YAZARLAR

Başkanlar adamına göre mi davranıyor?-Yalçın İreş-Yeni Meram Gazetesi

Bu insanlardan kimilerinin Allah’tan korktuğuna inanmıyorum. Çünkü Allah’ı bilen, hakikaten Allah’tan korkan insan kötü olamaz kötülük yapamaz..
Bir olaya şahit oldum konu gereği anlatalım..
Kentin işlek bölgelerinden birinde bir dükkan sahibi, hemen bitişiğindeki lokanta olarak işletilen bir başka dükkan sahibi komşusuyla kavga etti..
Kavga sebebi; bitişik iki dükkandan lokanta olarak hizmet vereninin, gelen müşterilerinin soğuktan korunmaları için yaptırdığı tentenin diğer dükkanın sözde önünü kapatması..
Şahidim. Yaptırdığı şeffaf naylondan tente, her tarafı göründüğünden hiç kimseye zarar vermiyordu. Yani önünde arkasında sağında solunda bulunan dükkanlar için hiçbir şekilde engel oluşturmuyordu..
Fakat buna rağmen yan tarafındaki dükkan sahibi, dükkanım kapanıyor diye tenteyi kaldırmasını istiyordu ve bunun için tartışma yaşandı. Sonuçta lokantayı belediyeye şikayet etti ve belediyeden gelen görevliler tentenin naylon brandalarını anlayıp dinlemeden, “Şikayet var” diyerek küüüt kaldırttılar. Dolayısıyla lokantadaki müşteri sayısında düşüş olmuş tabi..
Öğrendim ki, lokanta olarak işlettikleri küçücük dükkanda 3 kuruş kazanmak için çabalayanların üniversitede okuyan çocukları varmış ve kazandıklarıyla zar zor geçiniyorlarmış..
Aradan 2 gün geçti. Tente dükkanımı kapatıyor diye belediyeye şikayet eden vatandaşın, bir başka dükkan komşusuna olayı anlattığına kulak misafiri oldum ve anlattıktan sonra, ‘haydi camiye geç kalıyoruz’ dediğini duydum..
Ya hu arkadaş; sen camiye spor olsun diye mi gidiyorsun. Neden namaz kıl deniyor? Namaz seni kötülüklerden alıkoyar diye değil mi?
Sen namaz kılıyorsun ama görüyoruz ki namaz seni kötülüklerden alıkoymuyor. Neden adamın ekmeğine mani olmaya çalışıyorsun. Namaz kıldığına göre inançlı biri olman gerekir..
Dükkanının önüne bırak naylon tenteyi, duvar bile çekseler, kamyonlar TIR’lar bile kapatsa, Allah’ın sana rızkını yine de göndereceğine inanmıyor musun? İman bunu gerektirmez mi? Bu nasıl namazdır nasıl inançtır ya hu..
Sırası gelmişken şunu da hatırlatalım..
Her ne ise dükkanımı kapatıyor diye şikayet edildiğinde, belediye görevlileri geliyor, “Şikayet var kaldıracaksın ya da kapatacaksın”  diye bir diktatör gibi, mani olsun ya da olmasın kaldırtıyor ya da kapattırıyorlarmış..
Ayrıca kent merkezinde görüyorum. İsteyen tentesini istediği biçimde, hem de kaldırımları engelleyecek şekilde bile yaptırabiliyor. Fakat kimi zaman da duyuyorum ki, kimilerinin tente yapması engelleniyor, izin verilmiyor, hatta yapsa bile kaldırtılıyormuş..
Bu tente yönetmeliği neye göre uygulanıyor? Adamın mı olması gerekiyor nedir ben bunu anlamadım..
Başkanlara hatırlatalım. Tente uygunluk belgelerini ya isteyen herkese verin, ya da kimseye vermeyin, nedir bu ayrım..
Bir de, tente veya her neyse, ‘dükkanımı kapatıyor’ şikayeti için bölgeye göndereceğiniz eleman biraz bilgili ve inisiyatif kullanabilecek biri olsun ki, her giden yetkili, “Şikayet var kaldıracaksın” diye robot gibi adamın tentesini paldır küldür kaldırtmak yerine, hakikaten dükkanın önünü kapatıyor mu, kapatmıyor mu iyice bir incelesin ve ona göre hareket etsin..

> Yeni Meram >Yazarlar > Başkanlar adamına göre mi davranıyor?
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.