YAZARLAR

Konya Sanatkarlarına ve sanatçılarına sahip çıkmıyor diye defalarca yazdık, ses çıkmadı. Çıkacağı da yok zaten. Kendi bağının gülünü, bülbülünü görmeyene bilmeyene kim neyi tavsiye ederse onu gül diye bülbül diye taşır-durur!…

Susma hakkını kullanmaya devam ediyor arkadaşlar.

Sustukça belki mağdur filan oluruz diyorlar herhalde!…

Şehirde sanat ve sanatkar açısından o kadar çok mağdur ettikleri var ki, onları da dinlememek için semtlerine uğratmıyorlar.

Karatay Belediyesinin hemen arkasındaki Konya sokağına Salı günü tekrar uğradım.

Sokak biraz daha dolmuş, Pilavcı gitmiş, yumurtacılar fazlalaşmış!…

Konya sokağı yumurtacılar sokağına döndü dönecek!..

Üç-beş yumurtacı daha gelirse, “Yumurtacılar Sokağı” diye anılması işten bile değil.

Televizyonlarda konuşan insanlar her gün bir yumurta yense yeridir diye konuştukça, yumurtanın yıldızı da parladıkça parlıyor hani!

Adı Tarihi Konya Sokağında 2 Temmuz 2013 Salı günü itibarıyla üç tane yumurtacı, bir tane simitçi, kahvehaneler dışında iki Cafe, birinde Cafe Böreak yazıyor, bir mühendislik bürosu ile birlikte buram buram tarihten esintiler var!…

Anlayacağınız tarihi dokudan pekte nasiplendirilme niyeti olamayacak gibi görünen adı Tarihi Konya sokağında, olması gerekenler yok amma, bundan sonra nelerin olabileceğini kestirebilmek zor değil.

Nasreddin Hoca misali parayı veren düdüğü çalar bir manzara olacağı besbelli.

Bu sokağın adı Konya sokağı olmaktan çoktan çıkmış.

Burasını gördükten sonra, Kent Meydanına yapılacak muhtemel Konya sokağında nelerin olabileceğini düşünemiyorum bile.

Bu hali gelin şöyle soralım;

Belediyemiz papucu yarım, çık dışarıya oynayalım!…

Belediyede cevap versin;

Ey soran, pabucu tamam, annem evde oynayamam!…

Biz cevap verebileceğini varsayarak böyle desek bile, onlar içlerinden soranlara selam olsun diyerek, siz ne derseniz deyin, neyi ispat ederseniz edin, biz bildiğimizi yaparız diye susuyorlar.

Sustuklarına göre olumlu yönde bir şeyler yapılmış olsa kimse üzülmeyecek. Konya sokağında neler olmalı diye defalarca sormuş, cevap alamamıştık.

Konya’nın halihazırdaki tek bakır ustası, namı diğer Bakırcı Kemal Usta, işin vahametinin farkında değiller diyor.Ve İtalya’dan bir örnek veriyor.

Yıllar önce İtalya’da bir bakır ustası varmış. Görülmüş ki, ondan başka bu işi bilende yok, yapanda. Ustayı, Devlet korumasına almışlar!…

Bizde ise nerede kim var, kim yok bakılmadan, araştırılmadan, dışarıdan ithal sanatkar getirilme işine tam gaz devam ediliyor.

Bakırcı Kemal Usta, elli sene öncesindeki Konya’yı göz önüne alacaklar, Konya sokağına o sanatları koyacaklar diye ekliyor. Bakırcı, Kalaycı, Nalbant, At Arabacı, Çömlekçi, Keçeci, Keçe Külahçı, Kündekari işleme yapabilen marangoz ve benzeri sanatkarlar olacak o sokakta diyor.

İlahi Bakırcı Kemal Usta!…

Yorgunu niye yokuşa sürüyorsun!..

Arkadaşların rahatını huzurunu neden kaçırıyorsun!…

Konya sokaklarında yarım asır önce kimin olup olmadığını merak eden mi var?

Arkadaşlar kültür deyince ne anlıyorlar ona bakmalı?

Kültür, kül olmuş bir türün oturdukları masalardan, yani tepelerden kuşbakışı görüntüsü. O kadar tepeden bakarsan yerde ne varsa karınca gibi görünür adama. Sanat altın bilezik denmiş ya. Onlara göre, sizlerin sanatları ölü sanat, kaldır at. Eski sanatları kurtarmak için proje yapmazlar, eski ustalar bu işi yaşatsın diye destek olmazlar. Parmaklarını dahi kıpırdatmazlar!

Olsalar bu satırlar onlar için övgü satırları olurdu.

Allah geçinden versin, Bakırcı Ustası gözlerini yumsa, Konya’da ondan başka Bakırcı ustası yok.

İnanın umurlarında bile değil!…

Ancak, işin bir başka boyutu daha var.

Konya’da sanata ömrünü vermiş, öz be öz kendi evlatlarını, kendi sanatkarlarını arayıp bulma zahmetine katlanmayan Belediyelerimiz, kurumlarımız, ithal sanatkarlarla El sanatları sergileri açmaya devam ediyorlar.

Hiç kimsede çıkıp da, yahu Başkanlar, Konyalı sanatkarların köküne kıran mı girdi, nerede bu insanlar demiyor, diyemiyor!…

Mesela Bakırcın varken, Gaziantep’ten Bakırcı ustası getirmişsin, sergi açtırmışsın!…

Kendi sanatkarının elinden tutup, sergi açmamışsın, destek olmamışsın. Konya işi sanatlar sayenizde ölürken, Antep işi, Urfa işi, Maraş işi sanatlar ve sanatkarlar baştacı olmuş!

Deli falan değilsiniz değil mi? Bu kadar vebali nasıl taşıyacaksınız Allahaşkına?

Şehrin birde böyle bir kültür penceresi var. Bu pencereden bakmadığınız için, Konya’nın bir çok sanatkarı bu dünyadan birer birer ayrılıyor.

Ne farkındasınız, ne haberiniz var!…

Sizler hangi şehrin kültür değerlerinin sahibisiniz?

Şehrin en meşhur Saraç Ustası Nevzat Usta terk-i dünya edeli 1.5 sene olmuş. Saatçi Nuri Yücesoylu birkaç ay önce vefat etti.

Konya’da Keçeden külah yapan ustalar var. Post yapan postçular var. Saraçlar var.

Bu sanatlar ölüyor. Son temsilcilerinden ne Kültür Müdürlüğünün, ne Belediyemizin Kültür Dairesinin haberleri yokmuş gibi bir hava var.

Konya’yı dünden bugüne taşıyan değerleri fark etmeye, ilgilenmeye ve bir şeyler yapmaya niyet edecek misiniz?

Yoksa yine susmaya devam mı?

Belediyemiz pabucu yarım çık dışarıya oynayalım!…çağrısına Ey soran! Papucu tamam, annem evde oynayamam diye cevap vermeye devam mı edeceksiniz ?

> Yeni Meram >Yazarlar > Belediyemiz papucu yarım çık dışarıya oynayalım!
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.