YAZARLAR

***

“DOĞRU söz etkili olabilir ama hiçbir söz, vakitli bir suskunluk kadar tesirli olmamıştır.”

***

ÇALIŞMAK: “Alaaddin Tepesi’nde 2011 Eylül’ünde başlatılan çevre düzenlemesi ve aydınlatma çalışmaları, bitim tarihi çok geçmesine rağmen hala bitirilemedi.”

“Belediye çalışıyor” gözüküyor! Bizim oralara bir yıldır kaldırım yapılmazken, göz önündeki yerlerde yapılı olanlar sökülüp yenileniyor. Kerkük ve İstasyon Caddeleri gibi… Uyarımdır; BŞ. Başkanı sayın Tahir Akyürek yönlendiriliyor.

***

TÜKÜRMEK de SUÇ AMA…

Terör kazındı, şehitler gelmiyor!

Borçlar ödendi, yüzümüz gülüyor!

Eğitim-öğretim işi de tamam!

Sağlık sorunu diye bir şey kalmadı!

Sahi, nerede yaşıyoruz biz?…

İsviçre’de mi, Danimarka’da mı?

Ancaak, tek bir sorunumuz var.

Nargile ve sigaraya taktılar… Artık sokakta da sigara içilemeyecek. İçersen yanında boş pet şişe veya ona benzer bir “Kültablası” taşıyacaksın!

Tütün ürünleri bayilere indirimli dağıtılmayacak.

AKP’li Cevdet Erdöl’ün zekasından fışkıran yasa yürürlüğe girdi ama siz okuyun, ne anlarsanız anlayın:

“İzmarit, sigara paketi, kağıdı yere atana ceza kesilecek. Kamu hizmet binalarının kapalı ve açık alanları, herkesin girebileceği binaların kapalı ve açık alanları ile sokak veya kamuya ait sair alanlar yasağın kapsamı alanına girdi.

Tütün ürünleri üretici, ithalatçı ve dağıtıcı firmaları ile tütün ürünlerinin; isim, marka, amblem, logo veya bunları doğrudan çağrıştıran diğer isim ve alametleri, tütün ürünleri sektörü dışındaki mal ve hizmet sektörü firmalarının veya ürünlerin ismi, markası, amblemi, logosu veya alameti olarak kullanılamayacak.

Tütün ürünleri sektörü dışındaki mal ve hizmet sektörü firmaları ve ürünlerinin; isim, marka, amblem veya logo ya da bunları doğrudan çağrıştıran diğer isim ve alametleri de tütün ürünlerinde veya tütün sektöründeki üretici, ithalatçı ve dağıtıcı firmaların isim, marka veya diğer alametlerinde kullanılamayacak.”
Nargile…

Türkiye’de üretilen veya ithal edilen tütün ürünleri paketleri ile tabanı hariç Nargile şişelerinin üzerine, en geniş iki yüzünden her birine, bu yüzlerin alanlarının yüzde 65’inden az olmamak üzere, özel çerçeve içinde tütün ürünlerinin zararlarını belirten resimli ve Türkçe yazılı uyarılar veya mesajlar konulacak.
İthal edilen veya Türkiye’de üretilen tütün ürünlerinin paketlerinde ve etiketlerinde; bu ürünlerin özellikleri, sağlığa etkileri, tehlikeleri veya emisyonları ile ilgili yanıltıcı ve eksik bilgi verilemeyecek; tüketimi özendiren, teşvik eden veya tüketiciyi yanıltan ya da ürünü cazip kılan metin, isim, marka, ibare, mecaz, resim, figür, işaret veya renkler ve renk kombinasyonları kullanılamayacak.
İzmarite ceza…

İzmarit, paket, ağızlık, kağıt ve benzeri atıklarıyla, kamu hizmet binalarının kapalı ve açık alanlarında yasaya aykırı davranan kişilere ilgili idari birim amirinin yetkili kıldığı kamu görevlileri tarafından; özel hukuk kişilerine ait ve herkesin girebileceği binaların kapalı ve açık alanları ile sokak veya kamuya ait sair alanlarda aykırı davranan kişilere ise belediye zabıta görevlilerince para cezası verilecek. Meydana gelen çevre kirliliğinin ilgili kişi tarafından derhal giderilmesi halinde idari para cezasına karar verilmeyebilecek.

Türkiye’de üretilen veya ithal edilen tütün ürünlerine, 6 ay içinde paketlerin üzerine tütün ürünlerinin zararlarını gösteren resimli ve yazılı uyarı konulacak.”

Aklımıza bir şey daha geldi…

Kağıt üzerinde vardı ve yasalaşmıştı.

Tükürenlere de ceza verilecekti!

Allahaşkına, yere tükürene ceza yazıldığını duyan, gören var mı?

> Yeni Meram >Yazarlar > Başka sorun yok
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.