Torku Jelifest

Başkan İsmail Turan’dan Veri Güvenliği Uyarısı

  • Giriş Tarihi: 3.11.2015 11:14
  • Güncelleme Tarihi: 11:17
Başkan İsmail Turan’dan Veri Güvenliği Uyarısı

Konya Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası (SMMMO) Başkanı İsmail Turan son günlerde iş yerlerine yapılan hacker (Bilgisayar Korsanı) saldırılarıyla ilgili uyarıda bulundu.

Mutlu Akü

Hackerler (Bilgisayar korsanı) tarafından işyerlerinde bulunan bilgisayara saldırılar düzenlenerek önemli bilgilere şifreleme yapıldığını ve daha sonra yüksek ücretler karşılığı tekrar hackerlar tarafından bu şifrelerin kaldırıldığını belirten Başkan Turan, “Son günlerde, çok sayıda kullanıcının bilgisayarına bulaşıp, kullanıcılara ait verileri şifreleyen ve verilere ulaşım için para isteyerek kullanıcılara şantaj yapan zararlı yazılımlar, bilgisayar kullanıcılarını ciddi bir şekilde tehdit etmektedir. Bu zararlı yazılımın görevi tamamlandıktan sonra, şifrelenen verilere, saldırganın yardımı olmadan ulaşmanın bir yolu maalesef henüz bulunmamaktadır. Fakat şifreleme işlemi bitmeden önce zararlı yazılımın varlığı anlaşılabilirse gerekli şifrelere ulaşıp, şifrelenmiş verileri açmak mümkün olabilmektedir. Hem meslektaşlarım için hem de iş yerlerinde bilgisayar ağı kullanan esnafımız için bu konu önem taşımaktadır. Olayı basit şekilde özetlemek gerekirse, önemli bir veritabanı kullanıyorsanız korsanlar bu veritabanını açamayacağınız şekilde şifreliyor ve tekrar kullanım için sizden yüksek ücretler isteyerek şifreleri kaldırıyorlar” şeklinde konuştu.
“GÜVENLİK ÖNLEMLERİNİN ACİL ALINMASI GEREKİYOR”
Yaşanan saldırılarda birçok iş yerinde büyük çaplı zarar yaşandığını belirten Başkan Turan, “Odamıza gelen bilgilendirmeler olayın ciddiyetinin ne kadar büyük olduğunu gösteriyor. Birçok iş yerinde bilgisayarlara yapılan saldırılar sonucunda büyük çaplı zararlar yaşanıyor. Bakıldığı zaman yaşanan bu ekonomik zararın belki de yarısı kadar tutacak olan güvenlik yatırımı iş yerlerinde yapılsa bu üzücü olaylar yaşanmayacak. Fakat iş piyasasında bu konuyla ilgili maalesef hem bilgi eksikliği hem de dikkat eksikliği bulunuyor. Basit bir örnek vermek gerekirse bilgisayarların şifreleri çok kolay olmasından kaynaklı sıkıntılar da yaşanabiliyor. Kullanılan bilgisayarlarda admin veya 123456 şeklinde kolay şifrelemeler yapılmasından dolayı veriye ulaşım daha kolay hale geliyor. Ayrıca merak içeren e-postalar yoluyla bulaşan virüslerde ciddi güvenlik açığı oluşturmaktadır. Kullanıcılar e-postalarla gelen her mail ekini açmamalıdır. Konuyla ilgili alınması gereken önlemleri açıklayan kapsamlı bir yazıyı Oda web sitemizde paylaştık. Meslektaşlarımın ve esnafımızın bu yazıyı inceleyerek bilgilenmesi büyük çapta zarara uğramama adına faydalı olacaktır diye düşünüyorum” dedi.> Yeni Meram >Konya > Başkan İsmail Turan’dan Veri Güvenliği Uyarısı
HABER YORUMLARI