ödenekleri emekli aylıklarına da aynen yansıtacaklarını bildirdi.

Emeklilikte yaşa ve prim gün sayısına takılan vatandaşların mağduriyetlerini kökten gidereceklerini ileri süren Bahçeli, “Asgari ücretle çalışan kardeşlerim; bunalımdasınız, sorun yaşıyorsunuz, zor hayat şartlarına direniyorsunuz. Bunun farkındayım. Asgari ücreti net bin 400 liraya çıkarmak, büyük şehirlerde her ay 100 lira şehir içi ulaşım desteği vermek, evi olmayan muhtaç ailelere 250 lira kira yardımı yapmak için hevesle yürüyoruz, siz de bize katılmaya hazır mısınız?” dedi.

MHP iktidarında imamsız ve müezzinsiz cami kalmaması için çalışacaklarını, cemevi gerçeğini de siyasi kaygılardan uzak bir şekilde kabul edip devlet yardımının önünü açacaklarını belirten Bahçeli, Alevi inanç önderlerinin akademik seviyede eğitilmesi için ilahiyat fakültelerinde “Tasavvuf İlimleri Bölümü” kuracaklarını söyledi.

Bahçeli, partisinin çiftçilere yönelik çalışmalarını da anlatarak, başta mazot, gübre ve yem olmak üzere temel girdileri ucuzlatacaklarını bildirdi.

Mazotta, gübrede, ilaçta, tohumda, yemde, fidede, ÖTV ve KDV’yi tamamen kaldırmak için çalışma yürüdüklerine değinen Bahçeli, şöyle konuştu:

“Çiftçilerimiz, belinizi büken mazotu 1 lira 75 kuruşa çekeceğiz. Tarımı canlandırmak, çiftçimizi, hayvan üreticimizi borçtan dertten kurtarmak için bizimle yürüyecek misiniz? Hayvan üreticilerimizin yem ve kepek başta olmak üzere, kullandıkları girdilerdeki KDV’yi yüzde 1’e düşürmek için yürüyüşümüzü hızlandıracağız. Orman köylüsünün mağduriyetini gidermek için, 2/B sorununu adil bir şekilde çözmek için hazırlıklıyız. Canlı hayvan kaçakçılığını önlemek, et ve sütte garanti fiyat uygulamak için heyecanlıyız.”

 “Her yıl 700 bin kişiye iş imkanı sağlayacağız”

Bahçeli, yeni iş yeri açan esnaf ve sanatkarların 5 yıl süresince gelir vergisinden muaf tutulacağını, ilave olarak her esnafın kendi adına ödediği sigorta primlerinin yarısının, 5 yıl süreyle devlet tarafından karşılanacağını ifade etti.

Esnaf ve sanatkarların emekli aylığından sosyal güvenlik destek primi kesilmesine son vereceklerini dile getiren Bahçeli, şöyle devam etti:

“Üreten ekonomi programı ile her yıl 700 bin kişiye iş imkanı sağlayacağız. Yoksul kardeşim, 26 gün daha dayan, senin sorunlarını hepten bitireceğiz. Bugüne kadar kim hangi ad altında, hangi tutar ve miktarda yardım alırsa alsın, anasının ak sütü gibi helali olan sosyal yardım ve desteklerden kesinlikle mahrum bırakılmayacaktır. Yavaş yavaş köy ve mahalle aralarına sızmışlar, ‘AK Parti iktidardan giderse yardımları alamazsınız’ diye sizi yoksullukla tehdit ediyorlar. Bu yardımları refah artışı kapsamında artırıp, yüzlerinizi güldüreceğiz. Muhtaç durumda olan ailelerimizin en az bir ferdine iş vereceğiz. İş sağlanana kadar, asgari ücretin yarısı kadar, yani 700 lira ‘Aile Desteği’ adı altında ödeme yapacağız.”

“Erdoğan’ın AKP’ye 400 milletvekili istemesi suçtur”

MHP Genel Başkanı Bahçeli, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın çeşitli illerde mitingler yaptığını ve AK Parti’ye 400 milletvekili istediğini iddia etti.

“Erdoğan’ın AKP’ye 400 milletvekili istemesi suçtur. Türkiye Cumhuriyeti’ni yıkmak pahasına başkanlık için uğraşması suçtur. PKK, HDP ve İmralı canisiyle birlikte yeni anayasa hazırlığı içinde olması suçtur” diyen Bahçeli, şunları ifade etti:

“Tarafsızlıkla ilgili şeref ve namus üstüne ettiği yemini çiğnemesi suçtur. Korumakla yükümlü olduğu mevcut devlet nizamını dinamitlemeye çalışması suçtur. Yolsuzluk yapması, rüşvet çarkını işletmesi suçtur. Erdoğan Cumhurbaşkanı makamındaki 9 aylık mazisinde defalarca suç işlemiştir. Belçika’da ‘Cumhurbaşkanı’nın ihanetten başka suçu yoktur’ demiştir. Bu konuda anayasayı referans göstermiştir. Erdoğan, bilesin ki referans gösterdiğin anayasa seni kurtaramayacaktır ve anayasa senin vatana ihanet ettiğini çok açık belgeleyecektir. Türk milletinin sana verdiği yetkiyi kötüye kullanmanın bedeli, karşılıksız kalmayacaktır. Tarafsızlığını bozmanın, Türkiye düşmanlarıyla bir ve beraber olmanın faturası, mutlaka önüne koyulacaktır.”

Vatandaşları, 7 Haziran’daki seçimlerde MHP ile yürümeye davet eden Bahçeli, genel seçimlerin, büyük milleti, tıpkı asırlar öncesinde olduğu gibi lider ülke Türkiye ülküsüne götürecek yolun başlangıcı olacağını anlattı.

Konuşmasının ardından vatandaşlara karanfil dağıtan Bahçeli, Amasya mitingine katılmak üzere makam aracına bindiği sırada yanına gelen bir kişi, Türk bayrağına sarılı Kur’an-ı Kerim hediye etti.

Bahçeli, daha sonra güzergahtaki bir restoranda yemek yedikten Amasya’ya hareket etti.> Yeni Meram >Politika > ‘Beş ana projemizle yola koyulduk’
HABER YORUMLARI